Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Postovani,s obzirom na to da ste upuceni u rezultate sprovedenog objektivnog I nezavisnog ispitivanja,gde mogu isti da se procitaju?Ne mogu nigde da ih nadjem,kao I disciplinsku odgovirnost svih tih kekara.
Hvala
http://www.medscape.com
Ima veliki broj radova
Moje dete je upravo napunilo 12 meseci. Kako da znam da je potpuno zdravo i da je bezbedno da primi MMR vakcinu kada ga pedijatar ne pregleda „detaljno“, ne radi analizu krvi ni urina?
Sasvim je dovoljan je običan pregled pedijatra PRE vakcinacije.
Poštovani, imam jedno pitanje vezano za vakcinu. Šta se dešava ukoliko dete primi MMR vakcinu u periodu inkubacije? Jer ne možemo znati kada proces inkubacije traje.
Šansa je MINIMALNA da se to desi! A iako se desi – dete će dobiti morbile, i to je sve.
Pedijatri u domovima zdravlja jednostavno NE REvakcinišu decu koja su redovno vakcinisana sa jednom dozom MMR. Upravo sam išla da pitam u DZ Voždovac u naselju Stepa Stepanović. Rekli su mi da se dete od 3 godine smatra zaštićenim do polaska u školu, tek tada druga doza, bez obzira na epidemiju.
Takav je kalendar vakcinacije kod nas, a sad su u fokusu vakcinacije deca koja NISU dobila ni.prvu dozu…nažalost, takvih je mnogo.
Poštovani doktore,
imamo zakazanu vakcinu ali se bojim pre dve nedelje smo bili sa detetom koji je nedelju dana posle našeg druženja dobio ovčije boginje, ja se sad bojim šta ako primimo MMR a u organizmu mu je virus ovčijih boginja koji se nije ispoljio.Ne znam da li me razumete! Baš smo uplašeni zbog svega.
NEMA razloga za brigu!
Dete sa varičelom je zarazno 1 do 2 dana PRE izbijanja boginja!
Dakle, Vaše dete NIJE „zakačilo“ varičele.