Doktor Dragan Vasić, specijalista interne medicine i angiologije Klinike za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije, kaže da otok ekstremiteta može da nastane i kao posledica narušenog zdravlja:
– Neadekvatan limfni sistem, bolesti srca, pluća, jetre, bubrega i štitne žlezde takođe uzrokuju pojavu edema stopala i šaka, kao i zglobova – kaže dr Vasić.
– Neki lekovi, kao što su oni za terapiju krvnog pritiska, kao i protiv bolova takođe dovode do ove pojave.
Vremenom, usled čestog oticanja koža iznad nateklih delova može da izgleda rastegnuto i sjajno. Laganim pritiskom i uklanjanjem prsta ostaje rupica u koži, a hod može da bude bolan i otežan.
– Ako je oticanje uzrokovano bolešću pluća, kao što su emfizem ili hronični bronhitis, odvikavanje od pušenja je neophodno ukoliko pacijent puši – priča dr Vasić. – Za pacijente sa hroničnom srčanom insuficijencijom, praćenje unosa tečnosti i soli je neophodno.
Osim lečenja osnovne bolesti savetuje se podizanje nogu iznad nivoa srca, stavljanje jastuka ispod nogu, a dugotrajno sedenje ili stajanje u mestu treba prekidati pauzama hodanja ili vežbanja mišića nogu: pomeranjem stopala gore-dole, nalik na pokrete pumpanja.
– Za ovu vrstu poremećaja od velike pomoći je elastična bandaža nogu, a pre svega nošenje elastičnih čarapa – kaže naš sagovornik. – Naravno, neophodno je da njihovo nošenje i vrstu i stepen kompresije propiše lekar. Isto važi i za upotrebu diuretika.
Ukoliko ste skloni oticanju ruku i nogu važno je da ih zaštitite od dodatnog pritiska i povrede. U slučaju komplikacija, pojave bola, crvenila, ili toplote u natečenom delu potreban je pregled lekara.
VIŠE VODE I VITAMINA
OTICANjE nogu može da se ublaži ili sasvim spreči uzimanjem više tečnosti, prvenstveno vode i čajeva. Bitno je jesti namirnice bogate gvožđem i vitaminom B, kao što su spanać, kelj, cvekla, ananas. Važno je, takođe, izbaciti duvan i alkohol i smanjiti unos soli u organizam.
Komentari 0