Foto> Flickr
Pored toga što je roditeljima najvažnije “da dete prohoda”, dobro je da to bude postepeno, savladavanjem svih faza razvoja hoda, najpre hodanjem na širokoj površini oslonca sa podignutim rukama, sa 1-2 koraka pa sedanjem na pod i ponovnim ustajanjem.
Hodanje uz pomoć guralice, igračke koju dete gura ispred sebe ili tako što gura stolicu po sobi pomaže mu da stekne sigurnost i uvežba ovu složenu motornu aktivnost.
U ovom periodu dete i dalje često i rado puzi ali sada ne samo da bi došlo do nekog cilja već iz potrebe da se provlači ispod stola, stolice i da tu provede neko vreme samo. Ako nameštaj to ne omogućava dobro je da dete ima tunel za provlačenje (foto ). Možete da upotrebite veliku kartonsku kutiju ili nešto slično i uživati u ovoj igri sa detetom zajedno.
Da bi se došlo do 7-8 koraka sa spuštenim rukama i manjom površinom oslonca potrebno je nekoliko nedelja ili meseci i jako mnogo pokušaja dok se ne ovlada koordinacijom neophodnom za hodanje u uspravnom položaju.
Nakon navršene godine dete počinje svoje potrebe da izražava glasovno i da reči koje zna ponavlja i često ih koristi.
Sa 13 meseci se igra sitnim igračkama i stavlja manju kocku u veću.
Sa 15 meseci manipulacija kašikom omogućava pokušaje samostalnog uzimanja hrane što je još jedan korak koji vodi u svet odraslih. Dete se sada sve češće igra predmetima za svakodnevnu upotrebu ili istovetnim igračkama (kutije, kantice, kolica, stolica, jastuci…). Igračke vrlo često koristi tako što udara jednom o drugu i proizvodi zvuk.
Ovo je period kada igra mora da ima rezultat pa baca loptu i gleda kako se kotrlja ili vuče čarapu dok je ne skine. Roditelji često ne znajući za ovu detetovu potrebu počinju da grde dete jer misle da ono to “radi namerno” i tako postaje “nemoguće”.
Sa 16 meseci uspeva da različite oblike stavi u odgovarajući ram i da povezuje reči i gest ( govoreći “daj” pruža ruku).
U 17. mesecu dete pokušava da trči u krug što je još jedan važan korak u sazrevanju deteta i nikako ga ne treba sprečavati u tome. Važno je obezbediti dovoljno slobodnog prostora za to i skloniti sve u šta dete može da udari dok ovo radi.
Sa navršenih 18 meseci može da poređa 5 kocki po vertikali i govori “mama daj”
Postovani doktore,
Moja cerka uskoro puni 15 meseci,nosila je pavlikove ramencice do 10meseci I do tada nije sedela.Sada sedi samostalno,puzi brzo,I podize se uz namestaj I hoda,jos uvek ne samostalno,niti zeli da je ja vodim po kuci
.Ne izgovara reci sem „baaabaaaaa“ kad ona zeli.Razume kada joj kazem idemo papa,stavlja kapu na glavu,kada joj kazem da skupi igracke u kutiju,kada kazem dodji da ruckamo.Ponekad kad joj objasnjavam nece da me „saslusa“,kao da ne razume.Ovo mi je prvo dete,I jako sam pazljiva,brinem za svaku sitnicu.Brine me zasto nista ne prica,a toliko vremena provodim pricajuci joj,I zasto ne zeli da hoda sa mnom,vec samo uz namestaj.
Bez pregleda je naprosto nemoguće proceniti motorni razvoj bebe.
Prerano je za preciznu.procenu govora, ali ako narednih nekoliko nedelja NEMA povoljsanja – da se zakaže i obavi pregled logopeda.
Poštovani,
Moj sin ima 16 meseci. Do skoro smo radili vezbice jer je bio hipotoničan. Ne hoda samostalno, ide uz nameštaj, penje se uz stvari. Mene brine to što on neće da pokazuje prstićem, neće da tašuna, da maše…Kada ga pitam gde je npr lopta, on pogleda u nju. Hoće da pokaže gde je nos i više ništa. Neće da oponaša. Igračke vadi iz kutije ali neće da ubacuje.Voli drugu decu. Priča mama, tata, baba. Imam utisak da me ne razume. Bili kod somatopeda i kod neurologa-pedijatra, kažu da nemam razlog da brinem, da on radi samo ono što ga interesuje, ali da opet dođemo kada napuni 18m. Vaše mišljenje?
Mislim da NE treba sumnjati u procenu navedenih stručnjaka.
Postovani?
Mene zanima kada beba pocinje pokazivati prstom?
Moj sin ima 11 ipo mjeseci.
Ustao je sa 9ipo mjeseci..hodao uz stvari..sada se ponekad i pusti jedan korak i napravi sam.
Tek evo par dana govori baba..mama..ali nekako nasumice..
Bao vauu..bez smisla..
Ono sto mene brine je sto on ne pokazuje prstom sta zeli, a vidim da njegovi vrsnjaci to rade..
I kad ja pokazem prstom vidi..rijetko kad gleda u tom smjeru.
Kada pomjeram loptu ispred njega prati je pogledom kao i ostale igracke..
Ovo zaista NIJE razlog za brigu!
postovani doktore,moj sin je rodjen u 35 nedelji trudnoce,sad ima 13 meseci,skoro pa je prohodao,prica samo kad je njemu volja,strasno je svojeglav,posto je drugo dete mogu d auocim strasne razlike sto se tice starijeg sina.Mene brine to sto on apsolutno odbija da jede gnjecenu ili sitno iseckanu hranu,kad mu ponudim izmiksan obrok,pojede u slast.kad mu ponudim gnjeceno ili seckano,nesto promrlja ili cak nece ni da otvori usta.Hoce npr. da jede bananu koju gricka sam,komadic cokolade smaze u slast i tako neke stvari koje u principu mora da zvace,ali rucak ili veceru nikako!imate li koji savet?
Čokoladu ZABORAVITE!!!
A za ostalo budite strpljivi i uporni – NEMA drugog puta.
Postovani,imam blizance od 16 meseci,rodjeni su u 32 nedelji.Prohodali su sa 13 meseci,vrlo su stabilni.Znaju da cucnu,sagnu se po igracku,guraju atice po kuci,penju sena krevet i sl.Sto se tice govora jedan prica bebecim jezikom dok drugi „peva“ aaaaa … nismo sigurni da se odazivaju na svoje ime i malo stvari znaju da ponove pa pa i sl..Kao da su ne zainteresovani.Brinem da li je sve u redu.
Naprosto je PREPRANo za procenu govora, ali raduje ovo prohodavanje sa 13 meseci.
Hvala puno!