Ponašanje deteta
Dok je beba – javlja se plačljivo, kenjkavo ponašanje. Kod dece starije od dve-tri godine mogu se javiti: nesigurnost u odnosu s drugom decom, naglašeno stidljivo ponašanje u odnosu sa odraslima, napetost; dete bi kasnije moglo da postane nesigurno u novim situacijama i prilično vezano za vas.
Mogući ishodi
- Nesigurnost u socijalnim situacijama, u odnosima sa vršnjacima i odraslima.
- Nesigurnost i teže nadvladavanje novih i zahtevnijih situacija, kao što su polazak u vrtić, u školu, promena sredine.
- U ranijem detinjstvu: teško odvajanje od vas; kasnije, tokom puberteta i adolescencije: distanciranost od vas, oskudnija komunikacija, nedostatak bliskosti.
- Slabija kritičnost u prihvatanju osoba iz okoline, te sklonost ka upadanju u problematično društvo ili nezadovoljavajuće veze;
Izlazak iz klopke
- Nosite bebu, mazite je, pričajte joj, pevajte.
- Ne ustežite se da bebu umirite time što ćete je uzeti, držati u naručju i govoriti joj nešto što će je umiriti. Kada je dete uznemireno, uplašeno ili ga nešto boli, vaš zagrljaj biće mu najbolja terapija.
- Kada je detetu teško, bilo da je palo i udarilo se, bilo da ima neki problem, pored razgovora i/ili tešenja, pružite mu i fizičku utehu – zagrljaj i poljubac.
- Ne dozvolite da vam beba zaspi i spava na rukama. Tako se stiču loše navike uspavljivanja. Pospanu ali budnu bebu spustite u krevetić.
- Zagrlite i poljubite svoje dete, bez obzira na to kog je uzrasta i bez posebnog razloga, povremeno, a još bolje – redovno!
- Ne bojte se da ćete maženjem, grljenjem i ljubljenjem razmaziti dete. Ovde važi pravilo da od viška glava ne boli!
Preuzeto iz knjige Klopka za roditelje, autora Nevene Lovrnčević u izdanju Kreativnog centra
Strana 4 od 4
Odlican clanak! Inace, psiholog je veliki protivnik fizickog kaznjavanja i daje dobre alternative. Dete moze da bude vaspitano a da ne bude udareno.