Na oprezu ovih dana moraju biti i trudnice. Ginekolog dr Mima Fazlagić ističe da je na vrelini dosta teško ženama koje su u drugom stanju, jer im visoke temperature izazivaju probleme sa cirkulacijom. Oticanje nogu je veće, žene imaju osećaj zamora, neraspoložene su zbog težine…
– Važno je da trudnice u toku dana leže i drže noge podignute da bi smanjile otoke, da se češće odmaraju, a da iz kuće izlaze kada zađe sunce. Ne preporučuje se da idu na sunčanje – objasnila je dr Fazlagić.
Vrućina je okidač i za kolaps, koji se češće javlja kod mlađih i relativno zdravih ljudi. Simptomi su preznojavanje, vrtoglavica, malaksalost i mučnina. Važno je da se osoba koja je kolabirala smesti u hlad, a treba joj staviti hladne obloge oko vrata i sa unutrašnje strane ruku. Osim kolapsa, u predstojećim vrelim danima moguće je da neko dobije toplotni udar ili sunčanicu. Toplotni udar nastaje naglo, usled pregrejanosti celog tela, kada se osoba iznenada sruči na ulici, ima zamućen vid i ubrzan puls, dezorijentisana je… Osim hladnih obloga, osobi koja se nađe u ovakvom stanju treba dati da pije gutljaj po gutljaj vode koja je mlaka, a nikako ledena, da ne bi došlo do grčenja jednjaka. Sunčanicu, pojašnjava dr Radmila Šehić, mogu da dobiju ljudi koji satima bez zaštite na glavi borave na suncu, zbog čega dolazi do otoka moždanih opni i širenja krvnih sudova mozga. Oni obično ne padaju u nesvest ali imaju jaku glavobolju, vrtoglavicu, nagon za povraćanjem. Dok su u tom stanju treba ih smestiti u hlad, dati im mlak voćni sok i lek protiv glavobolje, a neophodna je i hladna obloga koju je važno postaviti na čelo.
Na visokim temperaturama visok je i indeks zračenja sunca pa kožu treba štititi kremama i losionima svakodnevno, a ne samo u vreme godišnjeg odmora. Odabrane zaštitne kreme treba koristiti stalno, odnosno svaki put kada je telo izloženo suncu duže od 10 minuta.
Autor: Danijela Davidov-Kesar
Politika
Komentari 0