Foto: Pxfuel
- Kako je dobila ime?
Bolest je otkrivena pre tridesetak godina u Sjedinjenim Američkim Državama, u oblasti gradića Lajm (Lyme), pa je tako dobila „geografsko ime“, koje je prati do danas. Kod obolelih je izolovana bakterija Borelija (Borellia), koja spada u spirohete („spiralne“ bakterije).
- Kako se prenosi?
Krpelj ubacuje ovu bakteriju tokom „obroka“. Da bi lakše isisao krv iz kože, on „ispljune“ supstance koje ometaju zgrušavanje krvi, što mu omogućava da se dobro najede. Tada izbaci i Boreliju koja dospeva u krvotok domaćina (dece, ali i odraslih), pa su vrata bolesti otvorena.
- Kako prepoznati Lajmsku bolest?
Put do njenog otkrivanja nije uvek lak, ali je veoma važno znati da je krpelj „ujeo“ dete. Nažalost, jedan broj obolelih ne zna da ih je „napao“ krpelj, pa je tada veoma teško posumnjati na Lajmsku bolest, posebno u njenom ranom stadijumu.
Evo šta može pomoći u otkrivanju Lajmske bolesti kod dece:
- Prvi znak oboljenja je crvenilo sa blagim otokom kože koje se javlja oko „ujeda“, ali ponekad može da se javi i na drugim mestima na koži. Obično prođe par nedelja od ulaska bakterije do prvih kožnih promena, ali to nije pravilo – nekada se i posle nekoliko dana pojavi crvenilo na koži. Nakon izvesnog vremena, ove kožne promene dobijaju karakterističan izgled, pa iskusniji pedijatri, a naročito infektolozi (koji se baš bave zaraznim bolestima) i dermatolozi (specijalisti za kožne bolesti) mogu sa velikom verovatnoćom da postave dijagnozu.
- Ako se bolest ne dijagnostikuje i ne leči, kožne promene mogu spontano da prođu, pa se čini da je sve u redu. Međutim, bakterija se samo „pritajila“. U stvari, razmnožava se u organizmu i sprema da napadne različite organe. To nekad traje mesecima (ređe godinama), tako da se javljaju kasne manifestacije oboljenja.
- Nervni sistem je najčešća meta bakterije koja izaziva Lajmsku bolest, a mogu da se ponovo jave kožne promene, ali i upala zglobova. Ponekad, bakterija napada i srce, mada se to zaista retko dešava.
- Kako se postavlja definitivna dijagnoza?
Iskusni lekar prvo posumnja na Lajmsku bolest, a onda se rade laboratorijske analize, koje treba da potvrde prisustvo Borelije u organizmu deteta. Potrebno je da prođe nekoliko nedelja da bi se pojavila antitela koja pomažu lekaru da postavi dijagnozu.
- Može li da se izleči?
Srećom, MOŽE!
Blagovremena terapija odabranim antibiotikom dovodi do potpunog izlečenja!
- Penicilinski antibiotici su veoma efikasni, a kod alergičnih na penicilin – daje se Eritromicin, kao i noviji lekovi slični njemu.
- Tetraciklini su odlična antibiotska terapija za mame i tate (naravno, potrebno je da se konsultuju sa svojim doktorom), ali su zabranjeni za decu!
- Kako sprečiti Lajmsku bolest?
Nažalost, NEMA efikasne vakcine koja bi bila najbolji način da se Lajmska bolest spreči.
Ovde postoji potencijalna zabuna, zato što postoji vakcina protiv jedne vrste VIRUSNOG krpeljskog encefalitisa (zapaljenja mozga), ali ona NE štiti od lajmske bolesti, koju izaziva bakterija.
To znači da nam ostaju tri načina da se nekako spreči Lajmska bolest:
- Prvi je svakako borba protiv krpelja! Pravovremena upotreba insekticida („zaprašivanje“) može značajno smanjiti broj ovih krvopija, ali nažalost ih ne može potpuno istrebiti.
- Drugi je da sami pazimo da „ne zakačimo“ krpelja – adekvatno oblačenje uz repelente („odbijače“ krpelja) koje treba redovno naneti na kožu pre odlaska u prirodu zaista mogu pomoći.
- Na kraju, ali možda i najvažnije, je da se pravilnim skidanjem krpelja, a kada zatreba i upotrebom antibiotika (o čemu je više rečeno u tekstu u krpeljima) spreči rasejavanje bakterije (Borelije) po telu i tako spreči infekcija i nastanak Lajmske bolesti.
Mislim da mi je sin imao opisanu koznu promjenu na nozi prije mjesec dana, trajala je nekoliko dana. Ubod okruzen blijedim prstenom i crveni rub, promjera oko 5 cm. Cesto idemo u sumu, brali smo i jagode u gustisu. Ima nepune 4 godine i cesto se zali da je umoran.
Nazalost, tek sad saznajem da je takvo nesto simptom ozbiljne bolesti, pa sad strahujem..
Je li moguce da ipak nije zarazen a imao je takav ubod? (Krpelja nisam vidjela). Jesam li jako zakasnila s reakcijom i je li moguce potpuno izljecenje?
Nadam se da ce me pedijatrica ozbiljno shvatiti i odraditi pretrage…
NISTE zakasnili – to je sasvim jasno!
Zaista ima smisla da Vam pedijatar da uput za serološko ispitivanje (iz krvi se radi) na Lajmsku bolest. Čak i da se nađe da je dete ima pozitivna antitela – MOŽE se potpuno izlečiti BEZ posledica!
Postovani,
Da li mi mozete odgovoriti da li postoji ikakva veza izmedju Lajamske bolesti i simpoma Autizma? Da li je moguce da moj dvoipogodosnji sin ima Lajamsku bolest a da ja nisam primjetila nikakav ujed i kako to mogu da provjerim? Inace zivimo u USA i bilo kakav vid razgovora o ovakvim temama s ljekarima je nemoguc. Inace ima dosta izrazene neuroloske ispade u smislu lupkanja po licu, repetitivne radnje su izrazene i hiperfokusiranost. Molim Vas odgovorite mi odakle da krenem u rijesavanju ovog velikog problema. Hvala Vam
Ne postoji direktna veza izmedju autizma i Lajmske bolesti.
Da bi se videlo da li dete zaista ima ovu bolest, potrebno je da pedijatar (koji prati dete) da uput za laboratorijske analize – antitela na bakteriju koja uzrokuje Lajmsku bolest.
Poštovani,
Mog muža je nešto ujelo pre sedam dana i pojavilo se crvenio oko ujeda, kao da je raščešano i posle mu je otekla noga i bolelo ga je kad hoda. Bio je na pregledu kod hirurga koji ne može da utvrdi sta ga je ujelo ( krpelj se nije video ) ali mu je rekao da miruje I dao mu antibiotik panklav, nakon pet dana otok se povlači ali je noga I dalje crvena I malo mu je poplavela. Moje pitanje je da li je ipak trebalo da ga pregleda infektolog da se utvrdi da nije mozda ujed od krpelja I ako postoji mogucnost da jeste bio krpelj da li je onda zasticen od lajmske bolesti posto pije panklav, da li da ide I na infektivnu kliniku ipak na pregled? Da li je moguc ujed krpelja a da on ne ostane na kozi?
Sada je teško sa sigurnošću reći da ji je to ujed krpelja, ali Panklav svakako prevenira Lajmsku bolest, ali ga treba davati bar 10 dana.
Postovani,
jucer sam primjetila krpelja na clanku noge.Ne znajuci sta treba zalila sam ga kolonjskom vodom i pokusala pincetom izvuci.Medjutim, pocupala sam ga ali sam ga uspjela odstraniti osim rilice ili nozice koja je ostala.To mi je u Hitnoj odstranio hirurg.Prije uboda krpelja na dva dana sam zavrsila antibiotsku terapiju Zinatom 500mg dva puta na dan (deset dana) a prije toga dobila cetiri injekcije pencilina 1600 ( zbog gnojne angine).Moje pitanje je:Da li je neophodno da ja pijem antibiotike i dobijem vakcinu tetanusa?Hirurg koji mi je odstranio krpelja je rekao da on to mora po proceduri propisati ali da on na mom mjestu ne bi nista..Trenutno nemam nikakvih simptoma, nikakvog crvenila na mjestu uboda..Hvala najljepse.
Bar još 7 dana Zinata, pa ste onda bezbedni! Ako je proslo više od 10 godina od prethodne antitetanusne vakcine, nije loše da je primite.
I ja bih da pitam za savjet djevojcica ima 4 godine i nalazom na bakteriju boreliju je pozitivan radili smo 2 puta przi put igg je bio 102 a igm 43 nas doktor za infenktivne bolesti ukljucio je terapiju antibiotik 6 dana djevojcica je ispila terapiju i nakon mjesec smo ponovo uradili nalaz i bilo je jos veca promjena igg je bio 203 a igm 90 ponovo smo se konsutovali s nasim doktorom i rekao je da to moze biti tako poviseno mjesecima i godinama pa me zanima dali je to tako moguce posto doktor nije ukljucio nikakvu terapiju
Procena samo delimično zavisi od nivoa antitela, a daleko više od stanja deteta koje se utvrdjuje pregledom.
Zato mislim da treba poslušati infektologa koji prati Vaše dete.