Foto: Freepik
Ukoliko ne mogu da napipaju testis u skrotumu (sa jedne ili obe strane), neophodno je da konsultuju dečjeg urologa. On je veštiji da obavi taj pregled i da definitivno kaže da li se testis pipa ili ne.
Kako nastaje nespušteni testis (retencija testisa)?
Tokom razvojnog perioda muškog fetusa, testisi nastaju u abdomenu (trbuhu). U poslednjim mesecima trudnoće, spuštaju se iz trbuha u skrotum («kesica», mošnice). Ali, nekad uopšte ne dođe do spuštanja, ili je ono nepotpuno. Tako da jedan, ili oba testisa ne dođu na svoje normalno, prirodno mesto, već ostanu u trbuhu ili ingvinalnom (preponskom) kanalu.
Postoji više teorija koje objašnjavaju zašto se testis ne spusti. Trenutno je uglavnom prihvaćena hormonska teorija, mada ima autora koji više veruju da mehanička prepreka igra glavnu ulogu.
Zašto testisima preti opasnost?
Viša temperatura u trbuhu i ingvinalnom kanalu nego u skrotumu, dovoljna je da izazove degenerativne promene u testisu. Što je duže vreme testis van svoje normalne pozicije, to je veća verovatnoća da bude oštećen i kasnije nefunkcionalan. Kod dece čija oba testisa nisu spuštena na vreme u skrotum, postoji velika mogućnost da imaju problema sa plodnošću. Kod dece sa jednim nespuštenim testisom, ovaj rizik nije veliki, ali ipak postoji.
Drugi razlog zbog koga je problem nespuštenog testisa veoma značajan, jeste povećan rizik za nastanak malignih promena tog testisa. Što je testis duže zaostao u spuštanju, odnosno što je viša njegova pozicija prema ili u trbuhu, to je veća verovatnoća za razvoj tumora testisa posle 30. godine života.
Kako se dijagnostikuje?
Kao što sam naveo, običnim pregledom može da se napipa «prazan» skrotum. Postoji mogućnost da je testis zastao na putu svog spuštanja, odnosno da se radi o pravom «nespuštenom testisu». S obzirom da u prvih šest meseci života može da dođe do nastavka procesa spuštanja testisa u skrotum, definitivna dijagnoza se postavlja tek nakon tog perioda.
Drugi mogući razlog praznog skrotuma je migrantni (šetajući) testis, gde povremeno dolazi do refleksnog povlačenja testisa na gore (u ingvinalni kanal). Obično se takav testis spontano spusti u skrotum prilikom kupanja u toploj vodi. Lekar ga lako prepoznaje, jer pri pregledu testis može da se spusti do dna skrotuma, što nije moguće kod retencije, odnosno nespuštenog testisa. Ohrabrujuće je da ovo stanje ne zahteva lečenje, jer spontano prolazi do puberteta. Međutim, neophodno je redovno kontrolisanje, pošto nekad (mada retko) migrantni testis može da postane pravi nespušteni testis, a tada zahteva hirurško lečenje.
Na kraju, ako testis ne može da se napipa, radi se laparoskopija (finim optičkim instrumentima se pregleda unutrašnjost trbuha), radi postavljanja definitivne dijagnoze, odnosno razjašnjenja da li se testis nalazi u trbuhu ili ga uopšte nema. Ako je kod pacijenta potvrđeno da testis sa te strane ne postoji, sav njegov hormonski i potencijal plodnosti se nalazi u preostalom testisu, na suprotnoj strani. Dečak će biti normalan i zdrav muškarac ukoliko se taj (preostali) testis sačuva. Bilo kakva trauma ili otok, bol i crvenilo na tom testisu – zahteva hitno javljanje lekaru. Nekad su važni sati da se taj testis sačuva.
Kada je najbolje vreme za lečenje nespuštenog testisa?
Hirurška intervencija nespuštenog testisa je neophodna. Reč je o delikatnoj, ali rutinskoj operaciji, koja predstavlja jednu od najčešćih operacija u dečjoj urologiji. Optimalan period za njeno obavljanje je uzrast deteta od 12. do 24. meseca života. Svako odlaganje intervencije posle tog perioda smanjuje šansu za plodnost i vodi u sterilitet (povećava mogućnost da se ošteti plemenito tkivo testisa).
U našoj zemlji, veliki je broj dece kod koje se problem otkrije tek u uzrastu od pet-šest godina, a dešava se i da se mladići tek sa 16 ili 17 godina prvi put obrate lekaru za pomoć. Iako je situacija bolja u odnosu na raniji period, i dalje je u Srbiji procenat pacijenata koji se jave kasno, veći u odnosu na razvijene evropske zemlje. Mada danas nespušteni testis najčešće otkrije lekar pri pregledu novorođenčeta, i roditelji moraju da obrate pažnju na mogućnost postojanja ovog problema – da bi se, ukoliko je potrebno, na vreme reagovalo.
Hormonska terapija
Referentni centri koji se bave ovim problemom, savetuju i hormonsku terapiju (u zavisnosti od toga kavo je histološko stanje nespuštenog testisa), zajedno sa operativnim spuštanjem testisa. Postoje rezultati koji govore da takav vid terapije dodatno smanjuje kasne probleme sa plodnošću tih pacijenata. Pošto su rezultati još uvek u fazi potvrđivanja, nisu prihvaćeni od svih. Mada, takav vid lečenja ima realnu osnovu – u tome što je najverovatniji uzrok retencije testisa hormonske (endokrine) prirode.
Umesto zaključka, ostaje upozorenje da za siguran, normalan rast i razvoj testisa – lečenje nespuštenog testisa mora da započne rano, najbolje na kraju prve godine života. Hirurška intervencija fiksacije testisa u skrotalnu vreću se radi sa velikim uspehom, i uz minimalne komplikacije.
Docent dr Zoran Radojičić
Bili smo na pregledu hirurg je potvrdio setajuci testis,sve je u redu,i samo da se prati.Da ce se sve to vremenom regulisati.Sve je u redu.O operaciji ni govora.Hvala i vama na odgovoru.Posto smo imali neprijatno iskustvo sa pedijatrom koji je rekao da se to mora operisati,da je testis zaglavljen u kanalu,svim roditeljima zelim da kaze ako dozive nesto kao i mi,verujte samo hirurgu!!
Postovani,sin mi ima 4godine,zakazali smo za cetvrtak pregled kod dec.hirurga,juce sam ga vodila kod dr.koji mi je rekao da mu je jedan testis napipao u kanalu.kada smo dosli kuci stavila sam ga u toplu vodu,i u sedeci polozaj,blagom masazom napipala sam mu i drugi testis u kesici.posle nekih pola sata ponovo ga nije bilo.kada sedne u polulezeci polozaj i skupi nogice uz stomak,drugi testis moze da se napipa u kesicama.zanima me da li je to taj setajuci testis i da li je potrebna operacija?hvala unapred.
Jasno je – to je „šetajući“ testis, a tek posle pregleda hirurga će se znati kakav je dalji plan.
U svakom slučaju se ovo lepo rešava bez komplikacija, a najvažnije je da imate zakazan pregled dečjeg hirurga.
Postovani!
Javljam se opet bas Vama,izvinite zbog toga,jer nema uputstva na sajtu klinike gde da se informisem da li i koji postupak je kontrola tj.pregled u Tirsovoj jer je moje dete drzavljanin R Srbije,a zivimo u R Srpskoj i ne mozemo dobiti uput ovde,a ni tu,jer nemamo zdr.osiguranje u Srbiji. Gde da saznam(koja sluzba)koji postupak je da dododjemo,ako je moguce,bez uputa,koja je cena s obzirom na to da NISMO strani drzavljani iako ne zivimo u Srbiji. Jer,dok smo ziveli u Beogradu,poslednja kontrola nam je bila u Tirsovoj dok je jos bio bebica.
Dakle,mogu popuniti JMBG deteta.polje za uput je obavezno,ali lazem kad ga popunim,jer uputa nema,kod sa knjizice moze ev.dokazati da smo vec bili na pregledu istim povodom,ali knjizica nije overena i ne moze biti, samo ova odavde.
Molim Vas da me uputite ko ce mi odgovoriti u vezi sa ovom,mozda zamrsenom situacijom i oprostite sto to pitam Vas!
Hvala najlepsa!
Pravi način je da dete uputi lekar koji ga prati u R.Srpskoj. Ostale informacije nemamo, a verujem da se preko sajta klinike se može poslati mail koji Vam može pomoći da saznate konktetnu cenu za uslugu koja Vas zanima.
Telefon info pulta je 00381 11 2060600, pa eventualno možete potraziti lokal fakturne službe koja Vam može dati tražene informacije.
Ne pomenuh da mi sin sled.meseca puni 6godina.
Poštovani dr, moj sin je rodjen sa jednim nespuštenim testisom,što je ustanovljeno odmah u Frontu. Nakon par dana se spustio u skrotum,a za još par pobegao iz skrotuma je pobegao onaj drugi,i tako naizmenično. Dakle,šetajući su. Redovne kontrole,saveti lekara(i otkako smo iz Bg odselili u R.Srpsku) za šir.odeću i tople kupke nisu doneli spokoj,jer se unazad 2god.nikako ne spuštaju. 2014.u januaru opet povedem dete na Institut,opet se manualno spuštaju,ok,kaže lekar,jedan je malo na više nego drugi,pratićemo. Nije nam lako doći do Bg,pa kod urologa ovde opet kontrola kod ovdašnjeg deč.hirurga krajem jula:pratimo,ima vremena. Pre mesec dana na letovanju u CG sin mi je imao stom.virus,pedijatar iz Bg ga pregleda te kaže,vezano za testise,ja ovakve pacijente upućujem na operaciju. Ne znam šta mi je činiti,brinem za zdravlje deteta,a ne mogu preko lekara,naravno,zbunjena sam. Molim Vaše mišljenje u vezi sa tim podeljenim mišljenjima koji me jako sikiraju!
Sada je vreme da se donese definitivna odluka!
NEMA razloga za paniku, ali je najbolje da to pogleda neko od dečjih hirurga – urologa na Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj. NIJE to hitno, ali je to put ka rešenju ove dileme.