Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Dobar dan,
dete ima 7 godina i do sada je primilo jednu dozu MMR vakcine. Drugu dozu jos nije primio jer je kliconosa, naime vec osam meseci ne mozemo da se resimo Streptokoke Piogenes koju bris grla stalno pokazuje. Pio je Panklav Forte, nakon toga su se bakterije vratile, pa onda Cefzil i Hemomicin, nakon cega su se opet vratile, ali je nakon toga zdrav kliconosa. ORL doktor nam nakon toga preporucuje probiotike kako bi mozda organizam sam izbacio bakteriju. Nakon terapije probiotikom bris opet pozitivan na Streptokokus Piogenes, CRP 0,26, ASTO 47. Radila sam mu i IgG na Morbile: 500 U/ml. Nakon toga pije 10 dana Ospen 750 sirup 5 ml na 8h, kako bismo se napokon resili bakterije da bi mogao da primi drugu dozu MMR i nakon te terapije bris opet pozitivan na pomenutu bakteriju. Molim Vas recite mi sta da radim, da li zdrav kliconosa sme da primi MMR vakcinu, plasim se, i sta pokazuje njegov IgG nalaz da li ima dovoljno antitela? Pise da su ref, vrednosti negativan: 200. Hvala
Izbrisao se kraj poruke, pise da su ref. vrednosti negativan 200. Hvala.
Steptokokno kliconoštvo NIJE razlog da se vakcina odlaže, a ako dete NEMA znakove strptokokne upale grla (visoka temperatura, gušobolja…) BESMISLENO je davati antibiotike!
Postovani dete je primilo MMR vakcinu 21.12.2017, a 31.12.2017 dobilo tepmeraturu 37,5 koja je trajala samo dva dana i nije prelazila veci podeljak, dete nije kasljalo ni imalo kijavicu. Posto u Nisu vlada epidemija u DZ odlucili smo da je ne vodimo, jer ne smemo da rizikujemo zbog virusa pa sam htela da vas pitam da li ova temperatura moze biti reakcija na MMR? Puno pozdrava
ODLIČNA odluka!
Ovo je skoro sigurno očekivana postvakcinalna reakcija.
da li se mogu dobiti Morbili i ako je dete vakcinisano?hvala
Da – postoji šansa, mala, ali postoji kod dece koja su primila samo jednu dozu MMR vakcine. Ipak, tada se može očekivati blaži oblik bolesti, a sanse da se dese komplikacije su manje.
Postovani koji vremenski razmak mora da prodje od dana vakcinacije do razvijanja specificnog imuniteta, konkretno mislim na MMR vakcinu. Pozdrav
3 do 4 nedelje
Zanima me da li postoji mogućnost kompletne rezistencije na boginje posle vakcine? Imam 29 godina redovno sam vakcinisana ali ih nikad nisam dobila iako sam bila izložena zaraženoj deci… Ako planiram trudnoću da li bi trebalo da izbegavam decu predškolskog ili školskog uzrasta?
To znači da imate ODLIČAN postvakcinalni imunitet!