Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Ukoliko je starije dete sa dijagnozom hronične trombocitopenije (16 godina starosti), da li preporucujete da mladje dete (17 meseci) primi MMR vakcinu?
Ako mlađe dete NEMA ovu bolest – nema prepreka za vakcinaciju.
Svakako, konačnu odluku donosi Vaš pedijatar posle pregleda deteta.
Poštovani,
Na koliko dana pre i posle primanja MMR vakcine treba povuci dete iz jaslica?
I da li nakon primanja ove vakcine dete moze da ide sutradan na deciji rodjendan?
Hvala
Nema tu STRIKTNIH preporuka, ali kad ima virusa po vrtićima, dovoljno je 3 do 5 dana.
Posle vakcine se ponašate uobičajeno, a ako bude povišene temperatue – NEMA odlaska na.proslavu.
Ako dete dobija kompletnu zastitu sa 7 godina, posle revakcinacije MMR-a,
zasto onda dete ne dobije obe doze (recimo u drugu i trecu godinu zivota)?
Ako su boginje smrtonosne za malu decu zar nije logicno da ih kompletno zastitimo a ne da cekamo da dobiju revakcinaciju sa 7 godina a usput mogu da preleze sve vrste boginja do polaska u skolu (posebno ako imate starije dete koje vec ide u skolu)?
I jos jedno pitanje: Da li je MMR opasniji od drugih vakcina ili je to mit, mislim da su potrebne detaljne analize da postoji virus u organizmu, da je dete potpuno zdravo, itd…?
NIKAKVA posebna priprema pre ove vakcine NIJE potrebna! Dovoljan je pregled pedijatra PRE vakcinacije, koij procejuje da li je dete zdravo.
Dve doze pružaju maksimalnu zaštitu, a raspored (dinamiku) vakcinacije odrešuje svaka Država za sebe. MINIMALNI perido između dve vakcine je mesec dana, a makismalni naprosti nije definisan. Svakako je Vaše razmišljanje ispravno – NE treba predugo čekati između prve i druge doze, ali taj „ritam“ ipak određuju nadležni državni organi.
Danas je moja devojcica primila mmr vakcinu(22.09 puni dve godine).Nepuna 3h nakon vakcinacije krenula je da kija,suzne su joj oci i bistar sekret stalno curi iz nosa,nema temperaturu ali je dosta razdrazljiva i nervozna,placljiva.Da li je moguce da su svi ti simtomi reakcija na vakcinu i ako nas je dr upozorila na druge simptome iste koje sam i pročitala u vašem tekstu?!Prethodnih dana nije imala ništa od ovoga a nismo radili krvnu sliku pre vakcinacije samo je dr pregledala grlo pa me malo plaši da nije bila potpuno zdrava a primila je mmr,i interesuje me koje su tada posledice
NIŠTA od ovoga što ste opisali NIJE za brigu!
Sasvim je moguće da je ovo deo rane postvakcinalne reakcije.
Ista situacija i kod nas. Juce je primila mmr i vec jutros je pocela da kaslje i kija. Da li moze nesto da bude ako se prehladi odmah posle primanja vakcine? Strasno sam zabrinuta i ne znam koga i sta da slusam. 🙁
Mislim da ovo zaista NIJE razlog za brigu!
Dali je opasno ako dete promukne posle MMR vakce?Plakala je puno dok je primala vakcinu
Ne – to NE treba da Vas brine!