- Kada je stvarno opasno
Izuzetno retka, ali i veoma opasna upala grkljana je posledica infekcije jednom bakterijom (H. influenzae) koja se brzo razmnožava u grlu i dovodi do dramatičnog otoka baš onog dela koji pri gutanju zatvara grkljan (epiglotis). Kao što rekosmo, HiB vakcina je, gotovo u potpunosti, pobedila ovu formu laringitisa, koja nije tema ove priče.
- Kako se laringitis leči
Ogromna većina dece se uspešno leči inhalacijama!
Postoje izuzetno efikasan lek budesonid (Pulmicort respule) koji se primenjuje preko inhalatora (nebulizatora) i efikasno otklanjaju simptome laringitisa. Budesonid je lokalni kortikosteroidni preparat koji smanjuje otok glasnih žica (i sluznice grkljana) i tako olakšava disanje i smanjuje intenzitet onog groznog „hripanja“. Ovim inhalacijama se olakšava detetu da se izbori sa virusom, i da, posle nekoliko dana, potpuno ozdravi.
Budesonid je u mnogome olakšao lečenje laringitisa, jer se preparat primenjuje lokalno, tako da ogromna većina dece izbegne mražene injekcije!
- Šta ako se laringitis ponavlja
Jedan broj mališana ima sklonost ka laringitisu!
To znači da ova deca imaju specifičnu reakciju na virus koji kod druge dece neće izazvati laringitis! Tada je najbolje imati svoj inhalator i lek za inhalaciju (budesonid) pa se inhalatorna terapija (koja je i najefikasnija) može sprovoditi u kućnim uslovima. Podrazumeva se da je konsultacija i kontrola pedijatra neophodna.
Ova sklonost se obično gubi sa odrastanjem deteta (najčešće posle pete godine prestaju „dramatični“ napadi).
Zdravo zanima me vase misljenje i savet,imam blizance koji se skoro svake druge ili 3 nedelje inhaliraju pocne taj neki suvi kasalj nocu,odemo kod pedijatra on kaze da nije bronhitis ali da se inhaliraju pulmikortom i tako skoro cele godine. Oni su da naglasim lezali 4,5 puta pre toga bronhitis. Sta mogu ja kao preventivu da pomognem njima,?
Ako deca imaju tri godine ima smisla alergijske probe uraditi.