- Ima li morbila u Evropskim zemljama
Evo podataka Svetske zdravstvene organizacije: u Evropi se ove godine znatno povećao broj obolelih od malih boginja, pri čemu je najviše pogođena Francuska. Od početka godine do 18. aprila u 33 evropske zemlje je zabeleženo više od 6.500 slučajeva obolelih od malih boginja.
Najviše je pogođena Francuska u kojoj je od januara do marta 2011. godine obolelo 4.937 ljudi, dok je tokom cele prošle godine u toj zemlji obolelo ukupno 5.090 osoba.
Na jugoistoku Evrope su pogođene Makedonija (samo u Skoplju skoro 1000 obolelih)., Srbija i Bugarska. U Srbiji je, prema tim podacima, registrovano oko 300 obolelih.
U Belgiji je registrovano 100 slučajeva, dok je tokom 2010. godine obolelo 40 osoba, pokazuju podaci koji su prikupljeni putem Euvaknet (EUVACNET), mreže za praćenje zarazih bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom.
U Španiji su od oktobra 2010. godine izbila dva žarišta, a broj obolelih se povećao i registrovana su žarišta i u Nemačkoj, Holandiji, Norveškoj, Rumuniji, Rusiji, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji i Turskoj.
- Odakle male boginje u 21. veku
To je tako sa virusnim epidemijama! Postoje „mini“ žarišta koja se brzo i lako aktiviraju, jer se virus malih boginja izuzetno lako prenosi i brzo širi. Inkubacija je kratka, a jedno bolesno dete (ili odrasli) može zaraziti sve oko sebe (naravno, samo one koji nisu vakcinisani).
- Zašto se morbile javljaju iako postoji vakcina
Jednostavan odgovor: zato što ima roditelja koje ne žele da im se deca vakcinišu! Neverovatno, ali istinito!
Za sve je kriva totalna zabluda i medicinska neistina da vakcina ima veze sa autizmom! Odavno je opovrgnuta ova olako doneta tvrdnja, a brojna nezavisna istraživanja su pokazala da se radi o bezbednoj vakcini koja se decenijama primenjuje u skoro svim zemljama na svetu!
Pročitajte i MMR vakcina
- Kako se male boginje prepoznaju
Do pre nekoliko decenija je ovo bila veoma česta osipna (infektivna) bolest, ali je sada zaista retko viđamo. Visoka temperatura, osip po koži i karakterstičan izraz dečjeg lica („plačna maska“) brzo dovode do dijagnoze. Naravno, mnogo je verovatnije da dete ima osip koji NIJE uzrokovan virusom malih boginja, a pregled se podrazumeva.
- Ima li leka
Nema!
Za virus morbila ne postoji terapija, pa dete mora samo da se izbori sa bolešću. Naravno, daju se lekovi za obaranje temperature, odgovarajuća ishrana i dosta tečnosti i to je to!
- Mogu li se desiti komplikacije
Nažalost, komplikacije nisu retke i mogu ozbiljno ugroziti dete (ali i odrasle), a one se NE MOGU unapred sprečiti kad se bolest javi. Obično su to respiratorne komplikacije (uključujući i zapaljenje pluća), ali se može javiti i proliv. Retko se dešava encefalitis (zapaljenje mozga), koji je veoma težak za lečenje.
- Kako se sprečava
Lako – VAKCINOM! Radi se o kombinovanoj vakcini koja sadrži oslabljene viruse malih boginja, rubeole i zaušaka. Daju se dve doze vakcine – prva u drugoj godini, a druga pred polazak u školu (u nekim zemljama je drugačiji raspored, ali su dve doze obavezne)
Ako se vakcina daje u prvoj godini (6-11 meseci) potrebno je dati još dve doze posle prvog rođendana, sa razmakom od najmanje 4 nedelje! Ovo se radi u epidemijama, kao na primer sada u Makedoniji kada se sprovode takozvane vanredne epidemiološke mere, uključujući i vakcinaciju beba u drugoj polovini prve godine života.
Postovani,muz je juce zadrzan na bolnickom lecenju ima morbile.Kokiko dana pre izbijanja ospe je bio zarazan?Imamo dete od 5 god. I 5 meseci bebu?
2 do 4 dana
Da li beba od 3,5meseca koja sisa moze da dobije morbile?
Nažalost MOŽE!
JEDINI način da se u ovom uzrastu sprečei infekcija je STRIKTNO izbegavanje kontakta sa obolelim.
Postovani,
bila sam u kontaktu sa osobom zarazenom morbilama (tada nismo znali 100% da je zarazena), nakon 5dana su joj boginje izbile. Ja sam vakcinu primila kao mala i nisam ih prelezala. Da li ja mogu biti zarazena i da li mogu prenositi boginje?
Minimalne su šanse, ali postoje…dve nedelje od kontakta da prođe, pa ce sve biti jasno.
Postovano sta mi da radimo roditelji beba koje imaju cetri do dvanaest meseci?
S obzirom da se mmr daje sa godinu dana.
Da se deca, koliko je to moguće, čuvaju i NE dovode u kontakt sa bolesnima.
Poštovani imam dečaka koji ima 4god. Nije primio MMR vakcinu jer je alergičan na jaja (belanac i žumanac,alergeni druge grupe)i kazein iz mleka. Niko nam konkretno nije dao odgovor da li je bezbedno da dete primi vakcinu,sa obzirom na to da je i prečišćena valcina na bazi belanaca.Dok nismo otkrili na šta je dete alergično,lečili smo se kod pulnologa sa dijagnozom alergiske asme. Kako je prekinuo da unosi jaja i mleko prestali su gušenje i kašalj.Dete je kući,prekinuli je da ide u vrtić zbog epidemije malih boginja. Interesuje me vaše mišljenje da li je bezbedno da dete primi vakcinu. Unapred hvala na odgovoru.
Skoro sigurno JESTE bezbedno,ali konacnu procenu treba da napravi alergolog.