Foto: Pxfuel
- Kako je dobila ime?
Bolest je otkrivena pre tridesetak godina u Sjedinjenim Američkim Državama, u oblasti gradića Lajm (Lyme), pa je tako dobila „geografsko ime“, koje je prati do danas. Kod obolelih je izolovana bakterija Borelija (Borellia), koja spada u spirohete („spiralne“ bakterije).
- Kako se prenosi?
Krpelj ubacuje ovu bakteriju tokom „obroka“. Da bi lakše isisao krv iz kože, on „ispljune“ supstance koje ometaju zgrušavanje krvi, što mu omogućava da se dobro najede. Tada izbaci i Boreliju koja dospeva u krvotok domaćina (dece, ali i odraslih), pa su vrata bolesti otvorena.
- Kako prepoznati Lajmsku bolest?
Put do njenog otkrivanja nije uvek lak, ali je veoma važno znati da je krpelj „ujeo“ dete. Nažalost, jedan broj obolelih ne zna da ih je „napao“ krpelj, pa je tada veoma teško posumnjati na Lajmsku bolest, posebno u njenom ranom stadijumu.
Evo šta može pomoći u otkrivanju Lajmske bolesti kod dece:
- Prvi znak oboljenja je crvenilo sa blagim otokom kože koje se javlja oko „ujeda“, ali ponekad može da se javi i na drugim mestima na koži. Obično prođe par nedelja od ulaska bakterije do prvih kožnih promena, ali to nije pravilo – nekada se i posle nekoliko dana pojavi crvenilo na koži. Nakon izvesnog vremena, ove kožne promene dobijaju karakterističan izgled, pa iskusniji pedijatri, a naročito infektolozi (koji se baš bave zaraznim bolestima) i dermatolozi (specijalisti za kožne bolesti) mogu sa velikom verovatnoćom da postave dijagnozu.
- Ako se bolest ne dijagnostikuje i ne leči, kožne promene mogu spontano da prođu, pa se čini da je sve u redu. Međutim, bakterija se samo „pritajila“. U stvari, razmnožava se u organizmu i sprema da napadne različite organe. To nekad traje mesecima (ređe godinama), tako da se javljaju kasne manifestacije oboljenja.
- Nervni sistem je najčešća meta bakterije koja izaziva Lajmsku bolest, a mogu da se ponovo jave kožne promene, ali i upala zglobova. Ponekad, bakterija napada i srce, mada se to zaista retko dešava.
- Kako se postavlja definitivna dijagnoza?
Iskusni lekar prvo posumnja na Lajmsku bolest, a onda se rade laboratorijske analize, koje treba da potvrde prisustvo Borelije u organizmu deteta. Potrebno je da prođe nekoliko nedelja da bi se pojavila antitela koja pomažu lekaru da postavi dijagnozu.
- Može li da se izleči?
Srećom, MOŽE!
Blagovremena terapija odabranim antibiotikom dovodi do potpunog izlečenja!
- Penicilinski antibiotici su veoma efikasni, a kod alergičnih na penicilin – daje se Eritromicin, kao i noviji lekovi slični njemu.
- Tetraciklini su odlična antibiotska terapija za mame i tate (naravno, potrebno je da se konsultuju sa svojim doktorom), ali su zabranjeni za decu!
- Kako sprečiti Lajmsku bolest?
Nažalost, NEMA efikasne vakcine koja bi bila najbolji način da se Lajmska bolest spreči.
Ovde postoji potencijalna zabuna, zato što postoji vakcina protiv jedne vrste VIRUSNOG krpeljskog encefalitisa (zapaljenja mozga), ali ona NE štiti od lajmske bolesti, koju izaziva bakterija.
To znači da nam ostaju tri načina da se nekako spreči Lajmska bolest:
- Prvi je svakako borba protiv krpelja! Pravovremena upotreba insekticida („zaprašivanje“) može značajno smanjiti broj ovih krvopija, ali nažalost ih ne može potpuno istrebiti.
- Drugi je da sami pazimo da „ne zakačimo“ krpelja – adekvatno oblačenje uz repelente („odbijače“ krpelja) koje treba redovno naneti na kožu pre odlaska u prirodu zaista mogu pomoći.
- Na kraju, ali možda i najvažnije, je da se pravilnim skidanjem krpelja, a kada zatreba i upotrebom antibiotika (o čemu je više rečeno u tekstu u krpeljima) spreči rasejavanje bakterije (Borelije) po telu i tako spreči infekcija i nastanak Lajmske bolesti.
Postovani,
Zanima me upotreba amoxicillina u profilaksi Lajmske bolesti kod dece. Koliko dana ga treba uzimati ?
Hvala
To određuje pedijatar koji je pregledao dete i.prepisao terapiju. Obicno se daje 2-nedeljna terapija.
Ustanovljena mi je borelija prije2 god.Pio sam antibiotik u dva navrata u razmaku od 6 mj.Međutim i dalje imam crvene flekove po dlanovima koje konstantno mazem kombinacijom 2 kreme i to belosalic i belogent.Djeluju tako da se flekovi malo povuku ali su prisutni jos uvijek i stvaraju ponekad nelagodu izrazenu svrbezom.Pomozite dali ima nacina da se rijesim toga.Pozdrav…
Ovo naprosto MORA da vidi dermatolog i.preporuči terapiju.
Zdravo.Imao sam krpelja na ruci prije 5-6 mjeseci.Nisam imao crvenila.Ali mjesto ujeda je pocelo ponekad (u nepravilnim intervalima) da svrbi.Ima li razlaga za brigu?
Ako NEMA crvenila – ne bi trebalo da bude problem.
Ukoliko se ipak cevenilo pojavi, da se uradi analiza krvi na Boreliju (IgM i IgG antitela)
Imamo bebu od 20 meseci. Na vratu ga je ujeo krpelj (tačnije larva). Supruga je primetila krpelja i skinula, stavila u teglicu. Odneli smo krpelja na VMA (20.09.2016) gde su uradili analize i konstatovali da je krpelj zaražen i da je tri dana već tu. Dobili smo amoksicilin i krenuli sa terapijom. Nedelju dana kasnije (26.09.2016) počeli su da se javljaju pečati po telu, ali ne i na mestu ujeda. Na VMA su nam zakazali pregled za sutra kod imunologa. Da li pojava crvenila znači da se organizam nije izborio, da se bori i šta bi bio savet?
Uzrok promena an koži se ipak može utvrditi samo pregledom, ali je MINIMALNA šansa da su „pečati“ uzrokovani bakterijom koja je nađena u krpelju! Amoksicilin uspešno „tamani“ ovu bakteriju, pa tu nema mesta za strah.
Dijagnostikovali su mi lajmsku bolest,i mislim da je uznapredovala,stalni me salhu od doktora do doktora. Dermatolg,reumatolog,neurolog….a niko mi nije rekao da idem infektologu.,stalno me glava i zglobovi bole,n eznam vise ata da radim….
Da obavezno posetite infektologa!