Foto: Freepik
Zdravo odojče podjednako dobro apsorbuje HMO iz majčinog mleka i mlečne formule. Rezultati kontrolisanih studija pokazuju da odojčad dobro toleriše mlečne formule koje sadrže HMO, bilo da se radi o standardnim mlečnim formulama, mlečnim formulama na bazi hidrolizata proteina kravljeg mleka ili na bazi aminokiselina, kao i da imaju adekvatan porast telesne mase. Registruje se manja učestalost funkcionalnih poremećaja gastrointestinalnog trakta (grčevi, zatvor, regurgitacija).
Epidemiološke studije ukazuju na manji broj infekcija gastrointestinalnog i respiratornog sistema, upale uha, manju učestalost alergijskih bolesti kod odojčadi porođenih carskim rezom i manju učestalost ekcema. Koncentracija cirkulišućih citokina je petostruko veća, koncentracija inflamatornih citokina manja kod ove odojčadi. Učestlost nastanka dijabetes melitusa tip I je smanjena. Smanjena je učestalost nekrotizirajućeg enterokolitsa i kandidijaze u prevremeno rođene dece. Uočen je manji broj poseta lekaru, primena antibiotika i antipiretika kod odojčadi koja se hrane mlečnim formulama koja sadže HMO.
Šta su humani mlečni oligosaharidi (HMO)?
Humani mlečni oligosaharidi (HMO) su po količini treća frakcija suve materije u majčinom mleku i njihova koncentracija je od 5 do 15 g/l. U majčinom mleku je registrovano oko 200 različitih HMO raspoređenih u tri klase. Radi se o nesvarljivim ugljenim hidratima, čija je apsorpcija u crevima oko 1%. Sastoje se od glukoze, galaktoze, N-acetil-glukozamina, fukoze i sialične kiseline.
Kako humani mlečni oligosaharidi (HMO) pomažu bebi?
HMO su bioaktivna komponenta majčinog mleka delujući blagotvorno na crevni sistem odojčeta na 4 različita načina.
1. Oni pomažu uspostavljanju adekvatne crevne flore potpomažući rast bifidobakterija (Bifidobacterium bifidum i Bifidobacterium infantis). Bifidobakterije troše supstrat za razvoj štetnih bakterija, a takođe stvaraju kratkolančane masne kiselina (SCFA). SCAF smanjuju pH u kolonu, čime stvaraju kiselu sredinu koja je nepovoljna za enteropatogene. Takođe je dokazano je da fekalne SCAF poboljšavaju integritet sluznice creva i vrše homeostazu regulatornih T ćelija imunog sistema.
2. HMO imaju antiadhezivne efekte delujući kao mamac na mestima za povezivanje patogena (bakterije, virusi, protozoe). Oni blokiraju patogene i onemogućavaju im da se spajaju sa sluzokožom creva, ali i urinarnog trakta.
3. Jačaju funkciju crevne zaštitne barijere tako što moduliraju ekspresiju glikana koji ulaze u sastav receptora za koji se vezuju patogeni organizmi. Unutar ćelije blokiraju replikaciju virusa. Utiču na sazrevanje crevne zaštitne barijere.
4. Poseduju imunomodulatorna svojstva, tako da povoljno utiču na sazrevanje imunog sistema odojčeta. Imuni sistem novorođeneta ima minimalni broj Th1 ćelija, dok je aktivnost Th2 ćelija prekomerna, što stimuliše razvoj alergijskih reakcija. HMO direktnim delovanjem podstiče uravnotežavanje Th1/Th2 odgovora. Takođe, moduliraju limfocitnu produkciju citokina i deluju na razvoj B ćelija. Utiču pozitivno na stvaranje imunog odgovora nakon vakcinisanja u neonatalnom periodu.
Sijalična kiselina koja ulazi u sastav HMO ima ključnu ulogu za optimalan razvoj mozga i poboljšanje kognicije, tako što poboljšava neuronalnu transmisiju i ubrzava sinaptogenezu.
dr Goran Mitrović
specijalista pedijatrije, dečiji nutricionista
Promom
Komentari 0