To je ono kada dete „kolabira“ – prvo mu se „sloši“, muka mu je, zavrti mu se u glavi i potom padne. Kolaps je malo zastareo termin, ali je i dalje u upotrebi, čak i među lekarima pa ga nećemo odbaciti. Pravilan, medicinski naziv za ove vrste „padanja u nesvest“ je sinkopa.
ZAŠTO DETE „PADA U NESVEST“?
Skoro svakom od nas se, kada naglo ustanemo iz kreveta, zacrni pred očima, a lagana vrtoglavica opominje da se vratimo u horizontalu. Ako se prisetimo detinjstva, vratiće nam se neka od situacija kada nam je „pripalo zlo“: u zagušljivom autobusu, posle vađenja krvi, tokom dugotrajnog stajanja u redu.
Ipak, najveći broj dece ne gubi svest i sećaju se, do detalja, šta se dešavalo. Ako dete zaista gubi svest (pada) po pravilu se ne seća pada, a u sećanju uvek postoji „prazan prostor“ (stručno se naziva amnezija) za sam pad. E, to se, u medicinskom svetu, naziva kriza svesti.
Šta je to sinkopa (ili kolaps)?
Sinkop nastaje kada detetu ne stiže dovoljno krvi u mozak. Ima mnogo vrsta sinkopa, ali priča koju vam sada pričamo je vezana za „kolapse“ koji se dešavaju u situacijama kada detetu naglo padne krvni (arterijski) pritisak. Kada mozak nema dovoljno krvi u njega ne stiže dovoljno kiseonika i hranjivih materija (pre svega šećera) pa mozak, jednostavno, ne može da radi „kako“ treba. Tada mozak „naredi“ da dete padne. Kada dete dođe u horizontalu, krv se vrati u glavu, mozak dobija dovoljno krvi i svest se brzo vraća, a dete je odmah pribrano, prepoznaje okolinu i lako „dolazi sebi“.
Zašto mozak ne dobija dovoljno krvi kod dece sa sinkopama?
Roditelji treba da znaju da se ne radi o bolesti već o konstitucionalnoj karakteristici. U pitanju je nasledna sklonost ka padu arterijskog pritiska u određenim situacijama. Uvek se nađe neko u porodici (obično mama) ko ima nizak pritisak, pa detetov organizam radi pod nižim arterijskim pritiskom. Kada se takva deca nađu u okolnostima u kojima pritisak još malo padne – lako gube svest. Deca koja padaju u nesvest su obično vižljasta, pre mršava nego debela, a veliki broj spada u takozvanu emotivnu decu.
U kom uzrastu nastaju sinkope?
Tipične krize svesti – sinkope pogađaju najčešće decu školskog uzrasta, nešto češće devojčice od dečaka. Sinkope se mogu javiti i kod male (predškolske) dece, ali tada je obavezno da dečji neurolog isključi druge (neurološke) bolesti i stanja koje mogu dovesti do gubitaka svesti.
Koje su to okolnosti u kojim dete pada (ima sinkopu)?
* Važno je znati situacije koje „pogoduju“ nastanku sinkopa. To će pomoći da se prepozna (bezazlena) priroda problema, ali i izbegavaju takve okolnosti u budućnosti, čime se sprečavaju nove krize svesti. Ima ih mnogo, a navešćemo najvažnije:
* Najveći broj dece pada prilkom naglog ustajanja iz kreveta, u jutarnjim satima, pre u toku ili posle posete kupatilu.
* Dugotrajno stajanje – u redu, u horu, na autobuskoj stanici, na sahranama…Sve ovo dovodi do slivanja krvi iz gornjih delova tela, pa tako mozak ostaje bez dovoljne količine kiseonika.
* Deca lakše padaju u zagušljivom ambijentu, kada je temperatura vazduha visoka, ili ako je vlaćnost velika.
* Neretko deca imaju krizu svesti kada dožive neprijatnost (vađenje krvi, zuba, nakon neprijatnih dijagnostičkih procedura) ili ugledaju neki neprijatan prizor (već miris ambulante može dovesti do pada u nesvest kod veoma „osetljive“ dece)
* Sve ove okolnosti su pogodne za gubitak svesti, a svemu može doprineti „prazan stomak“ – preskakanje obroka, ili nedovoljno uzimanje tečnosti.
* Pacijenti sa povišenom telesnom temperaturom lakše padaju u nesvest jer visoka telesna temperarura širi krvne sudove i „obara“ krvni pritisak.
* Kada deca imaju česte prolive i povraćanja, imaju veliki rizik od gubitka svesti. To je, tako reći, za očekivati, jer u organizmu nema dovoljno tečnosti da se obezbedi adekvatan dotok krvi u mozak.
* Može se desiti, mada ređe, da dete posle naporne fizičke aktivnosti, kada želi da se „izduva“ doživi krizu svesti. To se obično dešava ako dete nije uzelo „pravi“ obrok bar dva sata pre napora, a naročito ako tokom fizičkog napora nije uzelo dovoljno tečnosti.
* Malokrvna (anemična) deca često imaju vrtoglavice i nesvestice, a neretko padaju (imaju sinkope). To je zato što mozak nema dovoljno kiseonika (zbog manjak hemoglobina koji donosi kiseonik tkivima), pa ga i mali pad pritiska „baca u nesvest“.
* Nagli gubitak telesne mase, naročito posle „nemedicinskih“ i nepotrebnih dijeta pogoduje sinkopama. Ovo naročito važi za devojke koje misle da su debele, a zapravo nemaju višak telesne mase.
* Kod devojaka menstrualni ciklus (ali period neposredno pred ciklus) može predisponirati nastanak sinkopa.
Kako izgleda tipična sinkopa?
Ogromna većina (skoro svi) dece ima „uvertiru“ u gubitak svesti. Prvo osete mučninu, vrtoglavicu, oblije ih hladan znoj, zamagli im se pred očima. Ova najava pada u nesvest obično prethodi sinkopi (krizi svesti) pa se stručno i zove presinkopa. Tada je dete ekstremno bledo, belih usnica. Ako neko ne interveniše polaganjem deteta u ležeći položaj uz podizanje nogu iznad nivoa glave, pad u nesvest je neizbežan.
Dete pada – „skljoka se“ i gubi svest. Pri tom nisu prisutni grčevi ruku i nogu (konvulzije), nema pene na ustima, nema „ukočenog“ pogleda deteta, dete se ne upiški, a sve traje najduže par desetina sekundi.
Posle pada, dete se trenutnio oporavlja, nije zbunjeno i pospano, zna gde se nalazi i odmah uspostavlja dobar kontakt sa uplašenim drugarima (ili prestravljenim roditeljima).
Šta uraditi da se gubici svesti (sinkope) ne javljaju – kako ih sprečiti?
zdravo, nova sam ovde.Ispricacu moje iskustvo . Imam 24godine . moja prva kriza svesti desila se u mom 7 razredu probudila se ujutru i pala sam kao sveca, nije bilo pene , niti sam se upiskila,niti grcenje. Doktori u mom gradu su utvrdili da imam epilepsiju, tj.nasi neurolozi. Majka je zatrazila pomoc u drugom gradu kod strucnjaka za pilepsije Epileptologa . Nije na samom startu znao da li je epilepsija ili ne . Prepisao mi je Eftil retard i ja pila . Pratio je moje stanje kroz godinu dana i u tih godinu dana ja sam imala vise padanja u nesvest. na svaku kontrolu snimanje glave je pokazivalo da je sve uredu. na kraju kroz razgovor je utvrdio da je kriza svesti . ustanovilo se da ne spavam dovoljno. a kada spavamo mozak se hrani kiseonikom. Rekao mi je da spavam min 8h . i tako da se padanja vise nisu desavala dve godine dok mi nasi neurolozi nisu ukinuli terapiju. Zatim opet druga terapija medjutim taj Lamal lek mi je poremetio organizam skroz. I opet sam prestala da pijem. I dan danas se borim sa time i pridrzavam se da sto duze spavam da ne bih pala opet.Pozdrav
Postovani,
Moja beba ima 7 mjeseci. Kao bas mala beba, dok je imala grceve, placuci je znala da se sva zacrveni i zaceni.
Inace,uspavljujemo je navece u nasem krevetu i kad zaspi prenesemo u krevetac, nekad nerazbudjenu a nekad se i probudi ali bez placa. Sinoc kad sam je uzimala u ruke da je prenesem krenula je da se razbudjuje i kao da pocinje da place. Najednom je ucutala i imala izraz lica sa siroko otvorenim ustima kao da place bez glasa. A rucice su bile sa rasirenim prstima i tresle se kao da se strasno uplasila. Ja sam u polumraku sobe toliko zapazila. Zbunjena sam polozila dijete u krilo i dala dudu! Ona se tada smirila i nastavila da spava. To e dogodilo oko 23 casa, a ona inace sisa u 2, medjutim, kako je tad zaspala, prvi put se probudila tek u 5!
Konsultovala sam pedijatra koji nam je rekao da ovo pamtimo i pratimo,bez ikakvih analiza.
Molim vase misljenje dal su potrebne neke analize? I o cemu bi moglo da se radi?
Lijep pozdrav
Ovo je TIPIČNO zacenjivanje – a to je bezazlena pojava.
Prestanite sa uspavljivanjem bebe u Vasem krevetu – stvarate veoma lošu naviku koja se kasnije veoma tesko suzbija.
Hvala na brzom odgovoru, zaista je vas rad i trud vrlo korisan za nas roditelje!
Ja sam se uplasila zbog toga sto su joj se ruke tresle. Mislila sam da nije neki blazi napad epi…. Znaci i trešenje ruku je dio zacenjivanja?
Sad samo posmatram dijete i primjecujem kako se npr danas nesto trza u snu, u kratkim razmacima,prsticima ruke ili nogicom.
Veliki pozdrav!
Prava procena deteta je moguća tek posle pregleda, ali zaista NIŠTA od ovoga što ste oposali NE ukazuje da dete ima ozbiljan neurološki problem.
Postovani,
Moj sin od 8 godina je veceras u toku pozorisne predstave u velikoj sali gde je bilo nekih stotinjak ljudi na trenutak izgubio svest. Sedeo je na stolici i u jednom trenu se ukocio otvorenih ociju, bez zagriza jezika, pene i mokrenja izgubio svest u trajanju od nekih 10 sekundi. Odmah sam ga ispravila na stolici jer je sedeo ispred mene pa sam pomislila da se igra. tada sam pomislila da mu je lose i postavila mu pitanje na koje je odmeh odgovorio. Izvela sam ga napolje gde je on za predstavu koja je po tipu komedija rekao da je horor. Mislim da je vazno da napomenem da je neposredno pre njegovog kolapsa glavni glumac drzao ogromne makaze govoreci da ce suparniku odrezati testise. Predstava nije implicitnog karaktera, ali je moj sin operisao kao mali testise, pa sam pomislila da ga je ova scena podsetina na desavanja oko operacije, inace je emotivac koji ne moze da vidi meso ne obradjeno u njegovoj prirodnoj boji. Ovo mu se desilo prvi put.Unapred hvvala na odgovoru
Dete treba da se pregleda! To je je JEDINI način da se ova situacija proceni.
Postovani, koji su to pregledi koje bi trebalo obaviti? Danas sam saznala od suprugovih roditelja da su otac deteta, tetka i deda u tom uzrastu isto padala u nesvest ako vide krv ili ako cuju neke ruzne price. Da li postoji nasledni faktor? Zaista ste me uplasili uzvicnikom posle prve recenice u Vasem odgovoru. Molila bih Vas pojasnjenje, posto nas lekar smatra da ja preterujem. Unapred hvala.
Ovaj problem se NE može procrnjivati bez pregleda i praćenja deteta, a Vaš pedijatar treba da proceni ima li potrebe da se rade dodatni pregledi i ispitivanja.
Postovani,
Posle razgovora pedijatra i deteta, lekar je zakljucio da je u pitanju detetov strah jer se dete seca svih trenutaka koja su predhodila kolapsu, takodje se seca da ga je majka lupkala po ledjima i zvala po imenu tri puta. Na majcino pitanje je odgovorio jasno da mu je dobro i da zeli da izadje iz sale , sto je potom samostalno i uradio.
Da li mislite da i dalje ima potrebe za odlazak kod neurologa.
Unapred hvala.
Svakako je najbolju procenu dao pedijatar koji je pregledao i pratio dete.
Imam 17 ipo godina. Pre oko 2 godine sam se onesvestila u ranim jutarnjim satima, odmah nakon sto sam ustala iz kreveta. Samo mi se zacrnelo pred ocima i tad sam pala. Pre godinu ipo dana sam stajala u busu, bila je guzva, zagusljivo i sparno. Odjednom sam pocela da se znojim, zavrtelo mi se u glavi, usi u mi se zacepile i zamaglilo mi se pred ocima. Izasla sam na prvom stajalistu. Pila vode,umila se i disala svez vazduh. Nakon pola minuta mi je sve bilo ok. I evo zadnjih par mereci mi se cesto vrti u glavi i muka mi je. Pritisak mi padne i na 78 sa 60. Takav je bio juce,a inace mi je normalan 110 sa 70. Snimala sam srce i sve je normalno. Doktorica mi je rekla da se ovo cesto desava u pubertetu. Da li treba da se brinem? Kako da povecam pritisak kad bude tako nizak? Hvala unapred
Nema razloga za brigu – ovo su BEZAZLENE sinkope!
Redovni obroci (jak doručak je najvažniji), najmanje dve litre tecnosti na dan i redovna fizička aktivnost – to je put da se ovo reši.
imam cerku od 15ipo godina pocela je gubiti svjest od prosle god,samo se izgubi i sve prodje za 10sek nikad se nije umokrila nema pjene nista svjesna je svega i pre padanja i posle.mr glave glasi.u infra i supratentorijalnom podrucju ne evidentiraju se areali patoloski izmjenjenog inteziteta signala mozdane mase malog i velikog mozga koji bi upucivali za grublje patomorfoloske promjene,intra i ekstracerebralni likvorski prostori primjerenog suupolozaja i sirine,kraniocervikalni prelaz,pontocerebralni uglovi,orbitalne kao strukture paranazalnih sinusa primjereni su MR karakteristika,primjeren MR nalaz endokranijuma,EEGnalaz,osnovna cerebralna aktivnost je mijesane alfa i beta aktivnost srednje voltaze,Reakcija vizualnog blokiranja je slabo izrazena ,Interponiraju se sporije aktivnosti 5 do 7Hz s paroksizmalnim izbijanjima.Na Hv i Fs nalaz je analogan.Nalaz je dizritmicki paroksizmalno promjenjen,PROpisane su tablete Lamictal od 25mg,neurobinF ,Mg300mg,plivitD3kapi,a nije receno da su tablete za epilepsiju niti da je ima i ne znam sta da radim,POMOZITE
Zaista je nemoguće komentarisati ovakve nalaze i terapiju bez pregleda i praćenja deteta.
Ipak, u ovom uzrastu bi trebalo obaviti (ako to već nije urađeno) kardiološki pregled. To je naprosto deo protokola ispitivanja ponavljanih gubitaka svesti i NE mora da znači da dete ima bilo kakav kardijalni problem.