Foto: Freepik
Bebe NE treba da borave na direktnom suncu tokom prve godine ali je za njih neophodno korišćenje zaštitne kreme protiv sunca na otkrivenim delovima tela.
Bebe treba da borave u hladu i ne treba da budu izložene direktnoj sunčevoj svetlosti, posebno ako je beba mladja od šest meseci. Najbolje je da beba boravi u prirodnoj hladovini ili ispod nadstrešnice. Uvek je potrebno namazati otkrivene delove tela kremom sa visokim zaštitnim faktorom. Bebe ne treba izlagati direktnom sunčevom zračenju a ako su u šetnji obavezno je mazanje preparatima koji zadovoljavaju najviše kriterijume kao što je SEBAMED SUN BABY linija proizvoda.
Da li svi dostupni proizvodi protiv sunca na tržištu smeju da se koriste od prvog dana?
APSOLUTNO NE
Postoje kreme i losioni koji mogu da se koriste od rodjenja ali je veoma važno da se obrati pažnja da veliki broj preparata koja je dostupan za zaštitu dece od sunčanja nije adekvatnog sastava za korišćenje tokom najranijeg uzrasta od rodjenja i da je odabir prilikom kupovine od presudnog značaja za dalje ispravno korišćenje i zaštitu. Zbog velikog izbora kreme za sunčanje bitno je obratiti pažnju na neke karakteristike dobrog sredstva protiv štetnih sunčevih zraka.
Preparati koji smeju da se koriste za decu moraju da imaju 30, 50 ili 50+ SPF oznaku. Ova oznaka označava koliko je puta dete više zaštićeno nego da nije namazano i za decu sredstva sa manjim faktorom nisu opcija.
Neki od preparata koji su popularni da se koriste medju našim roditeljima nemaju dovoljan stepen zaštite od UVA i UVB sunčevih zraka i neophodno je da ovaj procenat bude više od 97% što u prevodu znači da apsorbuju više od 97% sunčevih zraka dospelih na kožu deteta. Ova vrednost se smatra najmanjom dovoljnom za kožu beba i male dece. Poželjno je da sredstva koja se koriste čuvaju površinsku kiselost kože, da imaju idealan pH (kiselost kože izmedju 5 i 6) kao i da sadrže sastojke koji regenerišu kožu (vitamin E i provitamin B5) koji ne dozvoljavaju da se koža ošteti. Sredstva koja se koriste treba da odgovaraju i najosetljivijoj koži kao i da budu vodootporna.
OBRATITE PAŽNJU NA KARAKTERISTIKE PROIZVODA ZA ZAŠTITU OD SUNCA ZA BEBE I DECU
Podaci o uzrastu za koji je namenjena krema za sunčanje, procentu zaštite od UVA zraka kao i SPF faktoru moraju da budu jasno navedeni i predstavljaju najvažniji kriterijum za odabir kreme za sunčanje. Ukoliko se koriste preparati koji nisu adekvatno ispitani i obeleženi da su prilagodjeni dečijoj koži prema svim kriterijumima može da dodje do opekotina i oštećenja kože. Oštećenje kože tokom detinjstva organizam pamti i povećavaju se šanse za obolevanje od malignih bolesti kože u starijem dobu. Veoma je važno obratiti pažnju na informacije koje se nalaze na pakovanju ili se posavetovati sa svojim pedijatrom koji može da preporuči preparate koji su dozvoljeni od rodjenja a ispunjavaju neophodne uslove. Samo jedna trećina beba i dece je pravilno zaštićena i iako se čini da znamo sve o zaštiti kože od sunca ipak je veoma važno da se obrati pažnja na bitne odlike zaštitne kreme pre kupovine.
Zaštita kože od sunca je potrebna od prvog dana od proleća do zime
Važno je naglasiti da je zaštita potrebna tokom prvih prolećnih dana čim je UV zračenje jače pri svakom izlasku napolje a ne samo na moru ili planini. Zaštitu od sunca treba primenjivati do kraja jeseni kao i zimi na višim nadmorskim visinama, tokom celog detinjstva. Za decu je potrebno češće mazanje negó za odrasle jer deca obično izgore za 10 min boravka na direktnom suncu.
Indeks sunčevog zračenja je najviši tokom proleća i leta dok se smanjuje na jesen i zimu. Vrednosti indeksa sunčevog zračenja variraju tokom sezone i najjače su tokom dana od 11 do 16h. Zračenje je najjače od maja do septembra ali su velike vrednosti u aprilu i oktobru ukoliko je vreme sunčano i vedro. UV intenzitet je tokom maja meseca viši nego krajem avgusta što dovodi do čestih opekotina od sunca i u kasno proleće. UV indeks je visok kada je njegova vrednost preko 6 i tada je potreban poseban oprez i adekvatna zaštita. UV zračenje je intenzivnije na višim nadmorskim visinama, pored vode i na snegu Adekvatna zaštita kože od sunca je jedna od najvažnijih stvari koju je potrebno roditelji da rade tokom detinjstva.
Oblačenje i boravak na direktnom suncu moraju da budu kontrolisani
Bebu treba raskomotiti i obratiti pažnju da se beba ne pregreje i potrebno je da pije dovoljnu količinu tečnosti. Oblačenje je pored kreme veoma važno. Deca treba da budu adekvatno obučena, ne treba ih pretopljavati, na glavici treba da imaju šeširić ili kapu, a za decu koja su u kolicima treba da imaju suncobran ili natkrivena kolica kako ne bi bili direkno izloženi sunčevim zracima. Stariju decu koja su aktivna i koja ne miruju potrebno je adekvatno obući. Najbolje je obući decu po mogućstvu u odeću od materijala koji odbijaju sunčeve zrake. Deci treba staviti zaštitne naočari koje pružaju širok spektar zaštite protiv UVA i UVB zraka. Starija deca ne treba da borave na suncu od 11 do 16h, a pre i posle ovog perioda moraju da budu adekvatno zaštićena. Stariju decu uvek pri izlasku napolje OBAVEZNO namazati zaštitnom kremom za sunčanje jer oni nikada nisu samo u hladovini. Na ovaj način se sprečavaju opekotine na koži i pomaže da koža uvek bude mlada i zdrava. Preparati za zaštitu od sunčanja se nanose 20 minuta pre izlaska napolje a ceo proces zaštite se ponavlja u zavisnosti od doba godine, boje kože, ulaska u vodu i prethodne izloženosti kože suncu.
Visok SPF, visok stepen UVA zaštite i dermatološki kontrolisana medicinska sredstva za zaštitu od prvog dana – SEBAMED SUN linija proizvoda
SEBAMED SUN CARE je kontrolisana linija proizvoda koja pruža maksimalnu zaštitu od opekotima i prevenciju od pojave melanoma svojim UVA i UVB filterima. U njima je tačno definisan SPF faktor (30, 50, 50+). UVA filter apsorbuje 98% zraka. Kao i svi Sebamed proizvodi čuva kiselost površinskog sloja kože u fiziološkim granicama (pH 5.5) i sprečava isušivanje kože.
Sredstva za zaštitu od sunca mogu da budu u formi kreme, losiona ili spreja a važno je da su prilagodjena dečijoj koži od prvog dana i da imaju sve neophodne karakteristike navedene na pakovanju Kreme imaju najgušću konzistenciju, losioni se najlakše razmazuju a sprej je najjednostavniji za korišćenje ali svaki štiti kožu od štetnih sunčevih zraka na podjednak način. Izaberite formu zaštitnog sredstva koja vam najviše odgovara ali pre kupovine obratite pažnju na SPF faktor da je 30 ili 50 ili 50+, da je kontrolisano da je sredstvo prilagodjeno koži beba od prvog dana i da ima visok procenat UVA zaštite 97% i više. Ukoliko niste sigurni oko odabira pitajte svog pedijatra ali je potrebno da već sada koristite zaštitne kreme zbog velikog broja sunčanih dana oovog proleća.
Promo
Komentari 0