Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Sobzirom na pojavu epidemije malih boginja u Beogradu mozemo li nekako da zastitimo dete kome je mmr zakazana tek za kraj decembra?
Za sada nema masovnog oboljevanja, a do vakcine treba poštovati preporuke epidemiologa. Izbegavanje kontakta sa bolesnima je jedina zastita za nevakcinisane
Poštovani,dete mi puni za mesec dana 2 godine,još nije primilo MMR,zbog moguće epidemije zakazali smo početkom decembra vakcinu, ali se bojim da je sada taj period virusa i da nije bas dobar za vakcine, da li je bolje da dete primi na proleće vakcinu?I imam pitanje da li vakcina obara imunitet kod dece,pošto je inace bolešljiv?
Hvala puno na odgovoru!
NE TREBA cekati proleće!!!
ŠTO PRE da se vakciniše.
Poštovani, molim vas za odgovor! Dete sutra treba da primi mmr, povučen je je iz vrtića da bi bio zdrav, sutra vadimi krv ali njemu uporni curi nos, zeleni sekret, da li on sme da primi vakcinu? Hvala
Curenje nosa kod deteta koje NEMA drugih znakova infekcije (NEMA povišenu temperaturu, lepo jede, NEMA kašlja u napadima…) NIJE razlog za odlaganje vakcinacije.
Svakako će Vaš pedijatar pregledom PRE vakcinacije napraviti finalnu procenu.
Postovani, juce smo odveli bebu od 5 meseci u ambulantu kod pedijatra na pregled zbog prehlade, ispred nas je usla devojcica koja ima boginje, ne znam koje su u pitanju, jer smo odmah izasli. Da li treba da brinem za svoju bebu? Jer ona naravno jos uvek nije primila te vakcine. I da li mogu nekako da je zastitim?
Sada tu nema BILO kakve zaštite, a beba da se prati naredne 4 nedelje…
Postovani,
Zanima me da li postoji mogucnost da se vakcina donese ili primi u inostranstvu i bude priznata kod nas?
Mene brine kvalitet lekova iz donacija.
Svaka uredno zavedena vakcinacija (podrazumeva se datum, ime vakcine i potpis lekara koji je to obavio) u inostranstvu se naravno priznaje i kod nas!
Konkretno, kad se radi o MMR vakcini, kod nas (u Domovima zdravlja) se daje UVOZNA i veoma kvalitetna vakcina PRIORIX , pa NEMA potrebe da tu istu vakcinu „dovlačite“ iz inostranstva. To je jedna od dve NAJBOLJE vakcine, tako da nema dileme – kad je kvalitet u pitanju.