Uglavnom se dobro slažu
Deca čiji se roditelji često svađaju, bilo da su u braku, ili razvedeni, obično lošije prolaze od dece čiji se roditelji slažu, otkriva analiza studija sprovedena na Univerzitetu Ilionisa.
Neka istraživanja čak pokazuju da su deca koja rastu u nekonfliktnoj samohranoj porodici uspešnija nego deca koja su rasla u konfliktnim porodicama sa oba roditelja.
Roditeljske svađe koje prethode razvodu takođe negativno utiču na decu, dok sukobi posle razvoda snažno utiču na prilagođavanje dece.
Ukoliko dođe do svađe, vode fer borbu pred detetom
Deca koja su kod kuće bila svedoci blagog konflikta koji podrazumeva podršku, kompromis i pozitivna osećanja, lakše uče socijalne veštine, stiču samopouzdanje i emocionalnu sigurnost, što pozitivno utiče na odnos između roditelja i dece, ali i na njihov uspeh u školi, otkriva E. Mark Kamings, razvojni psiholog Univerziteta Notr Dam.
“Kada deca prisustvuju konfliktu i vide da su ga roditelji rešili, postaju srećnija nego pre nego što su ga videla”, kaže on. “Takvi sukobi uveravaju decu da roditelji mogu da reše stvari.”
Deca primećuju kada se jedan roditelj povlači da bi izbegao svađu, ili prekid komunikacije, a njihova emocionalna reakcija na to nije pozitivna.
“Naša istraživanja su pokazala da su dugoročne posledice povlačenja jednog od roditelja mnogo štetnije za prilagođavanje dece nego otvoreni sukob”, objašnjava on. Deca vide da nešto nije u redu i uznemirena su zbog toga, ali ne shvataju šta i zašto, što znači da se teže prilagođavaju.
Hronični stres zbog izloženosti ovako destruktivnom konfliktu može da dovede do zabrinutosti, anksioznosti, gneva, agresivnosti, umora, problema u učenju i slično.
Komentari 0