Foto: Unsplash
Letnji kamp je dobra prilika da dete samostalno otputuje i uživa sa vršnjacima – bez roditelja, a opet pod nadzorom odraslih – i pritom provede vreme aktivno i kreativno. Dok će mališani doživeti kamp kao pustolovinu sa smehom, roditeljima je ipak jasno koliko ovakva putovanja mogu igrati važnu ulogu u rastu i razvoju dece.
U kampovima dete može da izgradi samopouzdanje, stekne nove prijatelje, isproba neke nove aktivnosti i pritom postane još nezavisnije. Najznačajnije je, naravno, to što u kampovima, među vršnjacima, deca mogu da budu deca i jednostavno se zabavljaju.
Međutim, odlazak u letnji kamp može biti izvor male nelagode i anksioznosti, posebno kod one dece koja po prvi put kreću na kampovanje ili se dosad nisu odvajala na duže od svojih roditelja. Kako da pripremite dete za ovu avanturu i osigurate da sve vreme bude zdravo i srećno? Pročitajte.
Da li je vaše dete spremno za letnji kamp?
Svako dete je drugačije, pa je stoga nezahvalno govoriti o “idealnom” uzrastu za letnji kamp, Uopšteno i u većini slučajeva, mališani stariji od 7 i 8 godina će se možda lakše odlučiti na ovakvu avanturu i boravak van kuće no mlađa deca. Međutim, nekad će i predškolci biti potpuno spremni da se odvoje i uživaju u letnjem raspustu na ovaj način.
Kada razmišljate da li je vaše dete spremno, počnite od toga u kojoj meri ono pokazuje interesovanje za kamp. Jedan od prvih i dobrih znakova da je mališan spreman da putuje jeste stalno zapitkivanje i započinjanje razgovora na tu temu. Ako vaše dete više puta traži da ide u kamp i uzbuđeno je kada priča o tome, eto pozitivnog signala.
Za mlađu decu ili decu koja oklevaju, razmislite o varijantama jednodnevnih izleta i tzv. dnevnih kampova i raznih obuka, gde nema noćenja. Možda će to biti dobar početak, dok se dete ne osmeli i samo izabere odlazak na duže putovanje. Takođe, ako pre ovog leta mališn nije prespavao kod prijatelja ili u kući bake i deke (ili rođaka), verovatno da letnji kamp ne treba da bude “vatreno krštenje”. Želite da uživa u odmoru i druženju u prirodi, a ne da mu je nelagodno ili stresno jer nije kraj vas ili kod kuće.
Kako odabrati letnje kampove za decu
Postoji širok izbor opcija letnjih kampova, a uz malo istraživanja možete pronaći kamp koji je pravi za vaše dete. Pre nego što uopšte počnete sa pretragom, važno je da imate odgovore na pitanja koliko dugo želite da dete bude u kampu, da li tražite neki koji specijalizovan za određeni sport ili koji nudi širi spektar aktivnosti i slično.
Istraživanje podrazumeva i proveru referenci i akreditacija – želite svu bezbednost za svoje dete. Kada napravite uži izbor, pozovite svaki kamp da se raspitate oko detalja (kakve su sigurnosne procedure, da li postoji protokol za zaštitu od vršnjačkog nasilja i slično). Važno je da znate i hoće li u okviru boravka biti aktivnosti kao što su plivanje ili spuštanje niz zip-line, kako biste mogli da procenite da li će vaše dete moći da udobno i bezbedno učestvuje. Naravno, postoji mogućnost i da se mališani prijave na kampove preko svojih škola, te da putuju sa učiteljicom/nastavnikom. Te varijante su za mnoge roditelje najsigurnije, jer se osećaju mirnije zato što je dete na putovanju sa poznatim odraslima i društvom iz razreda.
Saveti za roditelje – priprema za letnji kamp
Priprema za kamp može biti uzbudljiva, interesantna, ali pomalo i izazovna, posebno kada po prvi put dete putuje na ovaj način. Da sve što jednostavnije protekne, sledite ove savete:
Obavite pregled pre kampa
Ako vaše dete nije imalo sistematski pregled, zakažite testiranja i posetu pedijatru pre nego što krenete u kamp. Kada lekar koji inače prati dete proceni da je zdravo i spremno da učestvuje u svim aktivnostima, bićete mnogo smireniji. Ujedno, ovakvi preventivni pregledi štede i dete i vas nepotrebnog stresa kao što su prehlade i bolesti u kampu. Neki će pedijatri možda predložiti da se urade imunološke analize pored obavezne krvne slike – tako ćete sasvim sigurno potvrditi odsustvo infekcija.
Postavite očekivanja unapred
U nedeljama koje prethode kampu, razgovarajte sa svojim detetom o tome šta sve može da očekuje u kampu i koje sve aktivnosti može imati. Podsetite ga da stalno pije vodu i ostane hidrirano (uz sve aktivnosti i stalan boravak na suncu, hidratacija je ključna!), kao i da sledi sva uputstva orgnizatora, animatora i svojih nastavnika. Još jedan važan podsetnik koji se podrazumeva jeste da ne deli svoj koačket, šešir ni četku za kosu sa drugovima/drugaricama, kako bi se sačuvao od eventualnih vaši.
Još jednom proverite listu pakovanja
Većina letnjih kampova za decu ima unapred pripremljenu listu za pakovanje. Pregledajte je nekoliko dana (pa i sedmica) ranije, kako biste imali dovoljno vremena da sve obezbedite i kupite ono što nedostaje. Prilikom pakovanja kofera takođe pratite ovaj spisak. Uverite se da su svi predmeti jasno obeleženi imenom i prezimenom deteta. Ne zaboravite stvari kao što su krema za sunčanje i sprej protiv buba. Dragocenost, telefone i druge skupe elektronske uređaje bolje ostavite kod kuće.
Pitajte svoje dete kako se oseća
Razgovor, razgovor, razgovor! Suptilno i nežno popričajte sa svojim mališanom o kampu kako biste procenili njegovo uzbuđenje i da li nije možda nervozno. Stavite mu do znanja da su sva osećanja normalna i dobra, kao i da je sasvim u redu da mu nedostaje kuća, ali da se umesto toga fokusira na ono čemu se najviše raduje u vezi sa kampom. Ako želi, dete može da ponese omiljenu plišanu igračku ili bilo koji mali “podsetnik” na dom kako bi se osećalo mirnije kad legne da spava daleko od vas.
Pripremite se za odlazak
Prilikom samog polaska na putovanje, potrudite se da se ne zadržavate predugo. Budite uzbuđeni zbog svog deteta, nakratko se oprostite i poželite mu srećan put i uživanje sa društvom. Pokušajte da uživate u vremenu koje ste dobili za sebe. Vi ste neverovatni roditelji i iako znate da će vam dete mnogo nedostajati, budite uvereni da će se ono predivno provesti. Umesto da brinete, razmislite da uradite nešto sjajno za sebe i da nekoliko dana i sami uživate čekajući nestrpljivo da čujete njegove dogodovštine iz letnjeg kampa!
Komentari 0