-
A komplikacije?
Moguće su brojne komplikacije, a one se češće dešavaju kod male dece. Prikazaćemo najčešće:
-
Zapaljenje uha i sinusa
Skoro da možemo reći kako ovo mogu da budu sastavni delovi gripa, ili samo vidovi ispoljavanja virusa. Ipak, vode se kao komplikacije, a nastaju direktnim razarajućim dejstvom virusa na srednje uvo i sinuse. Uvo je češća meta kod male dece, a sinusi kod veće, pogotovo kod onih koji imaju sklonost ka sinuzitisima. Može da se javi i prvih dana bolesti, ali se češće dešava posle četiri, pet dana.
-
Upala pluća
Opšta iscrpljenost deteta, ali i direktan prodor virusa u pluća, može da dovede do pneumonije. I ona može da se javi brzo po početku gripa, ali deca obično „zarade“ upalu pluća posle nekoliko dana od prvih simptoma. Detetu je odjednom još gore nego što je bilo, a kašalj se pojačava i dodatno ga iscrpljuje. Na vreme otkriveno zapaljenje pluća lepo može da se izleči u kućnim uslovima, ali jedan broj mališana ipak mora u bolnicu. Izbor antibiotika (iako se radi o virusnoj upali pluća, uvek se daju antibiotici – zbog pridružene bakterijske infekcije) i način primene leka je u isključivoj nadležnosti pedijatra, baš kao i odluka o eventualnom prijemu deteta u bolnicu.
Srećom, kod dece su retke opasne komplikacije na srcu i centralnom nervnom sistemu.
-
Kako se leči?
Ogromna većina dece se „sama“ izleči – njihov imunološki sistem nadvlada virus, pa se dete polako oporavi i vrati normalnom životu. Zato se lečenje gripa kod većine mališana svodi na pomoć detetu da se izbori sa odvratnim virusom.
Šta mame i tate mogu sami da urade:
- Borba protiv povišene temperature
Antipiretici (lekovi koji obaraju temperaturu) su i analgetici – dakle, smanjuju bol, pa će detetu biti dvojako lakše.
Ibuprofen (u sirupu ili dražejama) je izuzetno efikasan za ublažavanje simptoma gripa! Pored snižavanja temperatura i ublažavanja bola, ibuprofen ima i antizapaljenski (antiinflamatorni) efekat, koji je veom važan kod gripa!
Paracetamol je takođe dobar izbor, a može da se daje oralno, a kod dece koja povraćaju ili, jednostavno, neće da progutaju lek – treba stavljati supozitorije (čepiće).
Antipiretici se daju u skladu sa dozama koje preporuči pedijatar, ili kako je navedeno u uputstvu za korišćenje leka.
Prvih dana bolesti, temperatura svima teško „pada“, pa je efikasno kombinovati oba leka – naravno, nakon konsultacije sa lekarom.
- Važno je da se unosi što više tečnosti
Dete ne sme da dehidrira, zato je važno poštovati princip: često po malo, naročito kod dece koja povraćaju. I mališani koji ne povraćaju, treba stalno da se nude da piju (nekada i teraju), jer zbog lošeg apetita i mučnine neće sami da traže. Voda (naravno, negazirana), kao i ohlađeni (nikako ledeni), blagi čajevi (ne jaki – ruski, indijski i slično) i negazirani sokovi (breskva, kajsija…) su idealni napici. Treba izbegavati kisele napitke (jake limunade) i gazirane sokove jer mogu da provociraju povraćanje.
- Borba protiv kašlja
Terapija antitusicima se sprovodi kada se deca „razdiru“ kašljući, i kada im se zato poremeti san. To su lekovi „smirivači“ kašlja – koji ne leče uzrok kašlja, već „guše“ nadražajni kašalj. Postoje i brojni preparati na biljnoj bazi koji mogu da pomognu.
Nos treba da je prohodan, pošto je slivanje sekreta jedan od „pogoršivača“ kašlja.
-
A lekovi protiv virusa?
Treba znati da postoje lekovi protiv virusa gripa1
To nisu klasični antibiotici, već „antivirotici“ – koji mogu značajno da smanje težinu bolesti i skrate tok gripa, ali i da smanje verovatnoću nastanka komplikacija. Takav je Tamiflu (oseltamivir) Terapija je efikasna ako se započne na vreme – što pre! Pravilo je da se pre terapije potvrdi dijagnoza „brzim“ testovima, koji se obave za 15-tak minuta. Nažalost, ovi testovi uglavnom nisu dostupni kod nas.
-
Kada dete posle preležanog gripa može da se vrati uobičajenim fizičkim aktivnostima?
Grip traži potpun oporavak!
Bar dve nedelje od poslednjeg dana povišene temperature, dete ne sme da se izlaže intenzivnim fizičkim naporima. Ovo je veoma važno za decu koja se bave takmičarskim sportom. Ona se, već nekoliko dana posle preležanog gripa, osećaju dobro i želela bi da nastave sa treninzima „punom parom“. To ne dolazi u obzir! Kada prođe dve nedelje poštede, treba postepeno povećavati nivo opterećenja dok se dete ne vrati u formu.
Komentari 0