Foto: Flickr
Irski naučnici su u svom istraživanju testirali flašice od polipropilena, koje čine 82 odsto flašica na tržištu.
“Već smo počeli da utvrđujemo kako ove čestice utiču na naš imunološki sistem. Lično sam pobacao sve plastične posude koje sam koristio. U slučaju da imam malo dete, prilagodio bih način na koji mu pripremam hranu”, istakao je profesor Džon Boland sa koledža Triniti i dodao da je, uprkos tome što će mnoge od tih čestica biti izbačene iz tela, potrebno utvrditi koliko njih će biti apsorbovano u organizmu.
Istraživači su testirali 10 brendova marki polipropilenskih bočica za bebe, koje predstavljaju dve trećine tržišta dečijih bočica za bebe, i otkrili su da su prilikom zagrevanja ispuštali između 1 i 16 miliona čestica po litru tečnosti.
Proizvođači su pre oko 10 godina prešli na upotrebu polipropilena u dečjim bočicama zbog sve većih dokaza da BPA u polikarbonatnim dečjim bočicama uzrokuje razvojne probleme kod dece.
Naučnici sa Triniti koledža su sledili protokol Svetske zdravstvene organizacije za “sigurnu pripremu dečjih mlečnih formula, koji uključuje sterilizaciju bočice u vreloj vodi, sušenje, hlađenje, punjenje vodom temperatre 158 stepeni, dodavanje praha, mućkanje i hlađenje.
Što je viša temperatura, više čestica se oslobađalo, utvrdio je tim.
Voda zagrejana na sobnoj temperaturu, 77 stepeni, i promućkana uzrokovala je oslobađanje 600.000 čestica po litru. Na 158 stepeni oslobođeno je 16,2 miliona čestica, a na 203 stepena, iz boce je istresano 55 miliona čestica po litru.
“Sam postupak sterilizacije pogoršava nivo stvaranja mikroplastike, tako da, ako ga preksočite, iako ni to nije sigurno ali iz drugih razloga, smanjićete broj mikroplastike koja se oslobađa”, kazao je Boland. .
Njegov tim je više puta testirao bočice tokom tri sedmice i otkrio da one neprestano ispuštaju čestice.
Boland kaže da je studija pokazala i da „nikada, nikada, nikada ne smemo koristiti mikrotalasnu rernu da bilo što zagremo u plastičnoj posudi… jer zagrejavanje plastike i vode zajedno, daje povećani nivo nastajanja mikroplastike.
Komentari 0