Foto: Freepik
Prvo, sprovodi udahnuti vazduh u dušnik odakle se dalje vazduh „razvodi“ po plućima. Jedan deo grljana (epiglotis) ima važnu funkciju da onemogući zalogaju da „upadne“ u dušnik. Ovaj „poklopac“ dakle je od izuzetnog značaja za normalano gutanje tečne i čvrste hrane.
Druga funkcija grkljana je stvaranje glasa, pošto se u njemu nalaze glasne žice koje omogućavaju detetu da priča. S obzirom na blizinu nosa i ždrela (dakle spada u gornje disajne organe) grkljan je često na udaru mikroorganizama koji mogu dovesti do zapaljenja – laringitisa (laryngitis). Grkljan je malog promera, pogotovo kod male dece, pa je skoro svako zapaljenje grkljana praćeno otežanim prolaskom vazduha.
Kako nastaje laringitis?
Zapaljenje grkljana je relativno česta bolest dečjeg doba. Kasna jesen i zima su godišnja doba kada se ova bolest ubedljivo najčešće javlja, naročito kada postoje velike temperaturne varijacije. Najčešći uzrok laringitisa su virusi koji se nasele u sluzokoži grkljana, obično dovode do otoka (edema) glasnih žica i dodatno sužavaju promer grkljana. Ova bolest zove i krup (Croup).
Ređi, ali i opasniji uzrok su bakterije (koje predvodi Haemophilus influenzae) koje mogu dovesti do veoma teškog i opasnog oblika laringitisa. Srećom, ova bolest je danas raritet, pre svega zahvaljujući HiB vakcini
Kako prepoznati dete koje ima laringitis – krup (Croup)?
Lako! – Promukao glas i stridor su karakteristični za upalu grkljana.
Zbog otoka (edema) glasnih žica po pravilu se javlja promuklost, a zbog pomenutog suženja i onako malog prostora, javlja se karakterističan vibratorni zvuk koji se naziva stridor.
Stridor je zapravo treperenje (vibriranje) suženog grkljana koje nastaje kada vazduh pod pritiskom prolazi ka dušniku i dalje u pluća. On se čuje pri udisanju vazduha, ali je najdramatičniji pri kašlju deteta.
Ipak, nije sve tako strašno kao što izgleda! Naime, najveći broj dece ima virusni laringitis (Croup) koji najčešće ide bez visoke temperature, a opšte stanje deteta je i pored kašlja i stridora dobro. Takvo dete je, kad napad kašlja prođe, dobrog raspoloženja, kadkad se i igra, ali obično ne prođe mnogo vremena i sve se iznova ponavlja. Virusi koji izazivaju ovu vrstu laringitisa, iako srodni virusima gripa, su najčešće zadovoljni životom u grkljanu i, za razliku od rođaka koji izaziva grip, se ne šire po okolnim strukturama. Posle nekoliko dana infekcija sama prolazi, ali se postavlja pitanje:
Kada je stvarno opasan – kako izgleda takvo detence koje mora odmah kod lekara?
Retka, ali i veoma opasna upala grkljana je posledica infekcije jednom bakterijom (pomenuti Haemophilus influenzae) koja se brzo razmnožava u grlu i dovodi do dramatičnog otoka baš onog dela koji pri gutanju zatvara grkljan (epiglotis).
Želim da postavim neka konkretna pitanja o terapiji. Još pre nekoliko godina po savetu prijateljice pedijatra laringitis lečim i Aeriusom. Imam decu od 2 i 6 godina. Kad je „lavež“ jači dam im Pulmicort (starijem 0,5 ili ako je blaže 0,25, a mlađem 0,25), pola ujutru, pola uveče. I odmah krenem sa po 5 ml Aeriusa ujutru. Posle dan-dva prekinem inhalacije, a nastavim još par dana sa Aeriusom. Kažite mi da li radim kako treba?
Sve je ovo ODLIČNO!
Postovani, devojcica ima 14meseci. U subotu je imala napad laringitisa i trmperaturu 38.5. U nedelju ujutru smo je vodili kod dr. Od terapija je dobila Aerius 3ml uvece, inhalacije pulmokortom ujutru i uvece. A temperaturu da skidamo brufenom. U sredu smo bili na kontroli. Dr nam je rekla da nastavimo jos dva dana sa pulmokortomi da damo 5 kapi beroduala. Kad damo ta preostala dva dana pulmokort da nastavimo sa berodualom do nedelje. I dobila je cefaleksin 3,5 ml da pine na osam sati 7 dana. Sada je petak (sesti dan od pocetka terapija) cini mi se da dete vise kaslje. Preko dana kaslje produktivno a uvece suvo. Da li je to normalno ili bolje da vodim dete na kontrolu.Volela bih odhovor sto pre. Zahvaljujem se unapred.
Laringitis se NE leči berodualom već samo Pulmicortom!
Pošto dete i dalje kašlje – obavezan je kontrolni pregled.
Imam sina koji je napunio 6 godina i prvi put ima laringitis za koji nam je doktorka u prvoj nedelji dala berodual i fizioloski i nista mu nije pomoglo.U drugoj nedelji nas ostavljaju na odeljenju tamo smo proveli 4 dana,od terapije dobijao pulmikord i hemomicin,kod kuce smo nastavili jos 3 dana pulmikord.Kako nam ni to nije pomoglo u trecoj nedelji on dobija od naseg pedijatra galitifen,hemomicin i inhalaciju pantenolom.Takodje nije imalo efekta jer kada dodjemo do kraja terapije on kaslje toliko jako da mislim da mu se cepaju pluca,iako na njima nema nista jer su ih snimali,da bi u cetvrtoj nedelji dobio pulmikord i pantenol tablete za sisanje,ni od ovoga nista pa nam je sada u petoj nedelji data inhalacija berodualom.Dete idalje kaslje,temperaturu nije imao,zivahan je,veseo ali taj kasalj nas kao roditelje plasi i zanima me vase misljenje.Inace sam mu sama na svoju ruku po savetu prijatelja dala aerius sirup jednom dnevno po 5 mg.Hvala unapred
Aerius NE može da smeta.
Ipak, ako se ovo nastavi, najbolje bi bilo da Vase dete vidi pedijatar – pulmolog
Postovani, moj sin vec treci put od polaska u vrtic 1.septembra ima laringitis. Ima nepune 3 godine. Zanima me da li mogu da dam sam inhalaciju pulmikortom koju smo oba prethodna puta dobili ili mora uz obaveznu konsultaciju dr. Najvise me nervira sto se ovo uvek dogodi subotu popodne pa mi nekako puno da cekam ponedeljak. I da li je laringitis uvek za dr, tj ta promuklost kod kasljanja?
Kod laringitisa je inhalacija Pulmicortom NAJBOLJA terapijska opcija, a čekanje NE pomaže – naprotiv!
Postovani moja devojcica je pocela kasljati pre par dana i doktorka nam je prepisala prospan. Od njega se najvise ujutru iskasljava. Jutros je malo promukla pa me interesuje da li je to od kasljanja jer nema ni temperaturu, ni ostale reakcije. Pozz
Skoro sigurno se radi o virusnoj infekciji koja uzrokuje i kašalj i promuklost.
Kod ogromne većine dece ovo lepo prodje za nekoliko dana.
Postovani,clanak je dobar i dobila sam informacije koje su mi trebale.
Naime,ove nedelje sam sa cerkom zavrsila u bolnici zbog Laringitis-a.Primljena je u Leskovacku bolnicu i na pedijatriji dobila terapiju Longacef i Nyripan.Na moje pitanje ,zasto moja cerka prima Longacef,dr mi je odgovorila-zbog temperature.Naravno sve je bilo brzo u redu,ali Vas pitam da li je to ispravna terapija i da li neko vodi racuna o strucnosti lekara koji rade sa decom i zasto su duzni da pohadjaju seminare kad opet ne znaju odgovarajucu terapiju.Takvi lekari ne bi trebalo da imaju licence za rad.
Srećom, kod skoro sve dece (koja su redovno vakcinisana) se radi o VIRUSNOM laringitisu koji se lepo leči inhalacijama, a antibiotici nisu potrebni.
Postovani, i nama se desio laringitis, doduse nije bilo bas toliko dramaticno, dete je sada dobro, pod terapijom. Ali, kao mama deteta koje se non stop bori sa nekom respiratornom infekcijom, i koje je non stop pod nekom terpijom, volela bih da saznam nesto vise o prevenciji infekcija kod dece adenoidne konstitucije, ne u smislu vakcinacija i primene mekova, vec home made varijanti. Sta nam savetujete u smislu ishrane,da li planina ili more, neki clanak u tom smislu bi dobrodosao… mozda je ovaj komentar malo van teme, ali eto, dok moje dete spava iscrpljeno od nocasnje zurke, ja imam dilemu da li je ono zdravo ili bolesno, da li moze napolje, da li smeju da mu dodju drugari, sta sa vrticem, da li da pojede sladoled ili ne…Srdacan pozdrav!
Postovana Nela, nama je pomogla homeopatija u kombinaciji sa ishranom prema intoleranciji na hranu. Pozdrav!