Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Postovani, sin je 21.2. primio mmr, star je 2 god i 10 meseci. Njemu su zlezde na vratu vec ranije otekle i dr je nakon dosta nalaza i pregleda zakljucila da nine nista strasno, neka vrsta odbranbenog mehanizma koji se ponekad javlja i da ce verovatno oticati povremeno sa prehladama i sl. Takodje ima i uvecane krajnike ali nikakve upale do sad i nista slicno. Elem nakon primanja mmr 4 dana kasnije njemu su i otekli i desna zlezda i taj krajnik i to toliko da teze jede i prica skroz drugim glasom ali inace opste stanje odlicno.
Bili smo kod dr i rekla je krajnik otekao ali nikakva upala. Ipak je prepisala panklav zbog straha od apcesa sa te strane i dala da radimo nalaze. Tek kad sam dosla kuci prijateljica mi je skrenula paznju da je njima receno da je oticanje tih zlezdi jedna od mogucih nuspojava mmr vakcine. Izvinite na opsirnosti, ali racunam sto vise informacija imate, lakse mozete da date odgovor. Hvala unapred!
Zaista je nemoguce komentarisati terapiju bez.pregleda i pracenja deteta.
Koliko posle davanja MMR vakcine, 2,5 godisnjacima, moze da im se da i Prevenar 13?
Tu NEMA striktnih pravila, ali je 4 nedelje razuman interval.
Postovanje interesuje me da li mogu da pustim dete u jaslice posle vakcinacije, da li opasno ako dobije neku virozu par dana nakon imunizacije?
Nema tu striktnih zabrana, ali je bolje da se izbegne kontakt sa bolesnima…
Dali mozete da mi kazete dali je moguce da se pojave zlezdice posle mmr vakcine.potiljacne,subklavikularne.?
Moguce je – ali ti NIJE za brigu!
Moje dete ima 13 meseci,pre dve nedelje je bilo prehladjeno i pilo sinacilin. On je sada zdrav,ali smo za svaki slucaj uradili krvu sliku i parametri Hematokrit,MCV,MCH,MCHC i NEUT su ispod granicne vrednosti. Da li moze da primi MMR?
NEMA procene bez uvida u sve parametre k.slike!
Da ovo vidi Vaš pedijatar, pregleda dete i da se obavi vakcinacija BEZ nepotrebnog odlaganja.