Foto: Canva
Može se reći da je era antibiotika umnogome smanjila klinički i epidemiološki značaj ovih bolesti, a dobrim delom uticala i na formu njihovog ispoljavanja. Ipak, utvrdjena mogućnost komplikacija nakon streptokoknih infekcija, kao i okolnost da se mogu javiti u formi manjih epidemija u školama ili obdaništima, čine ove bolesti i dalje predmetom interesovanja roditelja i lekara.
Koje streptokoke uzrokuju anginu?
Ono što danas, u užem smislu, nazivamo streptokoknom anginom izaziva nekoliko desetina sojeva β hemolitičkog streptokoka grupe A. Samo za ovu bakteriju su vezane pojave tipične angine i post-streptokoknih komplikacija i ne treba ih mešati sa drugim streptokokama koje se mogu naći u različitim uzorcima tokom bakteriološke obrade (bris i sl.), kao što su Streptococcus pneumoniae, Streptococcus faecalis, kao i Streptokoke čije su „grupe“ obeležene drugim abecednim slovima.
Kako se „dobija“ angina?
Streptokokna angina spada u grupu infekcija koja se prenosi kapljičnim, dakle respiratornim putem. Inkubacija je kratka,2-5 dana. Može se javljati u formi manjih epidemija, u zatvorenim kolektivima. Za razliku od virusnih respiratornih bolesti, koje su češće u jesen i zimu, streptokokne bolesti nemaju pravilnu sezonsku distribuciju. Brojne statistike pokazuju da su ove bolesti veoma retke kod dece mlađe od 5 godina, dok je učestalost najviša kod školske dece.
Koje su manifestacije angine?
Tipična streptokokna angina se odlikuje relativno stalnim kliničkim tokom: osnovni simptomi su visoka temperatura, preko 38,5- 39 stepeni, bol u grlu, otežano gutanje, otok i bol lokalnih limfnih žlezda vrata. Lokalni nalaz u grlu je tipičan, sastoji se od izrazite hiperemije mekog nepca, nepčanih lukova i tonzila, često sa lokalnim otokom i enentemom. Klasični gnojni eksudat na krajnicima se može javiti u ranoj fazi bolesti, ali može i posle 48 sati, isto važi i za beličasto obložen jezik. U težim slučajevima, dolazi do pogoršanja opšteg stanja („intoksikacija“).
Ima li komplikacija?
Moguće komplikacije bolesti mogu biti u formi sekundarnih fokalnih gnojnih infekcija (Otitis media, osteomijelitis, septični artitis), ili kasnijih komplikacija koje se zovu i „nesupurativne“, koje nastaju na imunološkoj osnovi, od kojih su najvažnije reumatska groznica i akutni poststreptokokni glomerulonefritis. Pravovremena dijagnoza i terapija praktično isključuju mogućnost nastanka navedenih komplikacija.
Kako se postavlja dijagnoza angine i šarlaha?
Osnova dijagostike streptokoknih bolesti je uklapanje kliničke slike i bakterioloških nalaza – brisa ždrela. Pomoćna, ili dodatna dijagnostička sredstva (kompletna krvna slika, na primer) imaju dodatni, ali svojom prirodom, ograničeni značaj.
Kako se leče streptokokne infekcije?
Ukoliko, dakle, lekar ima pred sobom pacijenta sa tipičnom anamnezom, lokalnim nalazom u ždrelu i uz to tipičnom ospom, dileme nema. Terapiju treba započeti odmah, bez obzira da li će se dodatna potvrda streptokokne infekcije potražiti brisom ždrela. U brisu se kod tipične slike, pojavljuje β hemolitički streptokok grupe A u „signifikantnom“ procentu ili čistoj kulturi.
Osnov terapije su penicilinski antibiotici, ili antibiotici slični eritromicinu, kod pacijenta kod kojih postoje ograničenja u upotrebi penicilina. Posle započinjanja terapije, u slučaju streptokokom izazvanih bolesti, dete je oslobodjeno većeg dela simptoma, a svakako povišene temperature u roku 24-48 sati. Streptokok se u brisu ždrela ne može naći posle 24 sata terapije, mada se ova vrsta analize danas čini nepotrebnom. Pravovremena terapija isključuje mogućnost gnojnih, sekundarnih, a praktično minimizira mogućnost post-infektivnih, ne gnojnih komplikacija (reumatske groznice i glomerulonefritisa)
Ima li bolesti koje liče na anginu i šarlah, a to zapravo nisu
Lokalni nalaz u ždrelu može biti sličan kod virusnih faringitisa, uz mogućnost nastanka fibrinskih eksudata na krajnicima , veoma sličnih gnojnim „čepovima“, tipičnim za streptokokne angine. Poseban primer čini lokalni nalaz kod infektivne mononukleoze, koji može biti skoro identičan onom kod klasične angine.
Šarlahu slična (skarlatiformna) ospa, veoma slična po izgledu i distribuciji se može javiti kod brojnih virusnih infekcija. Najčešće je izazivaju virusi iz grupe enterovirusa (koji takodje, nemaju pravilnu sezonsku distribuciju), citomegalovirus, nešto redje virusi iz brojnih familija Coxsackie i Herpes virusa. Kod ovih bolesti, postoji odstupanje od uobičajenog kliničkog toka, na primer: kraći tok bolesti, ranija pojava ospe, niža telesna temperatura, odsustvo perutanja, prisustvo drugih kliničkih pojava, tipičnih za virusne bolesti (zapaljenja usana ili sluzokože usne duplje). Osnovni dokaz protiv streptokoka predstavlja bakteriološka obrada – bris ždrela je „negativan“.
Šta je šarlah?
Šarlah („scarlet fever“) je streptokokna bolest ili manifestacija koju izazivaju 3 poznata soja ove vrste streptokoka koja stvaraju egzotoksin („eritrogeni toksin“). Bolest počinje sa slikom klasične streptokokne angine, da bi se nakon 48 sati pojavila relativno tipična ospa. Ospa se može opisati kao sitnozrnasta ospa na koži koja je izmenjena, suva i hiperemična. Ospa se tipično, prvo javlja ispod pazuha i u preponama, brzo se širi na veća polja kože na grudima, trbuhu i ledjima. Retko se javlja na nogama, na licu se ispoljava u formi homogenog crvenila obraza, sa tipičnim bledilom oko usta. Česti su i manje tipični slučajevi, sa ograničenom distribucijom po telu, pri tome ospa ne mora biti ubedljiva. Nakon nekoliko dana, ospa bledi, koža se peruta, a sve se završava tipičnim (kroz 1-2 nedelje) „ljuštenjem“ finih slojeva kože na šakama, tabanima i prstima.
Osoba može više puta u životu imati streptokokne infekcije, obzirom na veliki broj vrsta β hemolitičkog streptokoka grupe A koji ih može izazvati. Smatra se da prisustvo eritrogenog toksina, sa druge strane, stvara trajni imunitet kod domaćina, pa se kožna manifestacija može, najčešće, imati samo jednom!
Dr Zoran Brajković, specijalista pedijatar i anesteziolog
Intersuje me dijete ima 5,5god prosle godine u avgustu smo mu operisali krajnike jer je imao stalnu upalu grla.Prije 10 dana se zalio na jake bolove u koljenima i laktovima uradili su mu odmah bris grla i rekli da ima streptokoku i da je to zbog toga stim da nije imao temperaturu.Mozete li mi reci koliko je situacija alarmantna po zdravlje moga djeteta i kod kojeg specijaliste da se javimo
Male su šanse da su ove dve stvari u vezi! Ako NEMA otoka zglobova ovo sigurno nema veze sa streptokokom, niti sa bilo kakvim ozbiljnijih poremećaja.
Vaš pedijatar treba da isplanira osnovne analize krvi i urina, pa onda da se vidi ima li potrebe da se bilo šta dodatno preduzima.
Postovani,
stigao nam je nalaz brisa streptococcus beta haemolitycus grupa A 30% . U medjuvremenu, dete (7 godina) nema vise temperaturu, kaze da ga ne boli grlo, ali da je suvo.
Da li treba da pije antibiotik ili ne?
Unapred zahvalna
Natasa
Samo lokalni antiseptik – Tantum verde spray, 3 puta posle jela, pa da se vidi kako ce ici.
Od januara lecimo streptokok pyogenis.Prvi put je bilo sa visokom temperaturom i bolovima u grlu.Pili smo Ospamoks 7 dana.Ponovilo se sve nakon 10 dana opet smo dobili ospamoks i na svoju ruku uradili bris gde su moje sumnje potvrdjene.Nakon toga jos tri pozitivna brisa sa razlicitim antibioticima leceni.Posle promene lekara jer ovo nicemu nije vodilo 8.4 po prvi put nalaz negativan posle terapije Tridoxom.ASTO je 26.03.bio 2604 a 21.04.2204.Tegoba posle januara dete nije imalo ni temperaturu ni bolove ali bris pozitivan i visok ASTO.U cetvrtak smo uradili bris ponovo posle mesec dana i opet je prisutan streptokok.Ne znam vise sta da radimo.Dete inace ima 10 godina.Ovo sve ukupno traje 4 meseca i popila je 5 tura antibiotika
Da dete vidi ORL specijalista, pa da se vidi da li treba izvaditi krajnike koji mogu biti uzrok ponavljanih streptokoknoh upala grla.
Poštovani, zamolila bih za Vaše mišljenje.
Devojčica od 4 godine već četvrti put, od decembra 2014-te godine ima problema sa grlom. U decembru je kako je dr koji je pregledao rekao imala upalu krajnika i pila je Sinacilin. U januaru je isti taj dr nakon tri dana temperature konstatovao streptokukonu upalu grla i prepisao Pancef. U konsultaciji sa ORL umesto Pancefa je pila Cefaleksin. Oba puta je imala samo temperaturu a negirala je bilo kakve bolove. Početkom marta je opet dobila temperaturu, bele naslage na krajnicima i belo obložen jezik. Ovaj put smo prvo otišli i labaratoriju, gde je brzi treptokok izašao negativan, a posle dva dana i redovan bris grla i nosa su takođe izašli negativni. Taj put je sve prošlo uz mirovanje i redovno ispiranje grla razblaženim jabukovim sirćetom, slanom vodom. Špricali smo Apis Golu i pili vitamin C. Posle tri, četiri dana je ozdravila.
Sad je u sredupočeo da joj curi nos, što se posle inhalacija smanjilo. U petak je dobila blagu temperaturu oko 37,5 da bi od subote temperatura porasla preko 38. Urađen je opet brzi test na streptokom i rezultat je pozitivan na Streptococcus pyogenes (metoda-. imunoturbidimetrijski test). Zbog njenog opšteg dobrog stanja sačekali smo sa antibiotikom, naravno sve u konsultaciji sa doktoricom. Jer joj je temperatura sama spontano nestajala. Od juče (ponedeljka) ujutru nema temperaturu, ali je dosta slaba, i slabo jede (ali dobro raspoložena). Takođe je juče i danas ujutru u par navrata izbacila sluz koju je verovatno tokom noći progutala (salvacija iz nosa i dalje traje, ali dosta slabo). Ono što me interesuje jeste da li je ovo normalan tok oporavka od streptokokne infekcije, i ima li bojazni za komplikacijama, obzirom da smo pustili da imunitet uradi svoje bez antibiotika?
Danas će nam biti gotovi rezultati redovnog brisa grla i nosa. I doktorica bi trebala doći da je pregleda i posluša.
Unapred hvala!
Vaša doktorica je zaista fenomenalno ovo ispratila i donela mudru odluku da se ne ide sa serijskom antibiotskom terapijom.
Najverovatnije se „nadovezala“ virusna upala grla, n prethodno zapaljenje, ali svakako treba sačekati nalaze redovnog brisa (možda se i candida tu upetljala). Držite se Vaše doktorke!
dala sam detetu od 5 godina 5ml panklava forte, ali mislim da sam dala malo više od 5ml, možda 7ml jer je spric jako nerazumljiv, da li će joj to naskoditi, mislim veća doza? uplasena sam, ne znam da li može nešto da joj se dogodi? odgovor potreban hitno, hvala
Nece se ništa desiti loše od 7 ml. Dalje nastavite kako je prepisano.
Hvala puno na odgovoru. Panika radi svasta. Pozdrav