- Ima li morbila u Evropskim zemljama
Evo podataka Svetske zdravstvene organizacije: u Evropi se ove godine znatno povećao broj obolelih od malih boginja, pri čemu je najviše pogođena Francuska. Od početka godine do 18. aprila u 33 evropske zemlje je zabeleženo više od 6.500 slučajeva obolelih od malih boginja.
Najviše je pogođena Francuska u kojoj je od januara do marta 2011. godine obolelo 4.937 ljudi, dok je tokom cele prošle godine u toj zemlji obolelo ukupno 5.090 osoba.
Na jugoistoku Evrope su pogođene Makedonija (samo u Skoplju skoro 1000 obolelih)., Srbija i Bugarska. U Srbiji je, prema tim podacima, registrovano oko 300 obolelih.
U Belgiji je registrovano 100 slučajeva, dok je tokom 2010. godine obolelo 40 osoba, pokazuju podaci koji su prikupljeni putem Euvaknet (EUVACNET), mreže za praćenje zarazih bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom.
U Španiji su od oktobra 2010. godine izbila dva žarišta, a broj obolelih se povećao i registrovana su žarišta i u Nemačkoj, Holandiji, Norveškoj, Rumuniji, Rusiji, Švajcarskoj, Velikoj Britaniji i Turskoj.
- Odakle male boginje u 21. veku
To je tako sa virusnim epidemijama! Postoje „mini“ žarišta koja se brzo i lako aktiviraju, jer se virus malih boginja izuzetno lako prenosi i brzo širi. Inkubacija je kratka, a jedno bolesno dete (ili odrasli) može zaraziti sve oko sebe (naravno, samo one koji nisu vakcinisani).
- Zašto se morbile javljaju iako postoji vakcina
Jednostavan odgovor: zato što ima roditelja koje ne žele da im se deca vakcinišu! Neverovatno, ali istinito!
Za sve je kriva totalna zabluda i medicinska neistina da vakcina ima veze sa autizmom! Odavno je opovrgnuta ova olako doneta tvrdnja, a brojna nezavisna istraživanja su pokazala da se radi o bezbednoj vakcini koja se decenijama primenjuje u skoro svim zemljama na svetu!
Pročitajte i MMR vakcina
- Kako se male boginje prepoznaju
Do pre nekoliko decenija je ovo bila veoma česta osipna (infektivna) bolest, ali je sada zaista retko viđamo. Visoka temperatura, osip po koži i karakterstičan izraz dečjeg lica („plačna maska“) brzo dovode do dijagnoze. Naravno, mnogo je verovatnije da dete ima osip koji NIJE uzrokovan virusom malih boginja, a pregled se podrazumeva.
- Ima li leka
Nema!
Za virus morbila ne postoji terapija, pa dete mora samo da se izbori sa bolešću. Naravno, daju se lekovi za obaranje temperature, odgovarajuća ishrana i dosta tečnosti i to je to!
- Mogu li se desiti komplikacije
Nažalost, komplikacije nisu retke i mogu ozbiljno ugroziti dete (ali i odrasle), a one se NE MOGU unapred sprečiti kad se bolest javi. Obično su to respiratorne komplikacije (uključujući i zapaljenje pluća), ali se može javiti i proliv. Retko se dešava encefalitis (zapaljenje mozga), koji je veoma težak za lečenje.
- Kako se sprečava
Lako – VAKCINOM! Radi se o kombinovanoj vakcini koja sadrži oslabljene viruse malih boginja, rubeole i zaušaka. Daju se dve doze vakcine – prva u drugoj godini, a druga pred polazak u školu (u nekim zemljama je drugačiji raspored, ali su dve doze obavezne)
Ako se vakcina daje u prvoj godini (6-11 meseci) potrebno je dati još dve doze posle prvog rođendana, sa razmakom od najmanje 4 nedelje! Ovo se radi u epidemijama, kao na primer sada u Makedoniji kada se sprovode takozvane vanredne epidemiološke mere, uključujući i vakcinaciju beba u drugoj polovini prve godine života.
Postovani,
Da li su zasticene i bebe koje ne doje, moja beba ima 3 mjeseca
Ako pričamo o.malim boginjama, JEDINA prava zaštita je vakcina, ili izolacija bebe od obolelih!
Dijete je vakcinisano MMR-om u oktobru.
Hvala lijepo na odgovoru.
Postovani, u nasem gradu raste broj oboljelih i izvjesno je da ce biti proglasena epidemija.
Imam curicu od 2 godine koja ima ASD sec ASA. Takodje, sestra ima bebu staru svega 7 dana. Kako ih zastititi?
Da li pojacati unos vitamina? Koliku ulogu zapravo igra imunitet?
Hvala unaprijed.
Samo da se starije dete vakciniše (ako nije do sada)…i da se izbegavaju zatvorena mesta gde boravi mnogo ljudi.
Da li mora da prodje 12-14 dana da bi se pojavili prvi simptomi ili se oni pojave unutar 12-14 dana ?
Bez parazitološkog pregleda stolice NEMA sigurne procene.
Postovani,jutros u periodu od 30 minuta smo bili sa detetom od 17 meseci (koje nije vakcinisano zbog cestih virusa i koje ima trenutno temp.vec 2 sedmice,a pokriven je antibioticima-uzrok nepoznat) u neposrednoj blizini deteta koje ima morbile kolika verovatnoca da i nase dete dobije morbile?!Prolazili smo pored njih i stajali na svega par metara,bili u istoj prostoriji?!Hvala Vam unapred
Nažalost, šanse postoje…a u narednih 12 do 14 dana ce sve biti jasno.