Prve godine života predstavljaju kritičan period prilagođavanja i reagovanja na intervencije. Kada su deci uskraćeni adekvatna ishrana, podsticaj i zaštita, štetni efekti mogu dovesti do dugoročnih posledica za dete, porodicu i zajednicu uopšte.
„UNICEF, zajedno sa Vladom Srbije, radi na tome da obezbedi da sva deca u Srbiji imaju najbolji početak života. Svako dete, bez obzira na teškoće sa kojima se suočava, može dostići svoj puni potencijal uz ljubav, pravilnu negu, odgovarajuću ishranu, uključujući i dojenje, i zaštitu koju im pružaju roditelji ili staratelji, i uz pravovremenu i adekvatnu stručnu pomoć kroz usluge u zajednici. Najefikasnije intervencije podrazumevaju saradnju između više resora. Nadamo se da će ova kampanja probuditi svest kod roditelja i staratelja o tome zašto je svaki trenutak važan“, rekao je Mišel Sen Lo, direktor UNICEF-a u Srbiji.
Da bi deca dobila adekvatnu negu, i da bi se podstakao i promovisao značaj ranog razvoja dece, od velikog je značaja da međusektorske intervencije pravovremeno stignu do deteta, uz pomoć službi koje pružaju podršku porodicama.
„Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, zna i razume da je svaki trenutak u razvojnom ciklusu deteta, a posebno u periodu ranog razvoja, bitan za dete i njegov budući razvoj i život.
Obezbeđenje uslova za nesmetan rast i razvoj deteta, pre svega znači poštovanje prava deteta utvrđenih Konvencijom o pravima deteta UN, posebno prava na život sa roditeljima, prava na zaštitu od zlostavljanja i zanemarivanja i prava na obezbeđivanje optimalnih uslova za rast i razvoj. U tom smislu uloga sistema socijalne i porodične zaštite je posebno značajna kada se radi o pravovremenom prepoznavanju i pružanju podrške porodicama sa decom niskog kalendarskog uzrasta koje se suočavaju sa višestrukim problemima.
Posebno bih istakao ulogu sistema socijalne i porodične zaštite u prevenciji izdvajanja deteta iz biološke porodice u najranijiem uzrastu. Ministarstvo velike napore ulaže u razvoj usluga intenzivne podrške porodicama sa kompleksnim problemima kako bi se obezbedila potpuna primena zakonske zabrane smeštaja dece ispod tri godine života u rezidencijalne ustanove i izražavam nadu da će ova kampanja, značajno doprineti tom cilju,“ izjavio je Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Zdravstvene službe, zdravstveni radnici i stručna pomoć kroz usluge u zajednici igraju važnu ulogu u promovisanju dečijeg razvoja.
„Ministarstvo zdravlja izuzetno je ponosno na dosadašnju saradnju sa UNICEF-om, posebno kroz projekat unapređenja primarne zdravstvene zaštite dece u najranijem uzrastu, u okviru kojeg su u poslednje dve godine otvorena razvojna savetovališta u devet domova zdravlja, zahvaljujući kojima su brojna deca dobila priliku da im se uoče određene poteškoće u ranom razvoju, ali i na vreme i u punom kapacitetu pruži stručna pomoć u prevazilaženju ovih problema“, izjavio je dr Meho Mahmutović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.
On je dalje istakao da je ulaganje u rani razvoj dece nešto što kasnije oblikuje jedno društvo u celini, zbog čega su ovakvi projekti i kampanje dobrodošle i izuzetno korisne. „Zdravstveni sistem Srbije je osposobljen i stručno, i u svakom drugom smislu, da bude adekvatna podrška ranom razvoju svakog deteta u našoj zemlji, ali je poznato da je za realizaciju ovako značajnih strateških planova neophodna kvalitetna multisektorska saradnja. Ne sumnjam da ćemo zajedničkim snagama ostvariti značajne rezultate kroz ovu kampanju i da ćemo našoj deci omogućiti sve uslove za pravilan i zdrav razvoj,“ naglasio je dr Mahmutović.
Ulaganje u dete kroz učenje u ranom uzrastu i bolja pripremljenost za školu povećavaju verovatnoću da dečaci i devojčice završe osnovnu školu.
„Šire uključivanje dece u kvalitetno predškolsko vaspitanje i obrazovanje predstavlja važnu pretpostavku u obezbeđivanju društvene podrške deci na ranom uzrastu i njihovim porodicama. Ministarstvo prepoznaje značaj vaspitanja i obrazovanjana u ranim uzrastima i radi paralelno u dva pravca: na povećanju obuhvata dece i na unapređivanju kvaliteta predškolskog vaspitanja. Predškolski programi usmereni su na podršku celovitom razvoju i dobrobiti deteta u čemu presudnu ulogu imaju igra i kvalitet odnosa,“ izjavila je Anamarija Viček, državna sekretarka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Anamarija Viček je istakla da nacionalna kampanja „Svaki trenutak je važan“ upravo ima za cilj da podseti roditelje i sve druge odrasle na značaj pružanja podrške deci u ranom detinjstvu, kroz negovanje bliskih, emotivno toplih odnosa među decom i članovima porodice, neophodnost slušanja dece i kontinuiranog praćenja njihovih interesovanja i potreba, kroz zajedničku igru, pričanje i čitanje priča i stvaranje raznovrsnih prilika za negovanje podsticajnog porodičnog okruženja.
Proces brige o deci počinje u najranijoj fazi njihovog života i zavisi od okruženja u kojem dete raste. Optimalni uslovi u njegovom domu, adekvatna ishrana, interaktivan odnos sa roditeljima i starateljima i nenasilne metode disciplinovanja u velikoj meri utiču na dobrobit deteta. Ova kampanja ima za cilj da pomogne roditeljima i starateljima da naprave izbore koji će dovesti do optimalnog razvoja njihove dece, kako bi svako dete dobilo šansu za najbolji početak u životu i dobre osnove za budućnost.
Unicef
Komentari 0