Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Smije li dijete primiti MMR vakcinu kada kija i kaslje (ne cesto) , kad ga dr preslusa pluca su cista ? Kako biti siguran da je dijete dovoljno zdravo da primi vakcinu jer ide u kolektiv tj.vrtic gdje je stalna prisutnost nekih virusa, prehlada i sl. Inace , dijete puni 2godine u Junu.
To je JEDNOSTAVNO!
SAMO da pedijatar vidi dete neposredno PRE vakcinacije. Povremeno curenje nosa i kasljucanje, samo po sebi NIJE prepreka za vakcinaciju!
moja beba za 3 dana puni 12 meseci. Često je bolešljiv ima urodjenu parezu desne dijafragme, slabu ventilaciju desnog plućnog krila, pectus escavatum i dvostruku skoliozu. Moje pitanje je kada najranije mogu da mu dam MMR vakcinu s obzirom na epidemiju i moj strah da ne dobije male boginje, jer je već preležao i Varičelu i imam i dve devojčice koje idu u kolektiv i iako su vakcinisane čula sam da mogu i da dobiju (blaži oblik) boginje a i da mu prenesu?
Čim napuni 12 meseci da se to obavi
Da li je MMR vakcina ziva, posto sam cula da se od skoro daje u drugom sastavu i da vise nije ziva?
To JESTE živa, OSLABLJENA (atenusina) vakcina!
Mi smo primili mmr vakcinu u sredu u petak smo dobili temp.38 sa 7 i oborimo je na par sati i ona se vrati. Ima li to veze sa vakcinom.
To se bez pregleda ne može tačno reći, a ako potraje duže od 3 do 5 dana, verovatnije je neka prolazna virusna infekcija.
Postovani,
Moja devojcica je prvu dozu primila u septembru 2017, zanima me da li je ona sada zasticena do sledece revakcinacije koja je planirana za godinu dana u odnosu na datum primanja vakcine ?
Jedna doza pruža delimičnu zaštitu, a dve doze maksimalnu! Ipak, i jedna doza je važna, pošto značajno smanjuje verovatnoću oboljevanja, a ako se to ipak desi, obično se radi o lakšem obliku infekcije.