Foto> Flickr
Pored toga što je roditeljima najvažnije “da dete prohoda”, dobro je da to bude postepeno, savladavanjem svih faza razvoja hoda, najpre hodanjem na širokoj površini oslonca sa podignutim rukama, sa 1-2 koraka pa sedanjem na pod i ponovnim ustajanjem.
Hodanje uz pomoć guralice, igračke koju dete gura ispred sebe ili tako što gura stolicu po sobi pomaže mu da stekne sigurnost i uvežba ovu složenu motornu aktivnost.
U ovom periodu dete i dalje često i rado puzi ali sada ne samo da bi došlo do nekog cilja već iz potrebe da se provlači ispod stola, stolice i da tu provede neko vreme samo. Ako nameštaj to ne omogućava dobro je da dete ima tunel za provlačenje (foto ). Možete da upotrebite veliku kartonsku kutiju ili nešto slično i uživati u ovoj igri sa detetom zajedno.
Da bi se došlo do 7-8 koraka sa spuštenim rukama i manjom površinom oslonca potrebno je nekoliko nedelja ili meseci i jako mnogo pokušaja dok se ne ovlada koordinacijom neophodnom za hodanje u uspravnom položaju.
Nakon navršene godine dete počinje svoje potrebe da izražava glasovno i da reči koje zna ponavlja i često ih koristi.
Sa 13 meseci se igra sitnim igračkama i stavlja manju kocku u veću.
Sa 15 meseci manipulacija kašikom omogućava pokušaje samostalnog uzimanja hrane što je još jedan korak koji vodi u svet odraslih. Dete se sada sve češće igra predmetima za svakodnevnu upotrebu ili istovetnim igračkama (kutije, kantice, kolica, stolica, jastuci…). Igračke vrlo često koristi tako što udara jednom o drugu i proizvodi zvuk.
Ovo je period kada igra mora da ima rezultat pa baca loptu i gleda kako se kotrlja ili vuče čarapu dok je ne skine. Roditelji često ne znajući za ovu detetovu potrebu počinju da grde dete jer misle da ono to “radi namerno” i tako postaje “nemoguće”.
Sa 16 meseci uspeva da različite oblike stavi u odgovarajući ram i da povezuje reči i gest ( govoreći “daj” pruža ruku).
U 17. mesecu dete pokušava da trči u krug što je još jedan važan korak u sazrevanju deteta i nikako ga ne treba sprečavati u tome. Važno je obezbediti dovoljno slobodnog prostora za to i skloniti sve u šta dete može da udari dok ovo radi.
Sa navršenih 18 meseci može da poređa 5 kocki po vertikali i govori “mama daj”
Postovani, moje dete ima 16 meseci , zna da kaze mama tata baba deda, daj da ne ajde radi, gde je, kaka, hoda dobro , sagne se uzme loptu i ustane bez problema, dosta je aktivan , mislim da je hiperaktivan jer je neumoran i cesto kasno zaspi , voli da istrazuje stan, pravi lom po kuci, inace zna kad je gladan da kaze mama njam njam , zna da vrata gura napred nazad kada su otvorena i mnogo voli zvuke , narocito muziku.Dodje kada ga zovem, i umiljava se i meni i mami, kao i babi koja ga bas razmazila (nazalost dedu nema ni od oca ni od majke) , naucio je sta znaci bravo i tapse kad mu kazem bravo kad uradi nesto dobro, voli da mi skine naocare za sunce sa glave to mu je smesno . Inace mnogo voli da se igra u parku , da se ljulja na ljuljasci i da trci sa loptom.Pitanje koje zelim da postavim je : Kada deca obicno pocnu da pricaju i da li sto po nekad nece da pokaze na to sto zeli nego trazi daj mama i gleda u to, nesto sto treba da nas brine ? Hvala unapred
Sve navedeno je sasvim u redu. U narednih par meseci treba očekivati brzi razvoj govora. Ako se to ne desi do 2.rodjendana, ima smisla da se obavi pregled logopeda.
Poštovani, imam pitanje u vezi govora našeg dečaka.. Naime, naš dečak ima tačno 21 mesec i vrlo slabo govori.. Razume sve što mu kažemo i pokazuje nam šta želi, ali neće da priča.. Pouzdano znamo da zna da kaže, jer mu se ‘omakne’, ali kao da je suviše lenj i ne želi.. Isto tako je problem to što, i ako počne da priča, on govori na engleskom(s vremena na vreme gleda Baby tv i sluša njihove pesmice).. On sve imenuje na engleskom, na srpskom neće da kaže ni reč.. Skoro je bio na pregledu kod pedijatra i navodno je sve ok, ali me pomalo zabrinjava to što ni mama ni tata ne želi da izgovori.. Napominjem da je hod, penjanje na stolicu, penjanje i silaženje uz i niz stepenice, igre loptom, trčanje, hod po vodi, slaganje kocki itd. razvio i usavršio odavno i odlično se snalazi u tome..
deca koja odrastaju u bilingvalnoj sredini često se ponašaju baš ovako kako ste opisali! Budite strpljivi i uporni, trebalo bi da bude napretka. Ako ga ne bude u narednim mesecima, pregled logopeda je pravi način da se dete proceni.
Imam sina od tri god,prohodao je sa dvadeset meseci,samostalno ide penje se uz stepenice ali mora da se pridrzava ali ne ume da sidje.ima strabizam i zastoj u rastu pa je visine deteta od dve god.takodje slabije prica pa posecujemi logopeda
Ll
Uz sve navedeno treba obavezno obaviti pregled fizijatra. Ako ste to već obavili, redovni fizijatrijski pregledi (uz vežbe koje fizijatar treba da odredi) su put da se detetu pomogne.
Postovani, imam dete staro 21 mesec. Pre mesec dana je krenuo u vrtic. U pitanju je decak. Moj problem je sto on slabo prica, blebece nesto za sebe, a od reci koje zna da kaze su da, ne, mama, tata, baba i jos neke mozda. Moj problem je kada ga zovem imenom on se uopste ne obazire, kada mu kazem da nesto ne moze, on me ne poslusa, jedino se uplasi i poslusa kada mu malo priviknem. Vaspitacica u vrticu mi je isto to iznela kao problem. Recite mi, da li je to prolazno u tom periodu ili trebam negde da se obratim za pomoc? Unapred hvala na odgovoru
Prvi korak je pregled ORL specijaliste koji se bavi decom! Potom će sve biti mnogo jasnije.
Ako je tu sve OK i pokaže se da dete čuje – potreban je pregled logopeda.
postovani,beba od 21.meseca ne zna da cucne,jos ne hoda bas najolje i samostalno,slabo govori,plasi se druge dece i ljudi,ne uzima samo igracke sa poda,ne ume samo da sedne na biciklicu,ne moze da podigne nogu da bi se popelo,ne penje se ne stolice ,dvesed,fotelju,…ja sad ne mogu svega ni da se setim. molim vas recite mi da li postoji neki problem u razvoju deteta jer osnovne motoricke sposobnosti ne zadovoljavaju potrebe uzrasta? unapred hvala
Nema dileme – dete treba prvo da vidi pedijatar-neurolog, pa da se tako proceni psihomotorni razvoj bebe.
Tek posle neurološkog pregleda se može odgovoriti na Vaše pitanje, ali će se videti ima li potrebe da se obavi i pregled fizijatra.