Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
Moja devojcica ima 3 godine i 10 meseci. Ima problema sa govorom pa me interesuje da li kandida moze da uspori razvoj govora?
To je kompleksno pitanje, a logoped treba da pregleda dete, pa da se utvrdi priroda razvojnog poremećaja pa da se istražuju uzroci.
To je jedini ispravan put da se pomogne detetu.
Moje dete ima 13 meseci i pojavila se genitalna gjiivicna infekcija. Lekarka nam je prepisala daktanol mast i probiotike. Dete nema proliv i lekarka kaže da nema potrebe za analizom stolice na gljivice. Molim vas recite mi postoji li mogucnost da se kandida prenese putem majcinog mleka? Znam da je nevolja u tome što se gljivične infekcije vraćaju i ne znam kako to da izbegnemo budući da dete nosi pelene.
Ova infekcija se NE može dobiti majčinim mlekom, tu nema dileme.
DObili ste odličnu procenu i terapiju, a dodatne analize sada nisu potrebne
imam bebu 3,5 meseca,pre dva i po meseca sam imala proliv i beba je dobila proliv.Stolice su mu bile vodenaste smrdljive.Gastroenterolog je prepisao terapiju espumisan kapi 5 puta 25 kapi i probiotik forte 7 dana.Posle toga je bilo malo bolje,ali mu je i dalje curila stolica nekoliko puta dnevno.Doktorka je posumnjala da je alergican na laktozu pa mi je prepisala dijetu bez mleka i mlecnih proizvoda,a bebi waya kapi i espumisan 4puta 25 kapi i po potrebi vestacko mleko Alernova Novalak.Raspitivali smo se i laktozu u stolici nigde ne rade laboratorije.U medjuvremenu sam uradila bebi analizu stolice na kandidu i rezultat je bio candida albikans u masi.Gastroenterolog je rekao da se to ne leci a potrazila sam i savet naseg pedijatra,on je prepisao terapiju nistatin kapi 4 puta po 35 kapi mesec dana.Molim za vas savet.nije mi jasno zasto su mi prvo rekli da se to ne leci a pedijatar je dao terapiju i da li je to opasno sto je kandida u masi i da li se to obnavlja.
Treba probati sa nistatinom (ne može da smeta), i da beba bude 7 dana na formuli bez laktoze. Probiotik treba da ide bar 14 dana.
Ako za 5 do 7 dana ne bude boljitka, treba ići na HA (hipoalergijsku) formulu.
Hvala.
Poštovani,
dečak 16 meseci. Pre 4 meseca javilo se crvenilo na guzi. Mislili smo da je običan ojed. Zadržao se 3 meseca. Proširio se oko genitalija u vidu crvenila i sa malim sitnim bubuljičicama. Menjali kreme,puder… Koristili Triderm kremu 2-3 dana. Umesto Pavlovićeve koristimo Sudocrem. Povuklo se, ali se opet pojavilo, u blažoj formi. Dali stolicu na analizu pre 10 dana. Kandida 80 jedinica. Rekli su nam da je 20 normalno. Zadnjih 2-3 dana pijo Nistatin 3×15 kapi, javio se proliv koji nije imao pre toga. Čekamo overu uputa za dalje preglede. Nastaviti sa Nistantinom koji je prepisao lokalni lekar ili sačekati analizu. Dete do sada je koristilo min. antibiotike, a kada ih je pio uvek uz probiotik. Šta sme da jede, a šta ne, osim slatiša, mleka i sl. Mislim na glavna jela, kuvana. Hvala puno.
Sva kuvana jela su ok, kaobi ostala zdrava hrana. Dijetalna ishrana bi bila potrebma ako se pojave vodene i smrdljive stolice.
Probiotik (a ne nistatin) je prava stvar za Vaše dete, ali bar dve nedelje da se primenjuju