Foto: Pxfuel
- Kako je dobila ime?
Bolest je otkrivena pre tridesetak godina u Sjedinjenim Američkim Državama, u oblasti gradića Lajm (Lyme), pa je tako dobila „geografsko ime“, koje je prati do danas. Kod obolelih je izolovana bakterija Borelija (Borellia), koja spada u spirohete („spiralne“ bakterije).
- Kako se prenosi?
Krpelj ubacuje ovu bakteriju tokom „obroka“. Da bi lakše isisao krv iz kože, on „ispljune“ supstance koje ometaju zgrušavanje krvi, što mu omogućava da se dobro najede. Tada izbaci i Boreliju koja dospeva u krvotok domaćina (dece, ali i odraslih), pa su vrata bolesti otvorena.
- Kako prepoznati Lajmsku bolest?
Put do njenog otkrivanja nije uvek lak, ali je veoma važno znati da je krpelj „ujeo“ dete. Nažalost, jedan broj obolelih ne zna da ih je „napao“ krpelj, pa je tada veoma teško posumnjati na Lajmsku bolest, posebno u njenom ranom stadijumu.
Evo šta može pomoći u otkrivanju Lajmske bolesti kod dece:
- Prvi znak oboljenja je crvenilo sa blagim otokom kože koje se javlja oko „ujeda“, ali ponekad može da se javi i na drugim mestima na koži. Obično prođe par nedelja od ulaska bakterije do prvih kožnih promena, ali to nije pravilo – nekada se i posle nekoliko dana pojavi crvenilo na koži. Nakon izvesnog vremena, ove kožne promene dobijaju karakterističan izgled, pa iskusniji pedijatri, a naročito infektolozi (koji se baš bave zaraznim bolestima) i dermatolozi (specijalisti za kožne bolesti) mogu sa velikom verovatnoćom da postave dijagnozu.
- Ako se bolest ne dijagnostikuje i ne leči, kožne promene mogu spontano da prođu, pa se čini da je sve u redu. Međutim, bakterija se samo „pritajila“. U stvari, razmnožava se u organizmu i sprema da napadne različite organe. To nekad traje mesecima (ređe godinama), tako da se javljaju kasne manifestacije oboljenja.
- Nervni sistem je najčešća meta bakterije koja izaziva Lajmsku bolest, a mogu da se ponovo jave kožne promene, ali i upala zglobova. Ponekad, bakterija napada i srce, mada se to zaista retko dešava.
- Kako se postavlja definitivna dijagnoza?
Iskusni lekar prvo posumnja na Lajmsku bolest, a onda se rade laboratorijske analize, koje treba da potvrde prisustvo Borelije u organizmu deteta. Potrebno je da prođe nekoliko nedelja da bi se pojavila antitela koja pomažu lekaru da postavi dijagnozu.
- Može li da se izleči?
Srećom, MOŽE!
Blagovremena terapija odabranim antibiotikom dovodi do potpunog izlečenja!
- Penicilinski antibiotici su veoma efikasni, a kod alergičnih na penicilin – daje se Eritromicin, kao i noviji lekovi slični njemu.
- Tetraciklini su odlična antibiotska terapija za mame i tate (naravno, potrebno je da se konsultuju sa svojim doktorom), ali su zabranjeni za decu!
- Kako sprečiti Lajmsku bolest?
Nažalost, NEMA efikasne vakcine koja bi bila najbolji način da se Lajmska bolest spreči.
Ovde postoji potencijalna zabuna, zato što postoji vakcina protiv jedne vrste VIRUSNOG krpeljskog encefalitisa (zapaljenja mozga), ali ona NE štiti od lajmske bolesti, koju izaziva bakterija.
To znači da nam ostaju tri načina da se nekako spreči Lajmska bolest:
- Prvi je svakako borba protiv krpelja! Pravovremena upotreba insekticida („zaprašivanje“) može značajno smanjiti broj ovih krvopija, ali nažalost ih ne može potpuno istrebiti.
- Drugi je da sami pazimo da „ne zakačimo“ krpelja – adekvatno oblačenje uz repelente („odbijače“ krpelja) koje treba redovno naneti na kožu pre odlaska u prirodu zaista mogu pomoći.
- Na kraju, ali možda i najvažnije, je da se pravilnim skidanjem krpelja, a kada zatreba i upotrebom antibiotika (o čemu je više rečeno u tekstu u krpeljima) spreči rasejavanje bakterije (Borelije) po telu i tako spreči infekcija i nastanak Lajmske bolesti.
Mene je ujelo nesto malo crno ja nisam mogla da ocenim da li je bio krpelj smaka sam ga posto se jos nije ukopo. Drugi dan se pojavio crveni krug 1sm ali je posle 1dana proso. Napominjem da eritem nije bio sa crvenim ivicama kako ga opisuju kao bivolje oko ili meta za pikado. Da bi posle 15 osetila na tom mestu uzasan svrab, nazalost cesala sam to mesto. Pre cesanja nije imalo nista tek posle se pojavio krug za 1sm malo vec. Neznam da li je to borelija. Krug se nije sirio al na tom mestu sam konstantno drsala rakijanu krpu jedno mesec dana zato sto je umiri ala uporan svrab. I sad me posle 3 meseca tome sto svrbi. Sta da radim dali je kasno leci ti, od simptoma lmam neke probode kroz kosti. Ili je to od nacin ishrane posto sam uvela namirnice na sirovo ishrani da ojacam imunitet.
Što pre da se.obavi pregled i da se ovo proceni i leči!
Postovani, sina od tri i po godina je ujeo krpelj ( jedva smo ga primetili jer je bio izuzetno mali ), racunam da nije proslo vise od 24 sata posto ga redovno pregledamo jer dete dosta vremena provodi u prirodi. Izvadili smo ga bez problema, medjutim nije bilo nikakvog crvenila i nismo ga odveli kod lekara. Kad smo nakon dva meseca otisli kod pedijatra na sitsemsku kontrolu spomenula sam ujed i uradili nalaze i bili su pozitivni na Boreliju. Dete tek treba sada, posle dva meseca, da prima antibiotsku terapiju i da ide na pregled kod kardiologa i neurologa, da nagalsim da nikakvih poteskoca za sada dete nije imalo. Zanima me da li ce ta antibiotska terapija i sada posle dva meseca imati efekta? Hvala unapred.
Ova situacuja se zaista NE može proceniti bez pregleda i praćenja deteta, kao i uvida u lab. analize.
Moje dete ima 10 godina ujeobje krpelj… Posle mesec dana pojavile su se cevene fleke po tele. Javili smo se lekaru..rekli su da je od krpelja. Vec 14 dana pijemo hemomicin.. Posle tri dana sve crvene fleke se povukle. …. Koliko traje lecenje?
To mora da proceni lekar koji je pregledao dete i prepisao terapiju
Osetila sam danas nesto iritirajuce u predelu rebara, I ugledala nesto sitno, crno, sto I nije cudno, jer sam vise puta prolazila kroz travu. Ali kako sam krenula da ga vuchem, umesto da ga prethodno opijem alkoholom- ujeo me je iz sve snage. On jos nije stigao da se uvuche I na kozi nje bilo krvi, ali je sada tu otok, pa sam premazala asepsolom, jer nemam nista drugo.. Da li bi pomogao antibiotik Ciprocinal, jer samo njega imam..I da li sam stvarno potpuno sigurna ako nije proslo duze od 12 sati njegovog boravka na kozi? Ili je ujed-ujed? A da ne govorim neki podatak da je svaki treci zarazen!
Da se NE koristi Ciprocinal, veća da se prati situacija na koži. AKo se crvenilo širi, da se prepiše amoksicilin ili doksiciklin.
Postovani,
moje dete je 2015.godine ujeo krpelj koji je bio zarazen boreliom. Dete je tada imalo 5godina. Na vreme sam odvela dete kod lekara..na njegovoj nozi je bio vidan ujed ali krpelja nije bilo i lekar me vratio kuci uz obrazlozenje da to nije ujed krpelja. Ta infekcija je tinjala u njemu 2 nedelje i onda se javio eritem po kozi..crveni krugovi po rukama i nogama. Tada je i analizama potvrdjeno da je dobio Lajmsku bolest i tada je ispio 21 dan sirup sinacilin 3x7ml. Tada smo poslali i rezultate u Institut Batut i prvi nalaz je bio IgM 444.1 gde je za pozitivan nalaz parametar da je vece od 10.8 U/ml. IgG mu je tada bio negativan. Nakon toga, redovno smo slali krv na ispitivanje u Institutu Batut i igG i igM antitela su uvek pozitivna. Obzirom da mu je prosle nedelje izaslo po licu nesto sto lici na herpes..pa se i po telu javila po neka krastica..uz konsultaciju sa pedijatrom uradili smo ponovo antitela igM i IgG u privatnoj laboratoriji u gradu. Rezultat je bio pozitivan samo za igM antitela i to 33.7 a po tim parametrima min je 0 a max 25. Njemu je znaci 33.7. A igG antitela su 3.9 a isti parametri..min 0 a max 25. Osim tih promena po kozi, dete je uglavnom zdravo. Ne zali se na glavobolje, kostobolje..Molim Vas da mi odgovorite na ovaj mail i date mi savet da li moje dete treba da ispije jos jednu dozu antibiotika zbog ovakvog rezultata? Pedijadar smatra da treba da popije 2 nedelje ospamox 2x8ml jer je sad stariji..ima 8godina.
Mislim da Vaše dete treba da pregleda INFEKTOLOG i napravi procenu ove situacije.