Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Postovani,
Molim Vas za tumacenje krvne slike a vezano za dobijanje MMR vakcine sutra:
Hemoglobin 104 (snizen), Hematokrit 0.323(snizen), Trombociti 421 (povisen), Neutrofili 34 (snizen), Eozinofili 7 (povisen), Monociti 9 (povisen). Leukociti su 8.25 (u granicama). Dete slinavi i kaslje. Pre 8 dana je primio poslednju dozu antibiotika – imao je visoku temperaturu i CRP 42 jedno 6 dana (u domu zdravlja su rekli da mora da prodje 7 dana nakon poslednje doze da bi mogao da dobije MMR). I muz i ja radimo puno radno vreme, tako da ce on morati od ponedeljka u vrtic (3 dana nakon dobijanja vakcine). Vidim da svima savetujete da dete sedi kuci 3 nedelje… Da li je to neophodno?
Dete ima 14.5 meseci.
NEMA procene bez pregleda deteta – PRE davanja vakcine Vaš pedijatar naprosto mora da.vidi dete.
To nije striktno pravilo, ali je poželjno je da se, u trenutnim epidemiološkim okolnostima, dete ostavi kod kuće par nedelja posle vakcinacije.
Hvala na odgovoru. Sinoc je dobio temperaturu 37.8 tako da su nam rekli da ne dolazimo danas. :/
Zar je toliko hitno i bitno da dete udje u kolektiv….ne razumem. Naravno da mora da bude kuci pogotovo posle vakcinacije kad organizam prihvata vakcinu.
Postovanje, moj decak ima 2.5 godine. SVe vakcine je primao do polaska u vrtic ali sad nije MMR jer je non stop bolestan, Sredinom decembra je dobio varicele u vrticu i jos uvek se nije oporavio, sad vec ima i neku urinarnu infekciju, proteine u urinu kao i temp. poslednjih 5 dana. NJegova pedijatrica kaze da je pored urinarne infekcije zaradio i virus koji naravno ne reaguje na lekove i da istovremeno lecimo i bakteriju i cekamo virus da prodje. Moje pitanje glasi, a vezano je za novu uredbu o potvrdama za vrtic, da li i kad mozemo smatrati da je dete potpuno zdravo da bi primilo MMR i koliko nakon toga mozemo smatrati da je spremno za kolektiv i dobilo potvrdu za vrtic. Napominjem da ima i atopijski dermatitis i da li to predstavlja smetnju za primanje vakcine? Hvala puno, Violeta
To naprosto MORA da proceni pedijatar koji prati dete…sve drugo je nagađanje.
Devojčica je primila MMR vakcinu pre 8 dana. Prekjuče je dobila visoku temperaturu koja traje evo već treći dan. Noćas je pri jednom merenju imala 40 stepeni, inaće se kreće od 37 do 39. Koristimo sirup Paracetamol na 6h i, kad mora, na 4h. Jutros sam primetila blagi osip na leđima. Da li je sve to uobičajena reakcija na MMR? Pre vakcine je urađena krvna slika, bila je u redu. Ne kija, ne kašlje i ne slinavi.
Bez pregleda nema precizne procene, ali je sasvim moguće da je ovo ocekivana postvakcinalna reakcija, a ona obicno traje do 7 dana…
Postovani,
Moja beba ima 10 meseci i juce je bila u bliskom kontaktu sa bebom koja je tog dana primila mmr vakcinu a sutradan je dobila temperaturu kao reakciju na mmr.Da li postoji mogucnost da je od vakcine mogla da zarazi moju nevakcinisanu bebu?
Ma kakvi! Tu NEMA mesta za brigu!
Postovani. Mi smo roditelji koji su bili odustali od vakcina ali smo se predomislili i dete je pocelo primati vakcine. Dvije doze Pentaksima je primio prije 6 mj ali trecu jos uvijek nije. Ima 2.2 godine.Ima treci krajnik, doktor smatra da je premali za operaciju i sacekao bi jos malo, a on je svako malo bolestan samo se nizu upale. Trenutno je zdrav i mogao bi primiti vakcine . Da li je kasno za trecu dozu Pentaksima u ovom uzrastu i koliko nakon toga moze primiti MMR?
NIJE KASNO!
4 nedelje posle toga da primi mmr.
Doneli ste PRAVU odluku!