Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Treba mi savet za vakcinaciju mog deteta mmr vakcinom. On ima osnovnu dijagnozu hemihipertrofija citavog tela, odnosno jedna strana tela mu je veca od druge strane. Sa 10 meseci mu je ugradjen VP shunt, zbog hidrocefalusa a u junu kada je imao 20 meseci uradjena mu je revizija shunta i operacija Arnold Chiari malformacije. Kontrolni MR je zakazan za decembar. U septembru imamo zakazanu psiholosku procenu. Uz ove dijagnoze on ima i cutis marmoratu, empty cella.Do sada je primio sve vakcine uz naravno kasnjenje usled svih kontrola i pracenja. Kada da pocnemo sa mmr vakcinacijom i koji specijalista u nasem slucaju treba da odredi kada da pocenemo sa ovom vakcinom?
Pedijatar – neurolog svakako treba da prati Vase dete i da proceni „tajming“ vakcinacija.
Hvala na odgovoru. Nas neurolog je dao saglasnost za sve vakcine do sada, ali mmr jos ne pominje dok ne prodjemo jos raznih kontrola ali zelela sam i Vase misljenje.
Recite mi samo da li dete,koje ima stafilokok u nosu,moze da primi mmr vakcinu? Na nalazu stoji staphylococcus aureus 90%. Inace,u pitanju je dete od 18 meseci.Unapred hvala.
Ako je dete zdravo – a to pedijatar pregledom lako utvrdi, dete MOŽE da se vakciniše!
Da li postoji bitna vremenska razlika izmedju dve doze MMR (tipa ako dete primi prvu MMR sa 6 godina da li treba da primi drugu dozu (revakcinaciju) sa 7 kako bi imalo potpunu zastitu u skoli ili treba da se ceka odredjeno vreme i primi do 12 godina?
Da li je zdravo da dete primi dve vakcine MMR u rasponu od 1 godine? Ili onda dete prima samo jednu dozu sa 7 godina a drugu nikada ne primi?
Posto u kalendaru daje se sa 2 godine i 7 godina – razlika je 5 godina. Ali sta ako dete prima prvu sa 6 godina?
Dve doze su OBÀVEZNE za maksimalnu zaštitu!
Minimalni razmak je 4 nedelje, a sve posle tog intervala je ok
Postovanje,
Imam jedno pitanje. Kako je moguce da neko bude vakcinisan MMR-om i opet dobije male boginje? U pitanju je dete. Ako sam dobro razumeo tekst vakcinisanje treba da iskoreni bolest. Izvinjavam se ako je vec odgovoreno, nisam stigao da procitam sve komentare.
Kad se primi samo jedna doza – infekcija je ipak moguća! Dve doze pružaju maksimalnu zaštitu, pa je u timo okolnistama infekcija izuzetno retka, a iako se desi (što je zaista raritet), morbili imaju laksi oblik.
Postovani,
Cula sam da mnogi pedijatri savstuju da se MMR vakcina da kad dete progovori. Da li treba cekati da dete progovori kako bi primilo tu vakcinu? Imam cerku od 22 meseca i jos ne prica…
Unapred zahvalna
To je BESMISLICA!
MMR vakcina NEMA NIKAKVE veze sa progovaranjem dece!