Foto: Freepik
Prvo, sprovodi udahnuti vazduh u dušnik odakle se dalje vazduh „razvodi“ po plućima. Jedan deo grljana (epiglotis) ima važnu funkciju da onemogući zalogaju da „upadne“ u dušnik. Ovaj „poklopac“ dakle je od izuzetnog značaja za normalano gutanje tečne i čvrste hrane.
Druga funkcija grkljana je stvaranje glasa, pošto se u njemu nalaze glasne žice koje omogućavaju detetu da priča. S obzirom na blizinu nosa i ždrela (dakle spada u gornje disajne organe) grkljan je često na udaru mikroorganizama koji mogu dovesti do zapaljenja – laringitisa (laryngitis). Grkljan je malog promera, pogotovo kod male dece, pa je skoro svako zapaljenje grkljana praćeno otežanim prolaskom vazduha.
Kako nastaje laringitis?
Zapaljenje grkljana je relativno česta bolest dečjeg doba. Kasna jesen i zima su godišnja doba kada se ova bolest ubedljivo najčešće javlja, naročito kada postoje velike temperaturne varijacije. Najčešći uzrok laringitisa su virusi koji se nasele u sluzokoži grkljana, obično dovode do otoka (edema) glasnih žica i dodatno sužavaju promer grkljana. Ova bolest zove i krup (Croup).
Ređi, ali i opasniji uzrok su bakterije (koje predvodi Haemophilus influenzae) koje mogu dovesti do veoma teškog i opasnog oblika laringitisa. Srećom, ova bolest je danas raritet, pre svega zahvaljujući HiB vakcini
Kako prepoznati dete koje ima laringitis – krup (Croup)?
Lako! – Promukao glas i stridor su karakteristični za upalu grkljana.
Zbog otoka (edema) glasnih žica po pravilu se javlja promuklost, a zbog pomenutog suženja i onako malog prostora, javlja se karakterističan vibratorni zvuk koji se naziva stridor.
Stridor je zapravo treperenje (vibriranje) suženog grkljana koje nastaje kada vazduh pod pritiskom prolazi ka dušniku i dalje u pluća. On se čuje pri udisanju vazduha, ali je najdramatičniji pri kašlju deteta.
Ipak, nije sve tako strašno kao što izgleda! Naime, najveći broj dece ima virusni laringitis (Croup) koji najčešće ide bez visoke temperature, a opšte stanje deteta je i pored kašlja i stridora dobro. Takvo dete je, kad napad kašlja prođe, dobrog raspoloženja, kadkad se i igra, ali obično ne prođe mnogo vremena i sve se iznova ponavlja. Virusi koji izazivaju ovu vrstu laringitisa, iako srodni virusima gripa, su najčešće zadovoljni životom u grkljanu i, za razliku od rođaka koji izaziva grip, se ne šire po okolnim strukturama. Posle nekoliko dana infekcija sama prolazi, ali se postavlja pitanje:
Kada je stvarno opasan – kako izgleda takvo detence koje mora odmah kod lekara?
Retka, ali i veoma opasna upala grkljana je posledica infekcije jednom bakterijom (pomenuti Haemophilus influenzae) koja se brzo razmnožava u grlu i dovodi do dramatičnog otoka baš onog dela koji pri gutanju zatvara grkljan (epiglotis).
Postovani,
Da li je laringitis zarazan? Da li dete koje ima laringitis moze da zarazi odraslu osobu i da ta osoba zarazi drugo detem
Hvala
To je VIRUSNA bolest koja se lako širi!
Poštovanje, htjela bih savjet u vezi sa ovom temom. Naime, imam djecaka od 11 god,koji ima laringitis od kad je bio mali, i dalje traje na svaku naglu promjenu vremena. Dešavalo se da idemo u hitnu, i tada dobije injekciju i inhalaciju i zadržavanje preko noći ( desilo se možda 2-3 puta do sad) , al je terapija uglavnom sa pulmicortom. Posjetili smo i pulmologa i odradili alergo test koji je pokazao alergiju na prašinu i grinje. Imam kući inhalator i uvijek ampule pulmikorta. Kada ga uhvati kašalj, dajem inhalaciju pulmikorta i fiziološkog rastvora po receptu pedijatra. Rijetko kad su uključeni antibiotici. Do koje dobi moze da traje laringitis i da li je terapija koju koristimo dovoljna? Unaprijed hvala.
Ako se laringitis ponavlja i u ovom uzrastu, treba obaviti pregled ORL specijaliste.
Bez pregleda deteta se naprosto NE može komentarisati terapija.
Pozdrav,vas clanak mi je mnogo pomogao.Imam sina od 3 godine i cesto ima laringitis pa i sad.Dobio je terapiju Pulmicortom i Omnitus sirup za kasalj.Zanima me da li se Pulmicort razblazuje sa fizioloskim rastvorom ili ne?Nama je receno 2ml Pulmicorta i 1ml fizioloskog za inhalaciju.Drugo,kako kod laringitisa pomaze Aerius?Da li mogu sama da ga ukljucim u terapiju?
Pulmicort NEMA potrebe da se razblažuje – stavlja se direktno u inhalator. Kad je dete po inhalacijama Pulmicortom, NE treba mu Aerius
Postovani,
Zaista divan clanak o laringitisu. Imam i ja jedno pitanje. Cerka, 6 godina, je jedno jutro posle kasljanja imala problema da udahve vazduh i imala je onaj karakteristicni kasalj. Odveli smo je kod lekara, prepisali su pulmocort 3 dana i ona je vec taj dan bila bolje. Tek je drugi i treci dan postala promukla a treci dan je pocela i da kaslje malo vise. Da li da nastavimo sa pulmicortom do 5 dana pa ako ne bude bolje na novu kontrolu? Inace nema temp.
Pozdrav
Da – nastavite sa Pulmicortom 5 dana i to bi trebalo da bude dovoljno.
Članak je od velike pomoći zabrinutim roditeljima!Svaka pohvala!
Moj sin ima 7,5 godina i od pre dve godine svaka virusna infekcija se završi laringitisom.Obično tada pije Aerius i inhalira se 2 puta dnevno Pulmicortom 0,25.Ova inhalacija mu pomaze u toku dana. Posto je kašalj intenzivniji noću, da li mogu sipati 2 respule od 0,25 u inhalator i inhalirati ga u toku noćI?Koliki je dozvoljeni vremenski razmak između dve inhalacije Pulmicortom,inače? Unapred hvala!
Slobodno!
Ako zatreba – može ODMAH jedna za drugom inhalacija, tu NEMA predoziranja.