Foto: Pixabay
Na ivici ste da odustanete od svakog pokušaja da se vaše dete navikne na nove i zdrave namirnice. Pre nego što dignete ruke, preuzmite komandnu ulogu i potpuno nedemokratski počnite da diktirate redosled dnevnih jelovnika. U celosti zanemarite ‘dobronamerne’ savete bližnjih koji vam preporučuju da detetu date ono što mu se jede, pošto će inače “umreti od gladi”.
Evo nekih smernica a u skladu sa nivoom upornosti inventivnosti samog “nećejeda-probirača”, uvodite i sopstvene uslovima prilagođene mere i pravila:
Budite uzor
Ovo je najvažnije pravilo od svih i njega nemojte zanemariti. Kada vaše dete vidi da vi nešto sa uživanjem jedete, i ono će to poželeti ili barem lakše prihvatiti.
Nagradite dobro ponašanje
Kontraproduktivno je kao nagradu za nešto zdrave hrane koje pojedu, obećavati brda ispraznih masti i šećera koje savremena industrija nudi na svakom koraku. Ipak, kao podsticaj može da posluži zajedničko gledanje poučne emisije o životinjama ili odlazak u bioskop.
Odredite uloge
Da biste umanjili nervozu i sprečili varnice tokom jela, usredsredite se na svoju ulogu a detetu prepustite njegovu (koju ste mu prethodno vi odredili). Neće biti ni malo lako ali vi odlučujete:
- šta ćete poslužiti za obrok – jedno jelo za celu porodicu
- kada ćete poslužiti obrok – uobročavanjem cele porodice, vaše dete ulazi u ritam gde zna kada da očekuje sledeći obrok
- gde ćete poslužiti obrok
Dete odlučuje da li će i koliko da jede
Ovo je za većinu roditelja teško jer dete samo odlučuje da li će da jede. Zapamtite, dečija glad varira od dana do dana i zavisi od njegove fizičke aktivnosti, rasta i dnevnih energetskih potreba. Budite sigurni da oni znaju kada su gladni.
Uobročite se
Deci je potrebna rutina. Kada se naviknu na određeni ritam tokom dana, znaju kada i šta da očekuju.
Odredite koliko dugo traje obrok
Pokušajte da završite obrok pre isteka 30-tog minuta. Ukoliko vaše dete ne pojede obrok u očekivanom vremenskom periodu, uklonite jelo i dete odstranite od stola te ponudite isto jelo za sledeći obrok.
Savet plus:
- Ponudite novu namirnicu kada je dete stvarno gladno.
- Budite strpljivi i uporni te mu ponudite istu namirnicu bar 10 puta, dok je konačno ne prihvati.
- Budite kreativni u serviranju jela.
- Odgajajte sami svoje voće i povrće. Nemate baštu ali imate saksiju. Dozvolite svome detetu da zaliva a na kraju i ubire plod svoga truda.
- Uključite dete u pripremu obroka, tako će biti zainteresovanije da ga pojede.
Prisetite se koje jelo vi niste voleli i zašto. Možda vam to pruži ideju u rešavanju problema.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista dijetetičar i mama, član Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije.
Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan
Izvor: NajboljaMamaNaSvetu
Komentari 0