Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Postovani,
S obzirom da bebac ide u vrtic, a treba da primi MMR, kakvo je vase misljenje da li nakon primljene vakcine treba da ostane kod kuce nedelju-dve ili moze nesmetano da nastavi da ide u obdaniste? Posto je sezona virusa pocela, plasim se da usput ne pokupi i neki virus, pa da u kombinaciji sa vakcinom ne bude neka burnija reakcija…
Hvala
Ako u grupi Vaseg deteta ima bolesne dece – ima smisla da ostane kod kuće par nedelja.
Poštovani, dete mi je dobilo bakteriju, boreliu, od zaraženog krpelja. Ima 6 godina i 8 meseci. Pošla je u prvi razred, ali nije primila mmr, revakcinu, jer joj je rezultat, nakon tri meseca pozitivan na ovu bakteriju. Da li to ima veze jedno sa drugim?
Postovani, dete mi ima godinu i 4 meseca, jos nije primila MMR. Zanima me kako se stite deca koja jos nisu primila prvu vakcinu jer im nije vreme? Planiram da zovem dr ovih dana da je pitam kada treba da se vakcinise jer mi nije jasno kako da se zastiti u slucaju epidemije??? Hvala
ŠTO PRE da se vakciniš – to je ubedljivo najbilja zaštita!
Postovani,
Koliko vremena nakon primanja prve doze MMR vakcine treba da prodje da bi dete bilo zasticeno od morbila?
Hvala
Tek posle DRUGE doze se postiže puna zaštita!
Jedna doza daje NEPOTPUN imunitet.
Postovani,
Jasno mi je da tek posle druge doze se stice potpini imunitet. Ali se druga doza prima tek pred polazak u skolu. Da li su deca koja su primila prvu dozu i mala su za drugu zasticena u slucaju epidemije? Moje dete je pre vise od 3 nedelje primilo MMR, da li je ono vec zasticeno? Hvala
NIJE potpuno zaštićeno!
Zbog cega je besmisleno uraditi krvnu sliku i crp pre vakcinisanja? Zanima me!
To se radi SAMO ako pedijatar (posle pregleda) smatra da treba.
Postovani, moj sin za nekoliko dana puni 4 godine. Primio je sve vakcine i one petovalentne i onu jednu setovalentnu protiv hepatisa, dakle, sve je primio osim MMR vakcine. MMr nije primio jer se dogodilo nesto jako cudno . Naime on je poceo da govori one osnovne stvari, cak i malo vise od toga i zatim prestao da govori bilo sta. Niko jos uvek ne zna zasto se to desilo. On je sada , nakon godinu ipo nakaon svakodnevnog odlazenja kod logopeda dete koje govori, samo naravno ne sasvim ispravno. Pricam sada ovako opsirno jer mi je zbog te njegove disfazije , za koju nisu bili sigurni da je disfazija ili nesto drugo, savetovali da ga vakcinisem kada „opet“ progovori. I to me savetovalo vise lekara. Dok su jedni govorili nikako dok ne progovori , drugi su govorili da tio jedno sa drugim nema veze. I jedino sto sam mogla je da mu sto duze odlozim vakcinu jer sam vec bila sludjena. Zelim Vas da pitam da li je kasno sada da ga vakcinisem? HVALA unapred, izvinite na opsirnosti
NIJE KASNO!
Što pre da se dete vakciniše.