Foto: Pexsels
Međutim, rešeno stambeno pitanje nije neostvariv san. Ako se uloži trud, pametno isplaniraju finansije i pronađe oslonac u profesionalnim agencijama ili konsultantima za nekretnine, moguće je osigurati kvalitetan životni prostor.
Kako da pronađete stan koji ispunjava vaše kriterijume i može potkrepiti glavne potrebe svih članova porodice? Kada imate malu decu ili školarce, biranje nekretnine je zapravo početak stvaranja idealnog okruženja za njihovo odrastanje. Hoće li imati svoju sobu, da li se blizu zgrade nalaze igralište, park i škola? Da li prednost dati lokaciji, blizini vrtića, škole i posla ili se fokusirati na kvadraturu nekretnine i raspored prostorija? Je li moguće planirati kupovinu stana bez istraživanja nekretnina? Odgovore na ova pitanja, kao i druge korisne savete pročitajte u nastavku.
Finansije – pametno planiranje budžeta
Finansije su svakako glavni faktor kada se kupuje nekretnina. Čak i u slučaju da ne kupujete prvi stan, odnosno da menjate manji za veći stambeni prostor, važno je da precizno definišete koje su vam mogućnosti i raspoložive opcije. Dakle, pre nego što počnete sa pregledanjem stanova oglašenih na prodaju, ne samo da je poželjno, već je i neophodno da imate svest o svom budžetu. Kada makar okvirno znate koliko novca možete uložiti u nekretninu, onda postaje jasnije kakav stan možete da priuštite i na kojoj lokaciji.
Kreiranje finansijskog plana je ključno – da li ćete prodati manji stan u kome već stanujete, koliko novca možete dobiti, da li imate ušteđevinu ili neki drugi izvor prihoda i najvažnije: da li suma kojom raspolažete može da pokrije sve troškove? U slučaju da ne kupujete stan za gotovinu, biće potrebno da uložite vreme da pronađete najpovoljniji stambeni kredit.
Raspitajte se koliko je učešće za stambene kredite, koje banke nude pogodne kamatne stope, odnosno imaju sistem otplate koji vama najviše odgovara. U ovoj fazi kupovine potreban vam je poseban oprez. Treba pametno iskalkulisati koje su opcije najisplativije, koliko visoku mesečnu ratu kredita možete da podnesete, ko od supružnika treba da podigne kredit i slično.
Ne treba zaboraviti ni na prateće troškove, jer pored odobrenog i realizovanog stambenog kredita, postoje izdaci kao što su procena vrednosti nekretnine, overa kupoprodajnog ugovora, naknada za upis nepokretnosti u katastar i založne izjave kod notara. Za one koji se odluče da za celokupan proces traženja stana angažuju profesionalne agente za nekretnine, takođe postoje i troškovi usluge agencije.
Planiranjem finansija ne postiže se samo transparentnost svih izdataka, već se štedi i dragoceno vreme. Jednom kada razumete kolikim budžetom raspolažete, tržište ćete pretraživati detaljnije, odnosno, pregledaćete samo stanove koje možete platiti i priuštiti.
Lokacija – u kakvom susedstvu želite da rastu vaša deca?
Lokacija stana je uvek bitan činilac, ali se prilikom kupovine nekretnine za porodicu njen značaj višestruko uvećava. Nije sasvim svejedno u kakvom komšiluku će rasti vaša deca, zar ne? Istražite tržište imajući u vidu bezbednost, blizinu važnih obrazovnih institucija, ali i zabavne sadržaje.
Ako razmatrate kupovinu nekog stana, postavite sebi pitanje: šta komšiluk ove zgrade može da ponudi mojoj deci i celoj porodici? Da li je to blizina škola i vrtića koji su na dobrom glasu? Miran kraj, bez mnogo saobraćaja, sa dostupnim igralištima ili parkovima? Koliko su udaljeni banka, pošta, pijaca i prodavnice prehrambene robe? Da li biste morali automobilom da vozite dete u školu ili do najbliže lekarske ordinacije/doma zdravlja?
Malo ko će se odlučiti na tako radikalan potez da kupuje stan u određenoj opštini zbog škole u koju želi da mu dete pohađa. Ipak, imati kvalitetnu obrazovnu ustanovu u neposrednoj blizini svakako se ubraja u prednost naselja u kom biste stanovali.
Bezbednost porodice – proverite stepen sigurnosti stana, zgrade i kvarta
Bezbednost u većim gradovima, nažalost, u današnjem društvu može biti upitna. Ipak, izvesno je da postoje opštine i stambeni kompleksi koji važe za mirno i sigurno okruženje u kome deca mogu srećno da rastu. Fokus treba da vam bude na traženju kvartova sa niskom stopom kriminala, bez većih saobraćajnih gužvi.
Postarajte se naročito da nekretnina koju kupujete bude u bezbednom stambenom bloku. Poželjno je da zgrada ima osvetljen ulaz i prilaz za parking, kao i video nadzor, interfon i alarm. O sigurnosti same stambene jedinice treba razmišljati, takođe. Među karakteristikama koje tražite svakako treba da budu sigurnosna vrata, dobro zaštićena terasa, ali i ispravne električne i vodovodne instalacije. Kod kupovine stana u starogradnji posebno se treba baviti ovim pitanjima.
Ako ste u mogućnosti, najbolje je da angažujete stručna lica koja će proceniti stanje u kom se nekretnina nalazi, kao i troškove eventualnog renoviranja i rešavanja sigurnosnih problema. Nekada adaptacija stana košta više nego što se isplati, pa je bolje pre ulaganja odustati od određene nekretnine i preusmeriti pažnju na traženje drugog stambenog prostora.
Veličina stana i raspored prostorija
Uz lokaciju stana, kvadratura je presudan faktor kada je u pitanju formiranje cene nepokretnosti. Međutim, veličina stana nije bitna samo sa finansijskog aspekta. Reč je o pitanju osnovnih potreba jedne porodice – koliko članova broji, da li će se u bliskoj budućnosti porodica proširiti, da li očekujete novu bebu i planirate još dece? Sa ovim planovima za budućnost treba uskladiti raspoloživ budžet. Dakle, ako imate želju da zasnujete veliku porodicu, nećete gubiti vreme na pregledanje oglasa za garsonjere i jednosobne stanove.
Maštate o stanu u centru i možete da priuštite dvosobnu stambenu jedinicu na nekoj atraktivnoj gradskoj lokaciji? Ipak, u slučaju da imate dvoje dece i treće na putu, pametnije je da usmerite pretragu na veće stanove. Možda ćete morati da se odreknete života u urbanom delu grada, ali je sigurno da ćete lakše pronaći trosoban ili četvorosoban stan za novac koji imate na nekoj jeftinijoj lokaciji.
Da bi stan koji kupujete postao pravo porodično gnezdo, lepo je imati na umu i raspored prostorija u njemu. Kvadratura jeste bitna, ali je podjednako važno da svima u stanu zaista bude komotno i komforno. Velika dnevna soba zvuči idealno, ali ako postoji opcija da imate manji dnevni boravak a veći broj spavaćih soba, onda treba da se opredelite za ovu drugu varijantu. Značiće vam u godinama kada deca porastu i požele više privatnosti i lični prostor.
Da li decu treba uključiti u proces biranja stana?
Deluje vam neozbiljno (i nepotrebno) uključiti decu u kupovinu stana? Razmislite još jednom, jer ovakav potez i te kako može biti promišljen i efikasan. Ne kupujete samo nepokretnost, već stambeni prostor koji treba da postane zajednički dom. Naravno, u proceduru biranja stana svoje mališane valjalo bi uvesti tek pošto isplanirate budžet, rešite sva administrativna pitanja i svedete izbor na nekoliko stanova.
Najbolje je da u prve obilaske nekretnina koje razmatrate odete sami, a tek onda posetite izabrane dve ili tri sa decom. Kada im predstavljate najuži izbor, dobro bi bilo da ne posetite sve stanove u istom danu. Izbegnite dečiju dosadu, nervozu i svoj stres na taj način što ćete isplanirati svaku posetu onda kada je svima ugodno. U kom god da su uzrastu, vaša deca će se osetiti priznato, uvaženo i značajno što cenite njihovo mišljenje. Ovo može biti od pomoći kasnije kada dođe trenutak za selidbu.
Podizanje doma u novom stanu postaje lakše, ako kroz proces kupovine prođete staloženo i rasterećeno. Da bi procedura bila što jednostavnija blagovremeno se informišite, razmislite o potrebama i mogućnostima svoje porodice i detaljno istražite tržište. Uz uloženu energiju i trud, sa uživanjem se možete okrenuti opremanju stana i novom početku!
Komentari 0