Istraživanje je pokazao da je naša dnevna ishrana veći „ubica“ od pušenja, i da uzrokuje jednu od pet smrti na planeti, navodi BBC.
So – bilo da je u hlebu, soja sosu ili prerađenoj hrani – skraćuje najveći broj života. Naime, 10 miliona od 11 miliona smrti povezanih sa načinom ishrane, izazvano je kardiovaskularnim oboljenjima, i to objašnjava zašto je so tako veliki problem.
So povišava krvni pritisak čime se povećava rizik od moždanog i srčanog udara, objašnjavaju naučnici.
Integralne žitarice, voće i povrće, s druge strane, imaju suprotan efekat – reč je o „kardioprotektivnim“ namirnicama koje smanjuju rizik od srčanih oboljenja.
Naučnici ističu da nije reč o studiji o gojaznosti, već o lošem kvalitetu ishrane koja oštećuje srce i izaziva rak.
U studiji se kao najopasniji načini ishrane navode oni koji sadrže previše soli (uzrok tri miliona smrti godišnje), sadrže premalo integralnih žitarica (uzrok tri miliona smrti godišnje), ili sadrže premalo voća (uzrok dva miliona smrti godišnje).
Male količine orašastog voća, semenki, povrća i omega-3 masnih kiselina iz ribe, plodova mora i vlakana, takođe su među najvećim „ubicama“.
„Utvrdili smo da je način ishrane jedan od dominantnih faktora na zdravlje širom sveta“, izjavio je za BBC profesor Kristofer Marej, direktor Instituta za zdravstvena istraživanja na Univerzitetu u Vašingtonu.
Istakao je i da crveno meso, masna hrana i šećer jesu štetni, ali u daleko manjoj meri od nedostatka integralnih žitarica, voća, orašastih plodova i povrća.
Komentari 0