Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Postovani, upucena sam u sve reakcije posle MMR vakcine.. Moj mali je 9. dana dobio TT koju jedva skidamo ispod 37 sa 5 ( a ide i do 39 sa 5 ), pa je 10. dana dobio i proliv, a evo danas 13. dana se je probudio sav u osipu ( tackice na licu, iza usiju, na vratu, ledjima i stomaku, kao da je dobio morbile ) i TT koja je ceo dan 37, 5.. Da li je moguce da se od vakcine dobiju boginje? Znam da je glupo pitanje, ali moram da pitam.. Kazu da je blagi osip jedna od reakcija, a ovaj nije bas blagi..
Bez pregleda NEMA precizne procene, ali se skoro sigurno radi o „jačoj“ postvakcinalnoj reakciji.
Bili smo do pedijatra, jeste reakcija, i to bas jaka.. Cetvrtog dana (juce uvece) od dobijene prve temperature sve je prestalo.. Osip polako bledi, pedijatar nam je rekao da ce osip 3 dana da traje.. Hvala na odgovoru..
Da li treba da brinem ukoliko dijete koje nije primilo MMR vakcinu stupilo u kontakt sa detetom koji ima reakciju nakon primljene MMR, kao sto je osip.
Ma kakva briga!
Tu nema nikakve opasnosti.
Da li je normalna dijareja kao jedna od reakcija na vakcinu? Moj sin je devetog dana od primanja MMR vakcine (Priorix) dobio temperaturu, koja evo vec treci dan traje ( 37 do 39, 5 ) i uz to ima i dijareju.. Nekad obori sirup malo, nekad uopste ne deluje, a cepice ne mozemo da koristimi zbog proliva, pa ga tusiramo, rashladjujemo, stavljamo oblogice.. I recite mi koliko dana sme da se pije sirup za obaranje temp (mi pijemo Eferalgan)? Sta ako ima vise od 3 dana temperaturu, a u uputstvu pise da ne bi smeli vise od toga da im dajemo?
Moguće je, iako je verovatnije da se radi o stomačnom (prolaznom) virusu.
Možete i dalje obarati temperaturu ovim lekom, a dajte detetu i probiotik…i da se prati. Ako proliv potraje duže od 7 dana (što je malo verovatno) – da se obavi pregled kod Vašeg pedijatra.
Postovani,interesuje me da li je dijete zarazno posle primanja MMR vakcine, sobzirom da se navodi da treba da se „izoluje“ jedan vremenski period kući, kao i da li je dijete koje dobije reakcije (kao sto je na pr. osip) posle primljene vakcine zarazno.
Dete koje primi MMR vakcinu NIJE zarazno!
A ukoliko mu se pojavi osip kao reakcija na vakcinu, da li je onda zarazno za nevakcinisani djecu?
Doktore,u ogromnoj sam dilemi i strahu oko mmr vakcine,moj sin ima 15meseci,jos nije primio jer je bolesljiv u poslednje vreme,tj otkako ide u vrtic,takodje ima neispitanu alergiju na mlecne proizvode i jaja,na koje ima reakcije u dodiru sa kozom poput koprivnjace,uz to strasne grceve, ali ne uvek,pitam se koliko je pametno dati tu vakcinu i nije li mozda alergican i na neki sastojak vakcine? Njegov brat po ocu,je nakon primanja kupovne mmr vakcine iz apoteke,doziveo fras,dobio poremecaj paznje i hiperaktivnost,iako niko to nije potvrdio,tu povezanost sa tim,uzorak kose poslat je u Cikago gde su nam rodjaci gde je potvrdjeno da je struktura dnk promenjena zbog prisutva zive koju je ta vakcina nosila i to za2%vecoj kolicini od vakcine koja se u to vreme davala(2010),i da je dosla do mozga,da naglasim da je i kod tog deteta(koji je mom sinu brat po ocu) ustanovljena prethodno alergija na gluten. Sad nisam nacisto nije li to genetska sklonost,tj nepodnosljivost sastojaka iz vakcine vezana uz postojanje alergijskih reakcija,ili ne,a mozda je problem bio u kupovnoj vakcini. Inace,prethodne vakcine je podnosio sa temperaturom kao reakcijom. Izvinite na opsirnosti i unapred hvala.
ŠTO PRE da se dete vakciniše!
Sve sto treba da se obavi je PREGLED PEDIJATRA pre davanja vakcine.