A svaka majka koja želi da doji svoju bebu dobiće podršku, jer od toga zavisi da li će mama dojenje doživeti kao lepo iskustvo ili kao „obavezu koju mora da ispuni“.
Bebama, dakle, niko nije ukinuo dohranu. I svaka beba koja je gladna, biće u „Frontu“ nahranjena kao i do sada.
„Ali, morate da shvatite da nije svaki plač bebe vezan za glad. To je bebama jedini način komunikacije, bebe plaču kad su gladne, ali plaču i kad su umorne, kad im je vruće ili hladno, kad im je pelena mokra. Želimo da prekinemo praksu koja je ovde uobičajena, a to je da se bebi svaka emocionalna potreba zadovoljava hranom. Najlakše je bebi koja plače ‘tutnuti’ flašicu sa dohranom. I onda imate decu koja su praktično od samog rođenja naviknuta da se emocije nadoknađuju hranom, a pitate se odakle toliko gojazne dece„, kaže dr Stanković.
„Svaka majka ima mleko koje odgovara potrebama njene bebe, a refleks za sisanjem je najsnažniji u prvih nekoliko sati. Ali, bebi je tada potrebno svega po nekoliko mililitara, i nema razloga da se mame brinu da neće imati ‘dovoljno mleka’ jer su bebi dovoljne te kapi prvog, dragocenog kolostruma koji je temelj budućeg imuniteta.
A onda zamislite ako mi bebu od prvog dana hranimo nečim što za nju nije prirodno i zu količinama koje su veće od onih koje su joj potrebne. Taj prirodni refleks za sisanjem će oslabiti, želudac se širi i to je začetak problema sa kojima se danas suočava i naše društvo – gojaznost dece“, zaključuje dr Stanković.
Porodila sam se dva puta u Valjevu u bolnici, bebe su donosili na tri sata, jako cesto nahranjene, tako da majke nisu znale sta sa sitim uspavanim bebama. Mislim da je ovo dobra stvar da se podstakne dojenje i jako bih volela da sad kada se porodim moja beba bude samo dojena a ne i dohranjivana odmah u porodilistu, jr je posle tesko odvici bebu od dohrane i flasice…