Do 18 meseca dete stepenice uglavnom savladava puzeći, a sada počinje da hoda uz pridržavanje za ogradu jednom rukom ili uz nečiju pomoć. Silazi niz stepenice kada napuni 2 godine.
U ovom periodu dete ima potrebu da premešta stvari, nosi sve što može da podigne, rasprema igračke. Roditelji često misle da to znači da su naučili dete da sve uredno raspremi i složi na svoje mesto što neko vreme i radi. Kada ova potreba nestane za roditelje sledi veliko razočarenje, igračke će još jako dugo morati da raspremaju sami.
Počinje da okreće listove slikovnice u 19 mesecu.
Sa 20 meseci dete je u stanju da bez pridržavanja čučne, dohvati igračku, podigne se i nastavi da hoda , ali još uvek je nesigurno u savladavanju prepreka pa često pada. Kako je ovo period kada dete imitira odrasle, na ovo možemo da ga podstaknemo istovremeno radeći sa njim uz pokazivanje kako je malo kada čučne i veliko kada ustane.
Počinje da traži hranu i piće rečima “daj vode, daj mleko” i u isto vreme razume naloge i izvršava ih (donesi loptu, donesi flašicu)
U 21 mesecu počinje da se penje, najčešće na stolicu, krevet i silazi veoma spretno.(foto ) Za ovu aktivnost dobra priprema je penjanje na neku nižu klupu i silaženje (mogu da posluže jastuci i sunđeri sa fotelja ili penjanje uz lestve
Ovo je period kada se rado igra loptom, šutira jednom nogom i uspeva pri tom da održi ravnotežu.
U isto vreme počinje i da se dobacuje loptom. Dobro je da dete ima više lopti različitih veličina koje će omogućiti veliki broj različitih aktivnosti (šutiranje, bacanje jednom rukom, bacanje sa dve ruke, nošenje velike lopte, podizanje lopte iznad glave…)
Do drugog rođendana u svim do sada savladanim motornim aktivnostima dete je sve uspešnije. Hod postaje automatizovan sa svim elemntima hoda odraslih, manje se zamara prelazeći duža rastojanja.
Na kvalitet hoda možemo da utičemo stvaranjem posebnih uslova i postavljanjem određenih zahteva koje dete treba da ispuni. Dete treba da ovlada hodom po različitim površinama (parket u stanu, trotoar na ulici, po tepihu, travi, pesku, po mekanim jastucima ili sunđeru, kroz vodu, u kadi, na moru, kroz barice vode, sneg…
Treba da savlada hod na uzbrdici i nizbrdici (u stanu na kosoj dasci). Sve ovo uz držanje za jednu ruku i bez držanja, sa igračkom u ruci i igračkama u obe ruke što doprinosi osećaju sigurnosti.
Da bi imalo dobru orjentaciju treba da savlada posebne zahteve, hodanje po pravoj liniji, između dve linije, između dva predmeta, hodanje iz obruča u obruč , preko prepreka (niskih i do 20 cm visine).
Za ovladavanjem brzom promenom pravca neka dete juri Vas, a onda Vi njega. Ovo će biti sjajna zabava i izuzetno korisna vežba.
Sve je spretnije u korišćenju kašike, okretanju prekidača tako da počinje beskonačno paljenje i gašenje svetla i velika opasnost od mogućeg uključenja šporeta.
Dete dostiže visinu da može da dohvati ključ i sposobnost da ga okrene pa posebnu pažnju treba obratiti na mogućnost da izađe iz stana.
Za podsticanje razvoja fine motorike koriste se vežbe sakupljanja sitnih predmeta, ubacivanje u posudu, igre testom, gužvanje papira, presipanje peska i sl. ove aktivnosti su i od izuzetnog značaja za razvoj govora pa ih treba svakako podsticati iako roditeljima ovo nekad izgleda besmisleno i pri tom stvara nered.
Sa pojavom samostalnog hoda dete stiče veliki stepen samostalnosti i pomoć roditelja i odraslih nije neophodna pri obavljanju velikog broja aktivnosti. Međutim to ne znači da dete može dalje da savladava nove zahteve samo i bez podsticaja. Potrebno je obezbediti neophodne uslove ( prostor, rekviziti, lično učešće kao demonstratora i partnera u igri ) da bi se razvoj odvijao uravnoteženo i sprečila pojava deformiteta.
Molim za pomoc mi zivimo u nemackoj ne Gde Nisam bila Sa malim ima 24 meseca prohodo pre 10dana i vise nece malo hoda 2,3, koraka i ko da se plasi,vidim po nogicama da mu se klimaju ko da nema stanilnost idemo kod fizijatra oni kazu da malo kasno u razvoju Nije nista kazu da budem strpljiva,Mali je rodjedan u 25 nedelji, Molim vas pomozi te nam plasim se mnogo
Pratite uptustva fizijatra koji prati dete.
Zdravo, vec sam Vam jednom pisala i divni ste.
Naime, devojcica 22m,u svemh kasni. Sela sa 11,propuzala sa 1w,prohodala tek sa 20. Vec dva meseca hoda, ali je i dalje uzasno nestabilna. Stalno pada na guzu, gubi ravnotezu, gega se, noge rasirene, ruke nekad podignute nekad ne. Koordinacija uzasno losa.
Da napomenem da nema lekara kod koga je nismo vodili. Svi kazu mora biti strpljenja.
Molim Vas da mi kazete da li je ovo normalno i kada hod treba da se stabilizuje? Hvala unapred.
Neohodno je da nastavite da sprovodite vežbe koje savetuje fizijatar.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto komentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Molim Vas za pomoc, jer vise ne znam sta da radim. Imam blizance 20meseci i 7 dana, decak je super, ali devojcica prvenstvo nece da hoda. Hoda uz namestaj, puzi, penje se, ustaje, stoji samostalno, ali kad hoda napravi 10ak koraka i nece sama da ustane ako nema za sta da se pridrzi. Nekad kad je ja postavim na noge zna da napravi preko 20 krutih koraka, ali se gega, hvata ravnotezu. . Ima malo hiper tonusa u nogama, radimo vezbice (taj hod je krut) Kasnila je i u sedenju i u puzanju i nije bas baj sjajnija u motorici. Govor svega 10ak reci. Nema gde je nismo vodili 100 puta, fizijatar, pedijatar, defektolog, Logoped, psiholog…. Svi kazu kasni u razvoju, ne vide neki veci problem, ali ne mogu ni da kazu da ce biti dobro.
Ja vise ne znam kome da se obratim ni kako malo da se smirim.
Važno je da u narednom periodu kontinuirano sa njom radi i fizijatar i logoped.
Imam devojcicu 20 meseci I 10 dana ona je hoda samostalno,samo ako se drzi za moje obe ruke . Penje se na krevet I silazi, krece se po kuci drzeci se za razne delove namestaja,previse se plasi,sta bi mnogo biti problem? Ona je rodjena prevremeno sa 1350gr I bila 35 dana u inkubatoru. Takodje se plasi I nepoznatih ljudi I dece . Svaki savet bi mi pomogao . Jako mi je tesko zbog raznim komentara (ima 20 meseci I ne hoda)its. Unapred hvala
Potreban je pregled fizijatra.