Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Poštovani,
u pitanju je dete od godinu i po dana. Zvali su nas za vakcinu za mmr i odazvali smo se radi reda jer detetu su rezultati dve nedelje faktički isti. Doktorka je insistirala da je to sve u redu dok nije pogledala grlo koje je crveno, i ja iskreno nisam za vakcinu pre 2ge godine, kada sam i starijem sinu dala, i kada su rezultati bili savršeni. Inače je zbog pogrešnih procena lekara ćerkica pogrešno lečena mesecima, i imunitet su joj preterani antibiotici pojeli i mučimo se dan danas sa istim.
Rezultati i stavke sporne su
MCV 73.2 (73.8-89.4) OVO JE 28.10 REZULTAT , a 8.11 rezultat je 73.1
NEUTROFILI 27.1 (30-72) , 27.4
LIMFOCITI 61.5 (15-55) , 63,1
pored ovoga 8.11 javlja se i cetvrta stavka a to su limfociti-aps br 6.15 a ref vr za taj uzrast je 1.4-5
Dakle ne bežim od vakcinacije nego jednostavno smatram da ovo nisu ok rezultati za tako ozbiljnu vakcinu, crveno grlo 8.11 i da dete bude spremno za istu 13.11. Dajem joj sirup za imunitet od juce ujutru…
Interesuje me Vaše mišljenje.
Izvinjavam se za dug post.
Hvala unapred na odgovoru.
Dodala bih još, mi smo pre otprilike nedelju i po, dve nedelje bili u parku, nismo bili direktno u kontaktu, ali dečaku jednom su posle 2 dana izbile boginje,koji je tada bio u parkicu, relativno blizu nas… Koliko i to treba da me zabrinjava u odnosu na celokupnu situaciju?
Još jednom, veliko hvala.
Bez uvida u sve parametre krvne slikr NEMA ispravnog tumacenjam
Da li postoji nacin da Vam ikako posaljem ceo rezultat?
Kolika je sansa da je mozda zakacila virus sobzirom da smo bili u blizini deteta, u parku, koje je posle dva dana dobilo tj izbile boginje?
https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Ovde postavite kompletno pitanje i prikacite nalaz postujuci tehnicke uslova (format i velicinu)
Postovani,treba da vodimo bebu od 6 mes.u Tirsovu. Da li da odlozimo kontrolini pregled zbog epidemije morbila? Strah me da ga vodimo na mesta gde je guzva i gde moze da se zarazi..
Da ODETE sa detetom na zakazani kontrolni pregled.
Poštovani,
Imam dvoje dece koje imaju 5 godina i 15 meseci. Oboje su primili MMR vakcinu. S obzrom da je mlađe dete primilo vakcinu sredinom septembra, a starije dete pre 4 godine, da li su oboje zaštićeni od malih boginja? Hvala puno
DVE doze vakcine pružaju maksimalnu zaštitu. Jedna doza daje parcijalni (delimični) imunitet.
Da li je tacno da vakcina nije 100% zastita? Odnosno da dete moze da dobije boginje bez obzira na mmr vakcinu?
Nema 100% „garancije“, ali čak i da se infekcija desi (što je IZUZETNO retka situacija), ima blaži tok, sa daleko manjom verovatnoćom dobijanja komplikacija.
Da li dete koje trenutno ispoljava alergiju na prašinu ili šta već, sme da primi MMR revakcinu? Radili smo alergo-test i pokazalo je alergiju na prašinu i korove i sad treba da krenemo sa terapijom a simptomi nisu intenzivni.
To NIJE prepreka za vakcinaciju, ali ce svakako Vaš pedijatar pregledom to proceniti.