Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Postovani doktore,moj sin ima 15 meseci!Danas smo radili krvnu sliku i hemoglobin je nizak 87!Za dva dana bi trebao da primi MMR vakcinu,pa sam htela da vas pitam da li ovaj nizak hemoglobin prestavlja neki problem,da li sme da se vakcinise ili da to odlozimo!Unapred se zahvaljujemo!
Generalno, to nike striktna kontraindikacija za vakcinaciju. Ipak, to treba da.proceni Vaš pedijatar posle pregleda deteta.
Postovani,
da li dete odmah po prestanku inhlacija berodualom sme da primi mmr ili mora da se saceka i koliko?
Hvala.
To mora da proceni pedijatar koji leci dete.
Postovani,
dete kaslje, slini, dobilo je po rezultatima antibiotik. Pije vec 5 dana. Situacija je bolja, ali zreo kasalj nikako da prestane. Najintenzivniji je ujutru. Vec imamo iskustvo da kasalj dugo traje. Za 10 dana zakazana mu je mmr. Sta da radimo?
Da odete za 10 dana na pregled PRE vakcinacije, pa da se proceni sta da se radi.
Postovani doktore, nasa cerkica od 16 meseci je prethodnih mesec dana bila bolesnjikava, bakterija u nosicu, pa konjuktivitis, pa grlo, pocetak upale uha… Od pocetka je popila deset dana Ospamox sirupa, pa deset dana samo flavamed za iskasljavanje, jer je tada sve bilo mirno, samo je timpanometrija pokazala sekret u jednom uhu, nakon tih deset dana flavameda, ona je opet pila deset dana Cefzil sirup uz flavamed i konacno se oslobodila sekreta. Poslednju dozu leka je popila u sredu vece. Pedijatar nam savetuje da u ponedeljak primi MMR vakcinu i vakcinu Prevenar13. Jer je krenula da ide u kolektiv ( doduse samo osam dana pre ovog virusa itd). Kontrolna krvna slika je uradjena sve je u granicama normale ( iako su leukociti blizi gornjoj granici koja je 15, kod cerke su 13. Crp je skroz miran 0.16). Jedino odstupanje je u limfocitima koji su 55.8, a gornja granica je 55.
Molim vas za savet da li ona moze da primi MMR vakcinu ili da sacekamo jos neko vreme? Izlaze joj trojke to sam zaboravila da napisem.
Da li da primi obe vakcine ili da ih ipak odvojimo i koliki razmak treba da bude izmedji njih?
Unapred puno hvala.
Da ŠTO PRE primi MMR – tu nema dileme!
Prevenar 13 takođe OBAVEZNO da primi…baš tako kako je Vaš pedijatar predložio. Može se dati istovremeno ili sa pauzom od 4 nedelje…tu nema bitne razlike.
Hvala puno!
Postovani, cerkica (13god) je rodjena u Holandiji, gde je primila njihove vakcine. Ali ne znam da li je primila za boginje vakcinu, i da li treba da je vakcionisem u Srbiji.
Primila je dve doze mmr-a u Holandiji – ako je redovno vakcinisana