Prve dve nedelje
*U prvih četrnaest dana po rođenju, preporučuje se kupanje dva-tri puta nedeljno (ili na svaka četiri dana), po pet minuta, i to isključivo čistom toplom vodom. Koža se suši tapkanjem, uz pomoć meke pamučne tkanine. Posle kupanja, za kosicu može da se koristi češljić ili četka, kako bi se nežno skinule eventualne naslage na temenu.
*Kod promene pelena, kada se beba upiški, dovoljno je prebrisavanje presovanom vatom (blazinice) i toplom vodom. Potom se koža posuši, i u tom području namaže hidrantnom kremom, u tankom sloju.
Kada se beba ukaki, najbolje je da se odmah uklone ostaci stolice – i to mekom, natopljenom presovanom vatom. Nakon toga, važno je da se koža dobro ispere toplom vodom, naročito prevoji. Na kraju se postupa kao u prethodnom slučaju (posušivanje i mazanje kože). Nije poželjno da se kaka skida toaletnim papirom, ma koliko bio mekan, niti tetra pelenom – zbog mogućnosti oštećenja kože, posebno u prvih nekoliko nedelja od rođenja.
*Svako veče, najbolje pred spavanje, treba da se prebrišu prevoji ispod brade (na vratu), iza ušiju, ispod pazuha, između nožica. Dok se to radi, soba mora da bude zagrejana kao za kupanje (najmanje 24 stepena). Bez obzira na dobro zagrejanu prostoriju, otkriva se samo onaj deo koji se briše, jer se bebe veoma brzo rashlade. Na kraju se prebrišu genitalije i guza – uvek od napred ka pozadi. Potom se nanosi tanak sloj hidrantne kreme na to područje. Ako se pojavi pelenski osip, nanosi se krema na bazi cink oksida.
Do godinu dana
Nastavlja se prebrisavanje svako veče, a kupanje je poželjno dva-tri puta nedeljno, i to do deset minuta (igre u vodi, prskanje, brčkanje). Postepeno mogu da se uvode male količine proizvoda za higijenu namenjenih deci. Oni bi trebalo da budu pH neutralni, hipoalergeni, dermatološki testirani, bez boje i mirisa (ili sa najmanjom mogućom količinom), da ne sadrže konzervanse, da nisu fotosenzitivni, i da ne izazivaju suze. Ne treba ih koristiti više od dva-tri puta nedeljno.
Vlažne maramice za negu odojčadi (dece, uopšte) moraju da budu vrlo blage, bez alkohola. Ne preporučuje se njihova upotreba pre navršenog prvog meseca života.
Napomena: Nikada ne ostavljajte bebu na stolu za presvlačenje ili u kadici ni na trenutak samu, a najbolje je ako vam je jedna ruka uvek na bebinom telu.
Anđelka Kotević, šef službe „Halo Beba“
Da,u potpunosti se slažem sa novim preporukama o novorođenčetu. Imala sam priliku da vidim ovde u Holandiji njihov način rada, jer sam rodila pre 4 meseca i sve je apsolutno isto sa gore navedenim. S tim sto se ovde ide isti dan kuci nakon 3-4 sata jer se smatra da je daleko bolje i za bebu i za majku kod kuce! Smatraju da se na taj način štite od raznoraznih bolničkih bakterija, i takozvane nama svima poznate bolničke žutice kod novorodjenceta.