Foto: Flickr
Naša prva odgovornost prema bebama u odnosu na san jeste da im pomognemo da prespavaju celu noć čim postanu sposobne za to. Za većinu beba to je moguće kada napune dva do tri meseca. Pod celonoćnim spavanjem podrazumevamo period koji počinje otprilike nakon obroka u deset sati uveče i traje do jutarnjeg obroka u šest sati. Vrlo je važno raditi na ovoj šemi noćnog sna od samog početka. U suprotnom, navika buđenja usred noći postaje čvrsto uspostavljena. Ovakva navika rezultira gubitkom sna za dete i ometa celu porodicu.
Nakon prvih dana, kada su majka i beba obuzete međusobnim prilagođavanjem i svojim novim odnosom, počnite da vodite tabelu u kojoj ćete beležiti bebin ritam spavanja, hranjenja i presvlačenja. Tražićete matrice – zapravo, jedan duži ciklus spavanja. Da bismo uspostavili ovaj duži ciklus spavanja tokom noći, moramo da osluškujemo kakvu vrstu plača čujemo. Nakon prve dve nedelje, ne moramo da jurimo na bebin prvi zvuk. Monitori su u ovom trenutku gotovo previše efikasni. Često se beba malo promeškolji, a zatim ponovo zaspi, ili će se malo sama zabaviti pre nego što ozbiljno zaplače. U danima pre monitora, ovaj „plač u meškoljenju“ je često prolazio a da ga ne čujemo i beba je imala malo vremena da bude budna i sama, da istražuje svoj novi svet, pre nego što se ponovo uspava bez pomoći.
Veoma je korisno, naročito za mamu koja je to tek postala, ako druga osoba u kući može da učestvuje u uspostavljanju bebinog rasporeda u prvim nedeljama. Da bi se pomoglo bebi da uspostavi ritam spavanja, potreban je rad. Ovu ulogu može da preuzme otac, ali i drugi članovi porodice mogu biti od pomoći, naročito ako imaju iskustva sa bebama. Kroz iskustvo naučimo mnogo načina da povećamo razmak između noćnih obroka. Jedna od Lininih pomagačica oko bebe stavila je sijalicu od petnaest vati u lampu u bebinoj sobi. Ona bi upalila ovo prigušeno svetlo i počela da plete čekajući da vidi da li će se beba u potpunosti probuditi ili će nakon nekoliko minuta nastaviti da spava. Ako je izgledalo kao da će beba definitivno ostati budna, a nije bila nahranjena nekoliko sati, postarala bi se da beba sačeka koliko god može bez snažnog plača pre nego što bi je odnela mami na podoj.
Iskustvo nas uči da ni u kom trenutku ne preterujemo u nošenju bebe, naročito noću. Stalno držanje u rukama, cupkanje, hodanje i ljuljuškanje rezultiraju preterano stimulisanom i uzbuđenom bebom kojoj je teško da se opusti da bi usnula. Istovremeno, može biti neophodno da svoju ruku nežno spustite na bebin stomak ili leđa za utehu, ili da je položite na grudi kako bi čula otkucaje vašeg srca i disanje. Svaka beba je drugačija i potrebno je vreme da bi se naučilo šta joj pomaže da se opusti, a šta ne.
Da li ce mi se kolicina mleka umanjiti jer imam informaciju da je noc dosta vazna za laktaciju…?
Jako mi je važno jer je beba alergicna na protein kravljeg mleka tako da zelim dojiti sto duze.Nista mlecno svakako ne sme do godinu dana. Odgovara joj Nestle Nan Ha za jednu alternativu obroka u kasici.
Molim vas, predložite mi nekoliko koraka za odvikavanje nocu od uspavljivanja sikom.
Nažalost to NEMA „koraka“ – jediin način je da se prestane sa noćnim podojima (govorino o bebama u drugoj polovini prve godine), a da se beba teši na SVE načine, osim podojem i prebacivanjem u Vaš krevet.
Beba ima sedam meseci. Budi se nocu cesto trazi da sisa. Nikada nije htela dudu. Utesim je i vratim u krevetac ali ona se budi na petnaest minuta pola sata.
Sta da radim, kako da resim ovo?
Prvi i najvažniji korak je da PREKINETE ovo besmisleno noćno dojenje! Bebu se navikli na tešenjem podojima, a to je veoma loša navika!
Pomazute bebu, ljuljuskajte je, pevušite… sve može, samo NE da sisa i NIKAKO da se prebacuje u Vaš krevet!
Bolje je da malo odplače nego da je ovako tešite…nije to lako, ali morate biti uporni i strpljivi.
Postovani, moja beba ima sedam i po meseci. Voli da spava na dojci. Od rodjenja lose spava i budi se na pola sata, kao kada je navijes. Nekad nastavi ako se potrudim, ljuljanjem i davanjem dojke, nekad ne. Nocu se cesto okrece,mrda nogicama, zatvorenih ociju. Uzimam je, tesim i dajem dojku. Povuce par puta ne zbog gladi vec zbog utehe.
Vec je velika a znam da gresim.Ne volim da place i jako sam brižna. Jako sam umorna jer se neretko nalazi u NASEM krevetu na dojci. Volela bih da resim ovo na bezbolan nacin, obostrano bezbolan.
Inače, zdrava i napredna beba.Hemoglobin joj je 135,trudim se da je zdravo hranim.Rodjena sa 4250kg.
Reaguje na buku pri spavanju, aspirator i bela buka je pomagač.
Znaci, od rodjenja spava kratko, uz budjenja, u rukama, jer ako je ostavis da nije naspavana kasnije je kezava, pospana…
Molim za savete… Hvala mnogo unapred na njima…
ODMAH ovo treba prekinuti! Opasno je i potpuno pogrešno da beba spava NA vama u Vašem krevetu. Ti NEMA dileme i kompromisa.
NEMA drugog načina osim da se beba stavi u krevetac i NE UZIMA u NE stavlja u Vaš krevet. Sve vrste tepenja su ok, ali ne i ovo što radite. treba uzdržati bebino plakanje i negodovanje…to je neminovno, ali daleko manje štetno od ovoga što radite!