Foto: Chanycrystal/flickr
U susednim zemljama se najviše uzgaja u južnoj Dalmaciji i Crnoj Gori, na područjima koja obiluju suncem. Biljka je otporna na bolesti i štetočine pa ne zahteva veliko tretiranje pesticidima, tako da nije neophodno kupovati ekološki uzgojen. Sezona mu je od oktobra do januara te ga je najbolje kupovati u tom periodu.
Nar je oduvek bio cenjen kao simbol zdravlja, plodnosti i večnog života, a s pravom možemo reći da po svojim svojstvima pripada supervoću. O njegovoj važnosti govori i podatak da je često bio motiv slikarskog platna, od Rafaela do Cezannea. Koristi se njegov sok, semenke i ulje.
Delovanje mu je mnogobrojno:
- U borbi protiv anemije
- Bolesti srca
- Smanjivanju nivoa lošeg (LDL) holesterola i optimizaciji ukupnog holesterola
- Kod dijabetesa i limfoma
- Kod snižavanja krvnog pritiska
- Antitumorsko delovanje naročito kod raka dojke, prostate i debelog creva
- Štiti od depresije, osteoporoze i Alzheimerove bolesti,
- Jača imunitet,
- Čuva zdravlje zuba,
- Uništava ešerihiju koli i stafilokoke,
- Poboljšava erektilnu funkciju te podiže kvalitet spermatozoida, a utiče i na žensku plodnost,
- Povoljno deluje na pamćenje i funkciju mozga.
Njegova glavna prednost je u jakom antioksidativnom delovanju sa velikim količinama vitamina C, što mu daje snažno protivupalno, antibakterijsko i antivirusno svojstvo. Radi boljeg iskorišćavanja antioksidanasa i vitamina C najbolje ga je konzumirati svežeg, odmah nakon guljenja.
Uz vitamin C (100 g sadrži 16% preporučenih dnevnih količina) sadrži veće količine pantotenske kiseline (vitamin B5) i folne kiseline (B9) te vitamina A i E (vitamin E se retko nalazi u voću i uopšteno u namirnicama, sadrže ga jedino orašasti plodovi), a od minerala posebno mesto zauzima kalijum, a potom magnezijum. U soku se nalaze tri vrste polifenola – tanini, antocijani i elagična kiselina, vrlo moćni oblici antioksidansa koji štite ćelije na molekularnom nivou od razornog delovanja slobodnih radikala. Nar sadrži više antioksidanata od brusnice i narandže, a jedan plod ima tri puta veći antioksidativni potencijal od crnog vina i zelenog čaja. Ovi sastojci se brzo apsorbuju iz sistema za varenje i nisu toksični.
Sadrži fitohemikalije koje podstiču stvaranje serotonina za bolje raspoloženje i estrogena za održavanje koštane mase. Ovo je izuzetno bitno za prevenciju osteoporoze.
Veliku važnost daju mu i punicalagini – materije koje se nalaze samo u naru te su njegov glavni antioksidativni izvor, dok ulje semenki sadrži vrlo retku masnu kiselinu – punicičnu kiselinu (20%), koja dokazano ima izuzetno protivupalno i antitumorsko delovanje. Često se koristi u kozmetici jer povoljno deluje na tretiranje bora.
Kora ploda je takođe veoma zdrava (sadrži tzv. galotansku kiselinu), a novije studije su pokazale da ekstrakt kore ploda ima uticaj na crevne bakterije, parazite, te poliovirus i virus HIV-a.
Upotreba
Za podizanje imuniteta i prevenciju zdravstvenih poremećaja stručnjaci preporučuju dnevnu konzumaciju 2,5 decilitra sveže ceđenog soka nara.
Čuvanje
Plod nara možete čuvati na sobnoj temperaturi, ali ne direktno na sunčevom svetlu. Za duže skladištenje, u frizideru se može čuvati plod, a sama zrnca se mogu čuvati u frižideru ili zamrzivaču u kesama za zamrzivač.
Trudnoća,bebe i deca
Blagotvoran je u trudnoći, a bebama se već od 8meseci može davati sok od nara i kašica od blendanog nara, dok se cela zrnca se preporučuju za decu stariju od 3 godine. Dnevna količina soka za bebu od 8 meseci treba da bude najviše 120 ml. Posebno treba obratiti pažnju na alergijske reakcije obzirom može uzrokovati alergije.
Dijete od godinu i pola jako voli šipak. Da li mu smijem davati i koliko?
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra