Foto: Devitogustavo/flickr
Beba spušta ruke ka genitalijama za vreme obavljanja nužde
Kada primetite da beba spušta ruke uz telo i nemirno leži možda vas pokušava upozoriti da je vreme za promenu pelena.
Dete šire ruke poput krila prilikom pada
Bebe su prilagodile svoj odbrambeni sistem izbegavanju padova i upravo je to razlog , smatraju stručnjaci , što bebe prilikom padova instinktivno šire ruke. To je ujedno i znak da se nervni sistem vaše deteta pravilno razvija.
Dete zna ustati , ali ne zna da sedne
Koliko god bila začuđujuća činjenica dete koje zna uz pomoć nameštaja ili roditeljske ruke ustati na svoje noge, ono ne zna da sedne. Deca instinktivno počinju oko 10. meseca starosti hvatati se za nameštaj i podizati se na noge. I šta tada ? Dete obično ostaje začuđeno jer spuštanje u sedeći položaj nije nešto što mu je urođeno , već radnja koju će morati da uče iz prakse uz visoku dozu koordinacije nakon nekoliko padova.
Neobjašnjivo drhtanje
Ako primetite da je beba u sred smeha u trenutku promenila izraz lica i počela drhtati nemate razloga za zabrinutost. Nervni sistem se još razvija, a koža deteta je vrlo tanka , pa još ne može u potpunosti regulisati detetovu telesnu temperaturu.
Štucanje za vreme dojenja
Dečje štucanje vrlo čudnog zvuka je pomalo misterija, no pretpostavlja se da se radi o neusklađenosti bebinog disanja i gutanja . Beba tako u isto vreme pokušava da proguta mleko i udahnuti vazduh. Nakon nekog vremena beba će usavršiti i ovu veštinu.
Lažni kašalj
Ukoliko se čuje dete kako kašlje i u trenutku kada dođete do njega kašalj nestane i na licu se pojavi širok osmeh, ne brinite, to nije ništa čudno. Deca primećuju zabrinutost za ljude koji kašlju , pa na ovaj način vole ponekad privlačiti pažnju. Ova navika traje vrlo kratko.
Zaboravljanje naučenog
Nije neobično da dete dan nakon što nauči neku novu radnju istu i zaboravi. Koliko god se nama pojedina radnja činila jednostavna, za dete je ona vrlo kompleksna. Ovo je slično kada dođete nakon dugo vremena do rešenja pojedinog problema, a sutradan se ne sećate kako tačno ste problem rešili. Ako dete nagovarate da ponovi naučeno pred mnoštvom ljudi i u novom okruženju , velika je verovatnoća da se neće moći setiti o čemu se radi.
Izvor: Index
Postovani,mojoj bebi po nekada zadrhte ruke kad hoce nesto da uhvati?stara je 4,5 meseca,lepo napreduje,vesela….da li je to normalno?
AKo je sve drugo OK, mislim da nema mesta za brigu, i da je dovoljno redovno praćenje kod Vašeg pedijatra.
Postovani,
Moja beba ima 8 mjeseci i 6 dana, negdje oko osmog mjeseca je pocela da mu drhti donja usna kad place, tj. nije to bas plac, nego kao, rastuzi se kad mu nesto nije po volji.
Inace, od rodjenja je znala da mi zadrhti donja usnica ponekad i vrlo malo kad krene da place i cim krene ozbiljniji plac to prestane. Ali sad je to jace. Beba ima 9200 kg i 71 cm.
Bez pregleda bebe nema prave procene, ali po Vašem opisu se NE čini da ima.mesta za brigu.
Postovani, za vreme dojenja beba od 5 meseci je pocela da drhti? To je trajalo 10 ak sekundi i prestalo. Ima li razloga za brigu i posetu pedijatru?
Ako se ponavlja – da se obavi pregled.
Ukoliko se samo ponekad dešava, a beba lepo napreduje – nema razloga za brigu.
Do kog uzrasta je normalno da beba mlatara rukicama kad je uzbudjena(srecna, hoce da je uzme mama,kad place, vidi igracku)
Dok ne podje u skolu!
Postovani,
do kog uzrasta se „tolerise“ da bebi iz cista mira podrhtava donja vilica na kratko?
Ako je sve drugo u redu (lepo napreduje, vesela je i aktivna) ovo nije za brigu i nema ograničenja i uzrastu.