Foto: Pxfuel
- Kako je dobila ime?
Bolest je otkrivena pre tridesetak godina u Sjedinjenim Američkim Državama, u oblasti gradića Lajm (Lyme), pa je tako dobila „geografsko ime“, koje je prati do danas. Kod obolelih je izolovana bakterija Borelija (Borellia), koja spada u spirohete („spiralne“ bakterije).
- Kako se prenosi?
Krpelj ubacuje ovu bakteriju tokom „obroka“. Da bi lakše isisao krv iz kože, on „ispljune“ supstance koje ometaju zgrušavanje krvi, što mu omogućava da se dobro najede. Tada izbaci i Boreliju koja dospeva u krvotok domaćina (dece, ali i odraslih), pa su vrata bolesti otvorena.
- Kako prepoznati Lajmsku bolest?
Put do njenog otkrivanja nije uvek lak, ali je veoma važno znati da je krpelj „ujeo“ dete. Nažalost, jedan broj obolelih ne zna da ih je „napao“ krpelj, pa je tada veoma teško posumnjati na Lajmsku bolest, posebno u njenom ranom stadijumu.
Evo šta može pomoći u otkrivanju Lajmske bolesti kod dece:
- Prvi znak oboljenja je crvenilo sa blagim otokom kože koje se javlja oko „ujeda“, ali ponekad može da se javi i na drugim mestima na koži. Obično prođe par nedelja od ulaska bakterije do prvih kožnih promena, ali to nije pravilo – nekada se i posle nekoliko dana pojavi crvenilo na koži. Nakon izvesnog vremena, ove kožne promene dobijaju karakterističan izgled, pa iskusniji pedijatri, a naročito infektolozi (koji se baš bave zaraznim bolestima) i dermatolozi (specijalisti za kožne bolesti) mogu sa velikom verovatnoćom da postave dijagnozu.
- Ako se bolest ne dijagnostikuje i ne leči, kožne promene mogu spontano da prođu, pa se čini da je sve u redu. Međutim, bakterija se samo „pritajila“. U stvari, razmnožava se u organizmu i sprema da napadne različite organe. To nekad traje mesecima (ređe godinama), tako da se javljaju kasne manifestacije oboljenja.
- Nervni sistem je najčešća meta bakterije koja izaziva Lajmsku bolest, a mogu da se ponovo jave kožne promene, ali i upala zglobova. Ponekad, bakterija napada i srce, mada se to zaista retko dešava.
- Kako se postavlja definitivna dijagnoza?
Iskusni lekar prvo posumnja na Lajmsku bolest, a onda se rade laboratorijske analize, koje treba da potvrde prisustvo Borelije u organizmu deteta. Potrebno je da prođe nekoliko nedelja da bi se pojavila antitela koja pomažu lekaru da postavi dijagnozu.
- Može li da se izleči?
Srećom, MOŽE!
Blagovremena terapija odabranim antibiotikom dovodi do potpunog izlečenja!
- Penicilinski antibiotici su veoma efikasni, a kod alergičnih na penicilin – daje se Eritromicin, kao i noviji lekovi slični njemu.
- Tetraciklini su odlična antibiotska terapija za mame i tate (naravno, potrebno je da se konsultuju sa svojim doktorom), ali su zabranjeni za decu!
- Kako sprečiti Lajmsku bolest?
Nažalost, NEMA efikasne vakcine koja bi bila najbolji način da se Lajmska bolest spreči.
Ovde postoji potencijalna zabuna, zato što postoji vakcina protiv jedne vrste VIRUSNOG krpeljskog encefalitisa (zapaljenja mozga), ali ona NE štiti od lajmske bolesti, koju izaziva bakterija.
To znači da nam ostaju tri načina da se nekako spreči Lajmska bolest:
- Prvi je svakako borba protiv krpelja! Pravovremena upotreba insekticida („zaprašivanje“) može značajno smanjiti broj ovih krvopija, ali nažalost ih ne može potpuno istrebiti.
- Drugi je da sami pazimo da „ne zakačimo“ krpelja – adekvatno oblačenje uz repelente („odbijače“ krpelja) koje treba redovno naneti na kožu pre odlaska u prirodu zaista mogu pomoći.
- Na kraju, ali možda i najvažnije, je da se pravilnim skidanjem krpelja, a kada zatreba i upotrebom antibiotika (o čemu je više rečeno u tekstu u krpeljima) spreči rasejavanje bakterije (Borelije) po telu i tako spreči infekcija i nastanak Lajmske bolesti.
Mom sinu je krpelj bio na donjem kapku oka.
Doktor mu je skinuo.
ali nije mu dao nikakvu terapiju.
Da se prati, a ako se pojavi crvenilo na mestu gde je bio krpelj da se obavi pregled i počne terapija.
Ćerku je ujeo krpelj ovog proleća. doktorka ga je izvadila i dala nam antibiotik preventivno. nije bilo nikakvih simptoma a na mestu uboda i dalje stoji ruzicasta tackica kao oziljak. Da li ima potrebe za nekim daljim ispitivanjima?
Ako se ovo NE širi, NEMA razoga za brigu!
Mislim da je doktorka sve uradila kako treba i da možete biti mirni.
U kojoj dozi se deci daje eritromicin i koliko dana traje preventivna terapija ?
Dozu ISKLJUČIVO određuje lekar koji pregleda dete, a dozira se prema telesnoj težini.
Moja djevojčica je prošle godine bila zaražena i dignoza je bila lajmska bolest ,uspješno je lječena i ja se iskreno nadam izljecena,ali ja se bojim dali je izlječenje bilo 100%? Dali postoji neki testovi koji bi se mogli naknadno sprovoditi da se utvrdi dali je sve uredu i da nema opasnosti od Borelije?
To sada NEMA Nikakvog smisla, pod uslovom da dete NEMA tegoba i pokazatelja da postoji neki oblok zapaljenja.
Postovanje
Upravo smo dobili rezultate i saznali da nas sin ima lajmsku bolest,
Nase dete ima 7 godina, mi zivimo u Beogradu i bilo bi nam veoma korisno ako bi mogli da nam preporucite kliniku gde da pocnemo sa lecenjem,
Unapred zahvalni,
Anna
Infektivna klinika je pravo rešenje.
Odlican tekst!Jedino sto bih dodala je sledece… Kozne promene se ne javljaju uvek, nazalost, tako da niste sigurni da li je krpelj bio zarazen ili ne. Opet nazalost, ovo govorim sa razlogom, jer meni bliska osoba je imala zarazenog krpelja pre 15 godina , bez koznih promena. Kasno je otkriveno, tako da je upropastio za ceo zivot. Bakterija je „odradila svoj posao“ i to u CNS-u, tako da su posledice dozivotne i veoma teske. Upropastio je za ceo zivot… IZ TOG RAZLOGA SAM ZA PREVENTIVNO UZIMANJE ANTIBIOTIKA UVEK KADA IMATE KRPELJA!!! BOLJE PUNA DOZA ANTIBIOTIKA, NEGO NEOROBORELIOZA, KOJA MOZE DA NAPRAVI INVALIDA OD VAS!!!
Potpuno ste u pravu – bar 30% pacijenata koji dobiju Lajmsku bolest i NE zna da su imali krpelja! Podmukla je to ekipa – i krpelji i bakterija koju nose. Zvanične preporuke su takve kakve smo i napisali (najbolje je da se krpelj proveri), a Vaš stav je zdravorazumski.