Foto: Flickr
Važno je da od prvih dana života držimo vrata dečje sobe zatvorena dok spavaju. Zatvaramo vrata zarad sigurnosti kad god dete spava, ali i da bismo uspostavili naviku spavanja iza zatvorenih vrata. Ovakva navika je važna za dete celog života, jer su sigurnost od ometanja i garancija privatnosti prilično značajne za dobar noćni san. Deca koja su naviknuta na spavanje sa zatvorenim vratima od samog početka, svejedno će u nekom trenutku ranog detinjstva proći kroz fazu pobune. Kada dođe do toga, roditelji moraju da namerno zatvore vrata i kažu im:„Ne možeš da izađeš napolje. Videću te ujutru.“ Izgovorite to sa čvrstinom u glasu. Na kraju krajeva, činite im uslugu. Potreban im je san.
Još jednom, predvidljiv raspored i redosled događanja razvija kod deteta poverenje i sposobnost da se opusti i bude spremno za spavanje. Nemojte ih menjati. Za današnje roditelje, ovo je veliki izazov. Kao odrasli, mi smo stalno u pokretu: mi napredujemo menjajući se. Za nas je promena podsticajna, između ostalog i zato što je naš osećaj za red i poverenje u svet već uspostavljen, to može biti čak lek za blagu depresiju i usamljenost. Iskusili smo cikluse noći i dana i godišnjih doba koji idu jedan za drugim, bez izuzetka, celog našeg života. Razumemo određenosti koje je naša civilizacija dodelila satima, danima, nedeljama i mesecima, koji definišu za nas ove cikluse svetlosti i tame i različitih vremenskih prilika. Naša deca, s druge strane, neće u potpunosti razumeti ove stvari dok ne dođu do uzrasta rasuđujućeg uma sa oko šest godina. U međuvremenu, naša je odgovornost da im pružimo dovoljno rutine i pouzdanosti u njihovim dnevnim rasporedima, posebno u odnosu na spavanje.
Malo upozorenje: ako uvek ljuljamo bebu u naručju da bismo je uspavali, ona uči da joj je ova aktivnost potrebna kao deo njene svakodnevne rutine. Slično tome, ako je stavimo u krevet sa bočicom ili predmetom koji treba da joj pomogne da se umiri, to za nju postaje neophodno. Ako se beba probudi i plače tokom noći, odrasla osoba treba da je obiđe i uteši, ali krajnji cilj je da beba nauči da se uteši sama. To se najlakše postiže ako prosto umirite bebu tapšanjem po leđima, a zatim se postarate da i beba i roditelji ponovo usnu u sopstvenim krevetima. Ako želite da dodate „prelazni predmet“ koji će pomoći bebinom osećaju sigurnosti, dajte joj meku, plišanu životinju ili ćebence. Ako koristite prelazni predmet, kupite nekoliko identičnih stvari. Ako se jedna izgubi ili je na pranju, možete je zameniti novom.
Najvažnije, roditelji treba da postave dobar raspored spavanja za sebe i da održe zdrav stav prema spavanju. Kao što smo razmotrili, san nije luksuz već potreba – ne neugodnost nego „prilika da mozak stvara“. Tokom istorije, naučnici, matematičari i drugi kreativni ljudi budili su se ujutru sa odgovorima na probleme koji su ih mučili prethodnog dana. Nije neophodno čvrsto spavati cele noći. Samo otploviti u neku vrstu međustanja ili „lakog sna“ je često dovoljno. Najvažnija svrha odmora je smirivanje duha i tela i oslobađanje od svih negativnih misli.
Odlomak iz knjige “Montesori od početka (dete kod kuće, od rođenja do treće godine)”
Lin Lilard Džesen, Pola Pouk Lilard (autor)
Anđelija Jočić (prevod)
Izdavač: Propolis Books
Ogroman i svavremen doprinos svim budućim roditeljima, vaspitačima, pedijatrijskim tehničarima, dadiljama i svima koji provode vreme sa bebom do njene navršene tri godine. Svima kojima je stalo da uspostave zdrav, trajan i odnos pun poverenja i uživanja sa svojom decom. Edukativni principi Marije Montesori prilagođeni bebama. Vodič za odgajanje smirene, sposobne i samopouzdane dece.
Da li ce mi se kolicina mleka umanjiti jer imam informaciju da je noc dosta vazna za laktaciju…?
Jako mi je važno jer je beba alergicna na protein kravljeg mleka tako da zelim dojiti sto duze.Nista mlecno svakako ne sme do godinu dana. Odgovara joj Nestle Nan Ha za jednu alternativu obroka u kasici.
Molim vas, predložite mi nekoliko koraka za odvikavanje nocu od uspavljivanja sikom.
Nažalost to NEMA „koraka“ – jediin način je da se prestane sa noćnim podojima (govorino o bebama u drugoj polovini prve godine), a da se beba teši na SVE načine, osim podojem i prebacivanjem u Vaš krevet.
Beba ima sedam meseci. Budi se nocu cesto trazi da sisa. Nikada nije htela dudu. Utesim je i vratim u krevetac ali ona se budi na petnaest minuta pola sata.
Sta da radim, kako da resim ovo?
Prvi i najvažniji korak je da PREKINETE ovo besmisleno noćno dojenje! Bebu se navikli na tešenjem podojima, a to je veoma loša navika!
Pomazute bebu, ljuljuskajte je, pevušite… sve može, samo NE da sisa i NIKAKO da se prebacuje u Vaš krevet!
Bolje je da malo odplače nego da je ovako tešite…nije to lako, ali morate biti uporni i strpljivi.
Postovani, moja beba ima sedam i po meseci. Voli da spava na dojci. Od rodjenja lose spava i budi se na pola sata, kao kada je navijes. Nekad nastavi ako se potrudim, ljuljanjem i davanjem dojke, nekad ne. Nocu se cesto okrece,mrda nogicama, zatvorenih ociju. Uzimam je, tesim i dajem dojku. Povuce par puta ne zbog gladi vec zbog utehe.
Vec je velika a znam da gresim.Ne volim da place i jako sam brižna. Jako sam umorna jer se neretko nalazi u NASEM krevetu na dojci. Volela bih da resim ovo na bezbolan nacin, obostrano bezbolan.
Inače, zdrava i napredna beba.Hemoglobin joj je 135,trudim se da je zdravo hranim.Rodjena sa 4250kg.
Reaguje na buku pri spavanju, aspirator i bela buka je pomagač.
Znaci, od rodjenja spava kratko, uz budjenja, u rukama, jer ako je ostavis da nije naspavana kasnije je kezava, pospana…
Molim za savete… Hvala mnogo unapred na njima…
ODMAH ovo treba prekinuti! Opasno je i potpuno pogrešno da beba spava NA vama u Vašem krevetu. Ti NEMA dileme i kompromisa.
NEMA drugog načina osim da se beba stavi u krevetac i NE UZIMA u NE stavlja u Vaš krevet. Sve vrste tepenja su ok, ali ne i ovo što radite. treba uzdržati bebino plakanje i negodovanje…to je neminovno, ali daleko manje štetno od ovoga što radite!