Foto: Flickr
Radi se o virusnim infekcijama, a svaka komponenta vakcine je brižljivo pripremljena da ne izazove infekciju, već odbrambenu reakciju detetovog organizma (što je suština imunizacije).
- Zašto se daje deci?
Pre uvođenja ove vakcine, ogroman broj dece je oboljevao od navedene tri zarazne bolesti. Morbili spadaju u ozbiljnije bolesti jer može doći do komplikacija ( upale uha, upale pluća ili u najtežim slučajevima upale mozga sa teškom kliničkom slikom i lošom prognozom), pored uobičajene kliničke slike koja obuhvata visoku temperaturu i ospu. Nekome može da zvuči drastično, ali se stvarno umiralo od malih boginja! Zauške su kod jednog broja dece izazivale ozbiljne komplikacije (čak i sterilitet kod muškaraca), a rubeola je jedan od najopasnijih virusa za trudnice i nerođene bebe (naravno, ako je trudnica vakcinisana, ona je zaštićena).
Posle uvođenja ove vakcine, došlo je do neverovatnog smanjenja broja obolelih, kao i komplikacija pomenutih bolesti. Pošto su brojne naučne (epidemiološke) studije potvrdile efikasnost vakcine, ona je postala deo obaveznog programa imunizacije.
- Kada se daje?
Daje se u drugoj godini života (mada ima zemalja gde se ova vakcina daje koji mesec ranije) – dakle, posle prvog rođendana, u periodu izmedju 13-18 meseca. To ne znači da vakcina mora odmah da se da čim dete «zakorači» u drugu godinu života, ali nema potrebe ni da se nepotrebno odlaže. Važno je da dete bude zdravo kada se vakciniše!
- Da li je kasno da se dete vakciniše kasnije – posle treće godine?
Naravno da nije kasno. Ako dete nije dobilo vakcinu u drugoj godini, ona može da se da i kasnije. To, zapravo, nije pravo kašnjenje, jer je imuni (odbrambeni) sistem deteta tada «jači», odnosno sposobniji da razvije adekvatnu reakciju na vakcinu (da se imunizuje). Zato nema dileme. Ukoliko dete nije dobilo vakcinu po kalendaru imunizacije, neka je dobije kasnije! Dete koje primi prvu dozu tek pre polazak u školu treba da primi i drugu dozu posle godinu dana kako bi stvorilo kompletan imunitet.
- Zašto se, onda, svima ne daje kasnije?
Zato što je nepotrebno izlagati dete riziku da dobije neku od pomenutih bolesti PRE nego što se vakciniše. Činjenica je da su te tri bolesti danas retke, ali aktuelne epidemije malih boginja nas podsete da je vakcinacija zaista neophodna. Zbog velikog broja nevakcinisane dece ovom vakcinom moguće su i veće epidemije.
Poštovani,
ćerkica je 02.08. primila MMR, imamo pune 3. godine, odlagali smo po savetu neurologa, jer smo u 11.mesecu imali ponovljene konvulzije. E sada, 7.dana posle vakcine imali smo temperaturu koja je trajala 5.dana, otišli kod lekara, lekar je konstantovao crveno grlo i pili smo Amoksiklav. Uradili smo i krvnu sliku, i ona nam pokazala da smo anemični. Sada lečimo anemiju, ali od jutros su je izbile crvene tačkice po telu. Bili kod lekara, rekli nam da to nije reakcija na vakcinu, kažu da je dosta vremena prošlo od vakcine, a prošlo je 19.dana. Da li mislite da je od vakcine?
To.je bez pregleda nemoguce tacno proceniti, ali ako osip SVRBI – moguce je da je alergija na amoksicilin. Ako NE svrbi – moguce je da je od vakcine.
Dete primilo vakcini pre 4 dana. Danas slini,nervozan,ponekad i kine. Da li je to reakcija ili prehlada? Hvalam
Najevrovatnije se rado i bezazlenoj prehladi…svakako ovo NIJE za brigu!
Postovani, mi smo dobili mmr vakcinu i osmi dan se pojavila temperatura koja je isla do 38,5 posle cega smo dali paracetamol. Interesuje me koliko obicno traje temperatura 2, 3, 4 ili vise dana? Hvala
Obično 3 do 5 dana…mislim da NEMA mesta za brigu.
Postovani,djevojcica ima 9 godina.Uvece na spavanju ima zapusen nos i hrce jer dise na usta.Orl pregled uredno sve.Testiranje na alergije,negativno.Nema bakteriju.Orl je uzimala bris i napravila pregled.Sta dalje?Posto nasa pedijatrica nezna,za dalje.Hvala
Da se redovno ispira nos hipertonim rastvorom preciscenje morske vode – MARISSIMO FORTE i da budete strpljivi.
Poštovani, planiramo trudnoću. Imam 40 godina i troje dece. Deca treba da krenu u obdanište od septembra. Baojim se, da kada krenu, a ja eventualno zatrudnim dovedem u opasnost fetus zbog nečeg što deca mogu doneti iz vrtića. Koji je sistem zaštite i šta jer najpametnije da uradim pre eventualne trudnoće?
Jedini pravi „sistem“ u ovoj situaciji je da u prva 3 meseca trudnoce NE dolazite u kontakt sa decom.koja imaju ozbiljne virusne infekcije.