Foto: flickr
MOZAK tek rođenih beba najbrže raste tokom prva tri meseca: za 90 dana naraste do polovine mozga odrasle osobe.
Studija, objavljena u časopisu JAMA Neurology, pokazuje da mozak novorođenčadi raste za 1 odsto dnevno do trećeg meseca kada dostiže 33-35 odsto veličine mozga odrasle osobe. Nakon toga, rast se nastavlja usporenijim tempom od svega 0,4 odsto dnevno.
Istraživanje, koje su realizovali naučnici Kalifornijskog Univerziteta, Medicinskog fakulteta u San Dijegu i Havajskog Univerziteta, prvi put pruža precizne podatke koji se ne zasnivanju na post-mortem analizama.
U prošlosti, rast mozga novorođenčadi utvrđivao se merenjem obima lobanje.
Američki stručnjaci su ovog puta koristili MRI skener (Magnetic Resonance Imaging) koji daje slike visokog kvaliteta.
Istraživanjem je utvrđeno da mozak dečaka raste brže od mozga devojčica. Prevremeno rođene bebe imaju manji mozak iako on raste još brže tokom prva tri meseca. Nakon 90 dana, razlika i dalje opstaje (-2 odsto).
Kod oba pola, delovi mozga koji najbrže rastu su polja koja se odnose na motoriku. Tako se mali mozak (cerebellum), čija je glavna uloga pokretanje, nekoliko puta udvostruči u prvih 90 dana.
Najsporije rastu regije koje se vezuju za pamćenje: hipokampus naraste svega 47 odsto, što navodi na zaključak da razvoj epizodnog pamćenja – dugoročnog pamćenja koje se odnosi na događaje iz našeg života, nije tako važna u ovom stadijumu ljudskog života.
Izvor: Novosti
Komentari 0