Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Dete mi je primilo prvu dozu Mmr vakcine na vreme, sada imamo zakazano za drugu dozu (dete za 2 meseca puni 7 god) ali on pomalo kasljuca i curi mu nos. Razboleo se pre nedelju dana i sada je to vec pri kraju ali nije potpuno zdrav. Kada se razboleo drugi dan je imao tem.38. Imao je samo taj jedan dan. Jos uvek pije sirup za iskasljavanje i koristimo sprej za nos po preporuci svog lekara. Izvinite sto pisem ovako opsirno ali stvarno sam zabrinuta jer sam cula da dete mora biti potpuno zdravo 4 nedelje pre primanja vakcine. Sta nam vi preporucujete u ovakvom slucaju, da primi vakcinu ili da sacekamo da potpuno ozdravi? Unapred vam hvala na odgovoru.
Mislim da ovo NIJE razlog da se vakcina odlaže, a svakako ce Vaš pedijatar pogledati dete PRE vakcinacije.
Postovani,
kao i uvijek nadam se korektnom odgovoru.
Djevojcica 20 mjeseci nije jos primila mmr vakcinu ( zbog rs virusa u prvoj godini zivota , sve smo ispomjerali. Sve je sad primila po kalendaru osim mmr) .
Planiramo dolazak u nase krajeve krajem Marta i sada sam u dilemi.
Naime imala visoku temp.preko 40 ( Influenzavirus tipa A), sad dolazi sebi polako… al nece ju nitko vakcinisati bez 15 razmaka od temp ( pogotovo tako visoke). I onda nam preporucuju jos tri tjedna ne putovanja.
Sta Vi mislite o tome ? Nakon koliko mozemo na put??
Hvala unaprijed na odgovoru , imate najljepsi pozdrav i Frankfurta.
Posle 2 nedelje od ozdrvljenja da primi mmr vakcinu, a onda da se sačeka 2 do 3 nedelje, pa na put!
Postovani,
Sin mi je bio alergican na jaje, pa je primio mmr tek sa nepunih 6 godina, 9.1.2018. A vec sada, nakon 2 meseca, pozvan je kao predskolac da primi drugu dozu. Nas pedijatar nema dovoljno informacija o tome, ali on smatra da je bezbedno sada ga revakcinisati. Da li Vi smatrate da je taj razmak prekratak i da li moze da bude nekih negativnih posledica? Da li postoji neki zvanican stav o minimalnom razmaku izmedju dve doze?
NEMA razloga za brigu – da se vakciniše!
Postovani,
ukoliko je dijete vakcinisano MMR vakcinom, i 10 dana nakon vakcinacije dođe u kontakt sa djetetom koje je potencijalno zaraženo varičelom, da li bi to moglo dovesri do nekih neželjenih komplikacija? Uopšte, zaraza velikim boginjama, u periodu 10-15 dana nakon vakcinisanja MMR vakcinom?
Nije to nikakav „bauk“ i NIJE razlog za paniku.
Ako moje dete nije primilo mmr revakcinu pred pilazak u skolu koliko je ugrozeno od malih boginja. Ne kazem da je necemo primiti problem je usti miramo da je primimo pod nadzorom umunologa zbog alergija i kad god stignemo na termin mi se razbolimo. Koliko smo ugrozeni epidemija je mi kasnimo od septembra
ŠTO PRE da se vakciniše!
Samo DVE doze pružaju maksimalnu zaštitu.
Apsolutno se slazem ali na nalogu imunologa pise poneti vakcinu iz vaseg doma zdravlja a nas dom zdravlja kaze mi ne mozemo da vam damo vakcinu.ja vise neznam koga da zovem ja hocu da vakcinisem svoje dete al mi na neki nacin ne daju